Miikka Marttinen jatkaa, Samuli Oja uutena pelaajana Korihaihin

2.7.2020 16:50 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on tehnyt jatkosopimuksen viime kauden kapteenin Miikka Marttisen, 28, kanssa. Uutena pelaajana Korihaihin liittyy edelliset kuusi kautta Jyväskylässä ykkösdivisioonaa pelannut Samuli Oja, 27.

Miikka Marttinen jatkaa Korihaissa. Kuva: Ville Vuorinen.

Tampereen Pyrinnön kasvatti Marttinen aloittaa jo kolmannen kautensa Korihaissa. Päättyneellä kaudella Marttinen väänsi tehoikseen 5,8 pistettä, 2,8 levypalloa ja 1,7 syöttöä ottelua kohden.

– Omalta osaltani tuntuu, että olen mennyt pelaajana eteenpäin reilusti viimeisen parin vuoden aikana. Oma roolini kentällä on myös hieman muuttunut ja olen sitä kautta saanut myös vähän uusia asioitakin kikkapussiin, Marttinen kertoo seuran tiedotteessa.

Uutena tulokkaana Korihaihin saapuu Oja, joka pelasi viime kaudella JBA:ssa Divari A:ta. Hyvinkään Pontevan kasvatti heitti jyväskyläläisille 7,6 pistettä ja haki 2,4 levypalloa keskimääräisesti.

Oja on pelannut Suomen toiseksi korkeimmalla sarjatasolla peräti kymmenen kautta ja tuleva kausi on hänen ensimmäisensä Korisliigassa.

– Hyvillä mielin lähden Korisliigaan. On koko ajan ollut sellainen olo, että haluan päästä Korisliigaan pelaamaan, jos sellainen sauma tulee. Valmistuin juuri liikuntatieteiden maisteriksi ja koin, että nyt tuli sopiva tilaisuus lähteä liigaan, Oja aloittaa.

– Korihaita olen pitkään seurannut, kun itselleni tutut pelaajat ”Mara” ja Topias Kuukkanen ovat siellä pelanneet ja kertoneet hyvää Uudestakaupungista ja Korihaista. Arvostan, että Uudessakaupungissa annetaan divarista tuleville pelaajille mahdollisuus pelata.

Korihailla on Marttisen ja Ojan ohella pelaajasopimukset Tommi Lehtosen ja Aamos Nikulan kanssa. Joukkuetta valmentaa Jarno Nikula.

Henkilöt

Asiat

 
9.6.2025 11:54 Korisliiga

Justice Smith Pyrintöön

Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

4.6.2025 12:05 Korisliiga

Claudell Harris Jr Vilppaan ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.

4.6.2025 11:00 Korisliiga

Korihaiden oma kasvatti Aamos Nikula palaa Uuteenkaupunkiin

Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.

2.6.2025 11:00 Korisliiga

Mikael Laihonen palaa Korisliigaan Korihaiden paidassa

Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.

2.6.2025 10:35 Korisliiga

Max Besselink Joensuuhun

Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.

2.6.2025 08:42 Korisliiga

Alvar Peltoniemi jatkosopimukseen Hongan kanssa

Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.

28.5.2025 09:15 Korisliiga

Antti Ahonen siirtyy Kauhajoelle

Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

Näytä lisää vastaavia