15.12.2023 12:26 ToPo:n Carmen Tyson-Thomas valittiin marraskuussa Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi. 32-vuotiaan pelaajan johdolla helsinkiläisjoukkue on edennyt voitosta voittoon.

Carmen Tyson-Thomas lukeutuu sarjan parhaisiin pelaajiin. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
ToPo:n joukkue on täynnä vahvoja yksilöitä, joka on viimeistään syksyn aikana tullut kaikille selväksi.
- Uskon, että joukkueemme on niin vahva, koska harjoittelemme ja pelaamme kovaa. Se näkyy tekemisessä kentällä ja kentän ulkopuolella. Kehitämme jotain uutta joka päivä ja jokaisen yksilön tekemä työ on johtanut siihen, että olemme pelanneet näin hyvin.
Marraskuussa joukkue nappasi viisi voittoa. Kärkipaikkaa hallussaan pitävä joukkue varmisti myös paikkansa Suomen Cupin Final Fouriin. Loistavasta alkukaudesta huolimatta myös kehitettävää löytyy.
- Uskomme, että emme ole vielä sillä tasolla, jolla voimme olla. Aina on varaa kehittyä ja valmentajamme tekevät joka päivä töitä sen eteen, että olisimme entistä parempia, Tyson-Thomas sanoo.
Kausi on Syracusen yliopiston kasvatille kolmas Suomessa. Aikaisemmin hän edusti Honkaa ja EBT:ta. Tällä kaudella hän on tilastoinut keskimäärin 20,1 pistettä 9,5 levypalloa, 3,5 koriin johtanutta syöttöä ja 3,4 riistoa. Jokainen vuosi on vienyt pelaajaa eteenpäin.
- Kolmen vuoden aikana Suomessa jokainen joukkue on auttanut minua kehittämään eri osa-alueita pelissäni. ToPo:ssa puolustuspelaaminen ja pelikentän näkeminen on kehittynyt eniten.
Kokeneella pelaajalla on kokemusta Suomen lisäksi mm. Sloveniasta, Islannista ja Australiasta. Pelaaja haluaakin toimia esikuvana.
- Urheilijana haluan pysyä mahdollisimman hyvässä fyysisessä kunnossa. Haluan jatkossakin toimia esikuvana nuoremmille. Koripalloilijana haluan nauttia tästä kaudesta ja juhlia mestaruutta tämän mahtavan ryhmän kanssa.
ToPo:n takana sarja on tällä kaudella todella tasainen. Suurimpien kilpailijoiden nimeäminen onkin haastavaa.
- En osaa nimetä pahimpia haastajia, koska tässä sarjassa joukkueet voivat tehdä nopeastikin muutoksia. Odotan kuitenkin eniten vanhojen joukkueideni kohtaamista, Tyson-Thomas sanoo.
Amerikkalaisella on tyttöystävä ja lapsi Suomessa. Vapaa-aikaa kuluu runsaasti lapsen ympärillä.
- Tykkään leikkiä lapsemme kanssa ja käymme paljon Hoplopissa. Suomessa pidän kesämökkeilystä, joulun ajasta ja saunasta. Lapsemme täyttää viisi vuotta ja aloitti juuri koripallon ToPo:ssa. Viikonloppuaamut ovat täynnä lasten kanssa tekemistä. Vapaa-ajalla pelaan sen lisäksi videopelejä.
Pelaamisen lisäksi Tyson-Thomas on ehtinyt opettelemaan suomen kieltä. Hän vastaakin kysymyksiin osittain suomeksi.
- Kommunikoin 90 prosenttisesti suomeksi joukkueen kanssa. Kotonakin puhumme yhdeksän jälkeen vain suomea. Puhun kuitenkin vielä paremmin kuin kirjoitan. Yritän kuitenkin aina löytää aikaa suomen kielen opettelulle. Suomen kieli on hienoa, hän päättää.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.
Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.
Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.