Myös Skamo ja Huuskonen jatkavat Kauhajoella

16.4.2010 Korisliigassa säilynyt Kauhajoen Karhu jatkaa ensi kauden joukkueensa vauhdikasta kokoamista. Tuoreimpina niminä jatkostaan Kauhajoella ovat sopineet kotimaisten tehopelaajien joukkoon noussut Eldar Skamo ja Aleksi Huuskonen.

Läpimurtokautensa pelannut Eldar Skamo jatkaa Karhu-paidassa.

Jatkostaan Kauhajoella on sopinut myös Aleksi Huuskonen. Kuvat: Francois Perthuis & Kimmo Metsälä.

Kauhajoki tiedotti aiemmin tällä viikolla tehneensä jatkosopimuksen amerikkalaissentteri Jeremiah Woodin kanssa. Ennestään Karhulla oli voimassaolevat sopimukset Roni Leimun, Sad Niskasen, Santeri Latvalan ja Henry Umorun kanssa.

Jatkajien joukko sai täytettä, kun Aleksi Huuskonen ja Eldar Skamo solmivat pelikauden 2010–11 kattavat jatkosopimukset.

Karhussa läpimurron Korisliigan eliittiin tehnyt Skamo teki päättyneellä kaudella 11,5 pistettä ja haki 4,0 levypalloa. Lisäksi 195-senttinen ja 23-vuotias Honka-kasvatti jakeli 1,7 syöttöä ja kirjautti 1,4 riistoa. Karhun aloitusviisikon vakiokalustoon kuulunut Skamo pelasi keskimäärin 30,12 minuuttia ja upotti kahden pisteen heittonsa yli 55 prosentin tarkkuudella.

Äänekosken Huimassa korisuransa aloittanut 21-vuotias Aleksi Huuskonen väläytteli kauden mittaan. Hän heitti uudeksi liigaennätyksekseen 22 pistettä. Huuskosen keskiarvoksi merkittiin 6,2 pistettä.

Kauhajoen Karhulla on nyt solmittujen sopimusten myötä koossa siis seitsemän pelaajasopimusta ensi kaudelle. Tämän kauden joukkueesta Lasse Hintsala ei jatka Karhun riveissä, sillä hän muuttaa opiskeluiden perässä Joensuuhun.

Karhu täydentää joukkuettaan myöhemmin. Ensi kauden tavoitteekseen seura on asettanut selviytymisen kauden 2010–11 pudotuspeleihin.

Henkilöt

 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia