Märskylle koululaisten MM-hopeaa

25.4.2015 Isokokoinen Turkki oli ensimmäisen jakson verran Suomea vahvempi poikien alle 18-vuotiaiden koululaisten MM-kilpailujen finaalissa ja voitti loppulukemin 81-69. Tyttöjen lopullinen sija oli 10:s, kun Tanska kukisti Limogesissa Suomen tytöt sijoitusottelussa 60-53.

Erinomaisen turnauksen pelannut Maxhuni valittiin All-Star-viisikkoon.

Märsky pääsi juhlimaan lopulta hopeaa. Kuvat: Tytti Nuoramo, Mäkelänrinteen urheilulukio.

- Ensimmäisen neljänneksen Turkin 12 hyökkäyslevypalloa käytännössä ratkaisivat ottelun. Sen jälkeen pelasimme 30 minuuttia tasaisesti ja hävisimme ne vain kaksi pistettä. Hienosti taistelimme emmekä päästäneet taitavaa ja isokokoista Turkkia helpolla alun jälkeen, joukkueen päävalmentaja Juha Dahlström kehui joukkuettaan.

Suomen pelaajista finaalissa parhaiten onnistui erinomaisen turnauksen pelanneet Edon Maxhuni (27 pistettä), joka valittiin turnauksen All-Star-viisikkoon, Matias Suvanto (19 p) sekä Remu Raitanen (12 p).

Mäkelänrinteen saavuttama hopea oli kautta aikain paras suomalaissaavutus poikien turnauksessa. "Märskyn" poikien joukkue oli vuonna 1999 pronssilla. Tuolloin joukkueessa pelasi muun muassa nuori Kimmo Muurinen, joka sittemmin pelasi 156 maaottelua Susijengissä.

Tyttöjen turnauksessa Mäkelänrinteen tyttöjen joukkue voitti vuonna 1991 koululaisten MM-kultaa. 

Tämän vuoden poikien turnauksessa oli mukana 32 maata.

Tyttöjen loppukiri jäi vajaaksi

Poikien tapaan tyttöjen ensimmäinen jakso oli tahmea, josta Tanska pääsi rokottamaan puoliaikajohdoksi 14 pistettä. 

- Kolmas jaksokaan ei tuonut meitä rinnalle, vaan Tanska juoksi enemmän eroa taululle. Viimeisellä neljänneksellä saimme hyvän runin ja se kirjattiin meille 22-6, mutta hieman liian myöhään, tyttöjen päävalmentaja Jussi Laakso pohti.

Suomelta pirteimmin esiintyivät Sofia Rajala, Ella Väätänen ja Selina Dockery. Kuumeilun vuoksi sivussa olivat Sandra Karsten sekä Maria Hiekkamäki.

Suomen pojat koululaisten MM-kisoissa (Mäkelänrinne)

Ville Leikas

Jesse Haapanen

Jyri Eboreime

Edon Maxhuni

Akseli Rikka

Jonathan Guzman Monet

Anton Vialen

Lassi Nikkarinen

Matias Suvanto

Remu Raitanen

Valmentajat:

Juha Dahlström

Hanno Möttölä

Mikko Pehkonen (fysioterapia)

Suomen tytöt koululaisten MM-kisoissa (Mäkelänrinne)

Nenna Lindström

Johanna Peltonen

Nina Augustin

Ella Väätänen

Sandra Karsten

Selina Dockery

Sini Mäkelä

Iina Salmenkivi

Venla Varis

Sofia Rajala

Elina Oravakangas

Maria Hiekkamäki

Valmentajat:

Jussi Laakso

Mirka Dettmann

Jukka Aho (fysioterapia)

Asiat

 
20.10.2025 23:41 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtinen aloittanut vahvasti Espanjassa – ”Sujunut positiivisesti”

Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.

20.10.2025 20:00 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 42

Aikuisten divareissa pelattiin 22 ottelua. Äänekoskella juhlistettiin Huiman seurataivalta ja Perniössä nostettiin mestaruusviiri kattoon.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

18.10.2025 20:15 Naisten Korisliiga

Erika Mace tehokkaana EBT:n voitossa - Peli-Karhut vei juhlaottelun ja jatkaa tappioitta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

17.10.2025 20:59 Naisten Korisliiga

Kauden ensimmäinen Helsingin paikallinen HBA:n nimiin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.

17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

17.10.2025 08:00 Koripalloliitto

Haku strategisiin kehitystyöryhmiin on nyt auki

Koripalloliiton strategia muuttuu nyt konkreettisiksi teoiksi. Kehitystyöryhmissä pääset mukaan rakentamaan tulevaisuuden suomikorista – hae mukaan 31.10. mennessä!

16.10.2025 13:50 Susiladies

Susiladiesin EM-karsintojen Ruotsi-ottelun liput myynnissä

Seuraavaksi parrasvaloihin astuu Susiladies, jolla on tähtäimessä EM-kotikisat 2027. Valmistautuminen kotikisoihin alkaa nyt, kun Susiladiesin EM-karsintojen kotiavauksessa on vastassa Ruotsi.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

Näytä lisää vastaavia