23.6.2008 Naisten koripallon SM-sarjassa pelaava Espoo Basket Teamin ja Tapiolan Hongan yhteistyöjoukkue, Espoo Team, saa tulevalle kaudelle kaksi merkittävää vahvistusta. Huhtikuussa Peli-Karhuissa Suomen mestaruutta juhlineet Susanna Rinta ja Ashley Haynes liittyvät ryhmään.
- Kun on kerran mennyt viidakon läpi, on helpompi mennä uudestaan. Rinta ja Haynes tuovat ryhmäämme kahdeksan Suomen mestaruuden edestä voittamisen kulttuuria, iloitsee Espoon päävalmentaja Ilpo Rantanen.
176-senttinen Rinta, 29, on voittanut urallaan kuusi Suomen mestaruutta, viisi Panttereissa ja yhden Peli-Karhuissa. Lisäksi Rinta on edustanut Suomea 86 naisten maaottelussa. SM-sarjan kehittyneimmäksi pelaajaksi Rinta valittiin vuonna 2001, vuonna 2004 sarjan parhaaksi sekä vuosina 2004 ja 2006 sarjan parhaaksi puolustuspelaajaksi.
Viime kaudella Rinta oli SM-sarjan tarkin kolmen pisteen heittäjä osuttuaan runkosarjassa bonuskaaren takaa 47,1 prosentin tarkkuudella. Pisteitä syntyi runkosarjapeleissä keskimäärin 14,6 ottelua kohden.
Ashley Haynesin, 24, molemmat kaudet Suomessa ovat päättyneet mestaruusjuhliin. Kaudella 2007-08 Haynes oli runkosarjan seitsemänneksi paras korintekijä (keskiarvo 17,0) ja viidenneksi ahnein levypallorohmu (11,5). Torjuntoja kertyi runkosarjassa 45, jolla irtosi blokkitilaston ykkössija. Lisäksi Koripalloliitto palkitsi Haynesin kauden päätteeksi SM-finaalien MVP-pystillä.
Tuore sopimuskaksikko korvaa Espoossa uransa lopettaneen Kaisa Höökin ja muualle siirtyvän Henna Launiaisen.
Espoon valmennustiimiin kuuluvat päävalmentaja Ilpo Rantasen lisäksi Mikko Larkas, Mirka Dettmann ja Jere Linja-aho.
Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.