Mikael Aalto palaa Korisliigaan Korihaiden paidassa

2.9.2022 13:23 Uudenkaupungin Korihait on tehnyt 1+1-vuotisen sopimuksen 27-vuotiaan sentteri Mikael Aallon kanssa. Aalto on viime vuodet pelannut Kristika Turussa ja hän on ollut yksi parhaimmista pelaajista divisioona A:ssa.

Edellisen kerran Aalto nähtiin Korisliigassa kaudella 2017-18, kun hän edusti kotkalaisseuraa. Kuva: Ville Vuorinen

208-senttinen Aalto on pelannut Korisliigassa kolmen kauden ajan ja viimeksi kaudella 2017–18.Liigassa KTP-Basketia edustanut Aalto on kirjauttanut 77 ottelussa keskimäärin 2,9 pistettä ja 2,0 levypalloa ottelua kohden.

Edelliset neljä kautta sipoolaisen Hukkabasketin kasvatti on pelannut divisioona A:ta murskaavilla tehoilla. Kristika Turun ritaripaidassa on syntynyt 98 ottelussa keskimäärin hurjat 22,7 pistettä ja 11,6 levypalloa. 

Viime kaudella divarin välieriin Kristikan johdattanut Aalto tilastoi keskiarvoikseen 22,5 pistettä ja 11,9 levypalloa tehoindeksin ollessa 27,4.

– Upeilla fiiliksillä palaan takaisin Korisliigaan. Olo on vähän kuin Korisliiga-tulokkaalla, vaikka hiukan kokemusta löytyykin liigasta. Korihailla oli aitoa kiinnostusta minun pelitaitoihin ja se tekee heti olon arvostetuksi, kun joukkue oikeasti haluaa minut. Uskon, että meillä tulee olemaan hyvä kausi, Aalto kommentoi seuran tiedotteessa.

– Kesäkuusta lähtien olemme keskustelleet ”Miksun” kanssa, ja seuran taustat ovat tehneet valtavan hyvää työtä tämän asian eteen. Miksu on urheilullinen ja vahva kaveri, joka tulee sopimaan meidän pelitapaan loistavasti. Hänen monipuolisuutensa mahdollistaa meille hyvän 4/5-pelipaikkojen rotaation, päävalmentaja Tero Vasell kommentoi Aallon sopimusta.

Henkilöt

Asiat

 
9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

25.11.2025 11:01 Korisliiga

Korihait tekee kokoonpanomuutoksia – Frank Champion ja Jamir Harris liittyvät haiparveen

Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

Näytä lisää vastaavia