Miikka Sopanen FoKoPon päävalmentajaksi

2.5.2012 Korisliigaan noussut Forssan Koripojat on solminut valmentajasopimuksen 38-vuotiaan Miikka Sopasen kanssa. Korisliigassa aikaisemmin tamperelaista Pyrbasketia sekä KTP-Basketia valmentanut ja lappeenrantalaisen Catzin luotsina naisten Suomen mestaruuden 2010 voittaneen Sopasen sopimus on 1+2-vuotinen.

Catz-luotsina naisten Suomen mestaruutta 2010 juhlinut ja aiempaa Korisliiga-kokemusta Pyrinnön ja KTP:n penkkien päästä omaava Miikka Sopanen on FoKoPon uusi päävalmentaja. Kuva: Kai Kilappa.

- Miikka on erittäin hyvä ja intohimoinen valmentaja ja pelaajia kehittävänä valmentajana hän sopii erinomaisesti tarkoitusperiimme, kommentoi FoKoPon puheenjohtaja Markku Molenius.

 

38-vuotias Sopanen aloitti valmentajauransa 1990-luvun lopulla Pyrbasketin kakkosvalmentajana. Hän debytoi pääsarjavalmentajana 2000-luvun alussa vain 29-vuotiaana ja tämän jälkeen miehen tie on kulkenut Lapuan, Jyväskylän, Kotkan, Lappeenrannan ja kahden sapattivuoden jälkeen Forssaan. Lisäksi Sopanen on tuttu kasvo Suomen nuorten eri maajoukkueiden valmennusjohdoista.

 

Sopanen odottaa innolla paluuta sorvin ääreen.

 

- On hienoa palata pienen sapatin jälkeen Korisliigan valmennustyöhön.

 

- Tarkoituksenamme on kehittää seuraa ja sen valmennusta niin, että vastaisuudessa se olisi hyvä paikka niille pelaajille, jotka haluavat kehittyä ja panostaa urheiluun, paljastaa Sopanen, joka miesten päävalmentamisen ohella konsultoi myös juniorityötä ja luo seuralle yhtenäistä linjaa.

 

Viime kaudella Koripoikien kakkosvalmentajana toiminut Juri Heinämäki jatkaa tehtävässään myös tulevalla kaudella.

 

FoKoPo jatkaa viime kauden pelaajiensa kanssa neuvottelua ja samalla kartoittaa myös ulkopuolisia pelaajia. Koripojilla on toistaiseksi voimassa oleva pelaajasopimus vain Markus Moleniuksen kanssa. Aiemmasta uutisoinnista huolimatta Joel Heinikoskella ei ole pelaajasopimusta tulevasta kaudesta, vaan optio, jonka mahdollisesta käytöstä sovitaan kesän aikana.

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

Näytä lisää vastaavia