Maurice Horton palaa Kauhajoelle

22.5.2009 Takamies Maurice Horton jatkaa Kauhajoen Karhun koripallomiehistössä myös ensi kaudella. 183-senttinen, 25-vuotias Horton on pelannut Kauhajoella I divisioonaa kausina 2006/2007 ja 2008/2009, jotka molemmat päättyivät Karhun sarjanousuun.

Erinomaisena pallonkäsittelijänä tunnettu ponnistusvoimainen Horton kirjautti päättyneellä divisioonakaudella keskimäärin 16,5 pistettä, 6,2 levypalloa, 3,4 syöttöä ja 3,1 riistoa ottelua kohden.

- Olen pelannut Kauhajoella nyt kaksi kautta. Seura on hoitanut kaikki velvoitteensa erittäin hyvin. Lisäksi Karhun taustaorganisaatio on koko ajan kehittynyt ja muun muassa joukkueen lihashuolto- sekä lääkäripalvelut ovat todella hyvällä tasolla, selvittää Horton syitä jatkosopimuksen kirjoittamiseen.

- Halusin myös jo nyt varmuuden ensi kauden työpaikasta, että voin harjoitella hyvällä motivaatiolla kohti ensimmäistä liigakauttani, Horton päättää.

Karhun taustaryhmän vetäjä Mika Perälä kertoo Hortonin palkkaamisen olleen helppo päätös.

- Kyseessä on pelaaja, joka menee aina sata lasissa. Hän on myös pelaaja, jonka peliesityksiä tullaan varta vasten katsomaan. Ennen kaikkea Maurice on osoittanut olevansa oukkueen eteen töitä tekevä, voittava pelaaja. Lähdimme edelliseen liigakauteen ilman selkeää ykköstakamiestä, emmekä halunneet tehdä samaa virhettä uudelleen, kertoo Perälä.

Maurice Hortonin lisäksi jatkonsa Karhussa ovat varmistaneet Roni Leimu, Lasse Hintsala, Santeri Latvala ja Aleksi Huuskonen. Joukkuetta valmentaa Greg Gibson.



Lisätietoja: http://www.karhubasket.net/site

Asiat

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

Näytä lisää vastaavia