22.5.2023 12:44 Miesten maajoukkueohjelma pyörähtää käyntiin kesäkuussa Hanno Möttölän ja Mikko Larkaksen valmentamalla Susijengi Rising Stars -leirityksellä. Leiritys huipentuu haastajamaajoukkueen kotiturnaukseen Helsingin Mäkelänrinteen URHEA-hallissa ja Viro-tuplamaaotteluihin Tallinnassa.
Miro Little ja kumppanit kerääntyvät Susijengi Rising Stars -leiritykseen. Kuva: Ville Vuorinen.
Kesäkuun Susijengi Rising Stars -leiritykseen on kutsuttu yhteensä yhdeksäntoista vuosina 1997–2004 syntynyttä pelaajaa niin Korisliigasta (mm. Lassi Nikkarinen, Severi Kaukiainen, Perttu Blomgren), Euroopan ammattilaiskentiltä (Aatu Kivimäki, Luukas Vaara) kuin Yhdysvaltojen high school- ja yliopistokentiltäkin (mm. Miro Little, Jacob Grandison, Ville Tahvanainen, Mustapha Amzil).
Susijengin valmennusjohtoon lukeutuvat Hanno Möttölä ja Mikko Larkas toimivat leirityksen vastuuvalmentajina.
- Nyt koolle kutsuttu Rising Stars -leiritys on ensimmäinen osa alkavan kesän suurempaa maajoukkueohjelmakokonaisuuttamme, miesten maajoukkueen päävalmentaja Lassi Tuovi kommentoi.
- Leirityksen ja sen sisältämien maaotteluiden tarkoituksena on tarjota tulevaisuuden Susijengi-pelaajille mahdollisuus hakea maaottelukokemusta ja tuntumaa kansainvälisestä pelitemposta jo varhaisessa vaiheessa kesää.
Sudennälkäiset fanit pääsevät kokemaan maaottelutunnelmaa jo kesäkuussa, kun Susijengi Rising Stars kohtaa Helsingin Mäkelänrinteen URHEA-hallissa Latvian maanantaina 19.6. ja Viron keskiviikkona 21.6. Lisäksi turnauksessa nähdään Latvian ja Viron kohtaaminen tiistaina 20.6. Turnauksen lipunmyynnistä tiedotetaan myöhemmin.
Susijengi Rising Stars -leiritys huipentuu Tallinnassa 28.–29.6. pelattaviin tuplamaaotteluihin Viroa vastaan.
Tallinnan maaotteluiden jälkeen miesten maajoukkueohjelma jatkuu parin viikon tauon jälkeen Kiinan Chengdun universiadeihin (28.7.–8.8.) valmistavalla leirityksellä sekä Susijengin Aasian MM-kisoihin (24.8.–10.9.) valmistavalla leirityksellä.
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
Mustapha AMZIL |
206 |
2001 |
New Mexico (NCAA) |
Perttu BLOMGREN |
195 |
2001 |
free agent |
Fede FEDERIKO |
211 |
2001 |
Pittsburgh (NCAA) |
Jacob GRANDISON |
198 |
1998 |
free agent |
Severi KAUKIAINEN |
185 |
1998 |
free agent |
Aatu KIVIMÄKI |
186 |
1997 |
Tigers Tübingen (GER) |
Miro LITTLE |
195 |
2004 |
Baylor (NCAA) |
Eemi LUUKKONEN |
200 |
2002 |
free agent |
Tomas MURPHY |
203 |
1998 |
Nova Southern (NCAA2) |
Joel MÄNTYNEN |
199 |
2002 |
Kouvot, Kouvola |
Lassi NIKKARINEN |
187 |
1997 |
free agent |
Vili NYMAN |
198 |
1998 |
KTP-Basket, Kotka |
Tomas PIHLAJAMÄKI |
194 |
2000 |
free agent |
Erik SAJANTILA |
195 |
2001 |
Lahti Basketball |
Teemu SUOKAS |
188 |
2001 |
free agent |
Ville TAHVANAINEN |
193 |
2000 |
free agent |
Touko TAINAMO |
205 |
2001 |
Denver (NCAA) |
Thomas TUMBA |
196 |
2001 |
Kataja Basket, Joensuu |
Luukas VAARA |
206 |
2001 |
free agent |
Päävalmentaja Hanno MÖTTÖLÄ
Valmentaja Mikko LARKAS
Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Vajaamiehisenä alkulohkonsa ratkaisuotteluun Kiinalaista Taipeita vastaan lähtenyt Suomen miesten universiadijoukkue ei antanut poissaolojen häiritä itseään, vaan käytti fysiikka- ja taitoeroylivoimaansa häpeilemättä hyödykseen ja varmisti paikkansa kisojen kahdeksan parhaan joukossa ja vuoden 2027 universiadeissa 110–77 (60–36) -voitollaan.
Vuoden 2023 MM-kultamitalisti ja hallitseva EM-pronssimitalisti Saksa on nimennyt kuudentoista hengen miehistönsä alkavaan EM-kisakesään. Tampereen EM-alkulohkossa Susijengiä vastaan iskevän Saksan leiritysryhmään kuuluvat maan ykköstähdet ja MM-kultamitalistijoukkueen kulmakivet Dennis Schröder ja Franz Wagner.
Suomen miesten universiadijoukkue kohtasi sunnuntain myöhäisillan ottelussa kisaisännän ja suuren ennakkosuosikin Saksan, joka jyräsi parhaimmillaan 26 pisteen johtoon avauspuoliskolla. Tauolla kopista saapui sisuuntunut Suomi, joka kuroi toisella puoliskolla eron kymmeneen, mutta joutui taipumaan 68–79 (28–50).
Suomen miesten joukkue käänsi varovaisen alun lopulta selkeäksi voitoksi universiadien alkusarjan avausottelussa Chileä vastaan lauantaina illansuussa. Kerran irti päästyään Suomi painoi kaasua ja jyräsi vakuuttavaan 95–51 (46–30) -voittoon.
Susijengi isännöi EM-kotikisoja Tampereella elo-syyskuun taitteessa. Joukkueen viidestä pelistä lauantaina 30.8. pelattava Montenegro-ottelu on nyt loppuunvarattu. Tampereen EM-alkulohkoon on myyty yli 75 000 lippua.
Päävalmentaja Anton Mirolybov valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa Saksan Rein-Ruhrin alueella pelattavaan, lauantaina käynnistyvään miesten universiadien koripalloturnaukseen. Joukkueen tavoitteena on edetä alkulohkosta jatkoon ja ottaa siten kiinnitys vuoden 2027 universiadeihin pitkän kisaputken jatkamiseksi.
Latviassa leireilevä Suomen miesten universiadimaajoukkue joutui perjantai-iltapäivänä taipumaan edellispäivän tappiostaan sisuuntuneelle Latvian haastajamaajoukkueelle. Revanssihenkinen, energinen Latvia kasvatti kolmannella jaksolla eron yli kymmenen pisteen ja kuittasi lopulta taululle 93–72 (44–38) -päätöslukemat.
Suomen miesten universiadimaajoukkue pelasi kesän ensimmäisen maaottelunsa torstaina Latvian haastajamaajoukkuetta vastaan Riiassa. Suomi sai kolmannen jakson alussa puolustuksensa kuntoon ja latoi nopeilla vastahyökkäyksillä taululle 13–0-lukemat, joista Latvia ei enää toennut. Ottelu päätyi Suomen 75–88 (37–39) -voittoon.