Naisten I Divisioonassa pudotuspelit lähtevät käyntiin, panoksena nousu Naisten Korisliigaan

12.3.2014 Naisten I Divisioonan kausi 2013/2014 lähestyy huipennustaan, kun välierissä Hyvinkään Ponteva kohtaa Tampereen Pyrinnön ja Puhuttaret saa vastaansa Vimpelin Vedon. Välieristä edetään loppuotteluihin, joiden voittaja nousee ensi kaudeksi Naisten Korisliigaan.

Jari Mäntysen valmentama HyPo päätti runkosarjataipaleensa voittamattomana ottamalla sarjapisteet nimiinsä jokaisesta 18:sta ottelusta. Hyvinkääläisten johtotähtenä on toiminut Jenni Laaksonen, joka on pelannut merkittävän kansainvälisen uran lisäksi 68 naisten maaottelua. Laaksosen lisäksi Pontevan kokoonpanosta löytyy kaksinkertainen Naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja Kaisa Höök.

HyPo saa vastaansa paluuta naisten pääsarjaan suunnittelevan Tampereen Pyrinnön, jota luotsaa Ilpo Rantanen. Roosa Lukkarisen lisäksi Pyrinnön avainpelaajiin kuuluu Emmi Leino ja 17-vuotias Veera Välimaa. Odotettavissa on tiukka kamppailu, sillä kummatkin joukkueiden kohtaamiset runkosarjassa ovat olleet tiukkoja HyPon voittaessa kotonaan 73-68 ja vieraissa 58-62.


HyPon tapaan myös Puhuttarien kokoonpanosta löytyy aimo annos kokemusta: Lotta Aaltosen palkintokaapista löytyy kaksi SM-kultaa ja saman verran Cup-mestaruuksia sekä Janika Sundströmillä on ansioluettelossaan maajoukkuepelejä jokaisesta ikäluokasta. 17-vuotias Sara Rokkanen taas edustaa vantaalaisten nuoriso-osastoa.

Vimpelin Veto vahvisti joukkuettaan helmikuun lopussa Jessica Kochilla, joka täydentää amerikkalaiskollega Chantel Hilliardia. Vedolla on yhteistyösopimus Äänekosken Huiman kanssa, mutta rinnakkaislisenssillä maaliskuussa Naisten Korisliigaa pelaavat eivät voi enää pelata alemmalla sarjatasolla tällä kaudella. Puhuttarien ja ViVen kohtaamiset runkosarjassa ovat menneet ristiin, kummankin voittaessa vieraspelinsä.

 

Naisten I Divisioonan pudotuspelien otteluohjelma

Naisten I Divisioonan pudotuspelissä ottelusarjan voittoon vaaditaan kolme (3) voittoa.
 

Välierät:    

 

Välierän sarjan voittajat pelaavat finaalissa.

 

to 13.3.2014 Puhuttaret - ViVe 18:30 Tikkurilan urheilutalo

to 13.3.2014 HyPo - Pyrintö 20:00 Martin halli

                                       

su 16.3.2014 ViVe - Puhuttaret 15:00 Vimpelin liikuntahalli

su 16.3.2014 Pyrintö - HyPo 13:30 Pyynikin palloiluhalli

             

ti 18.3.2014 Puhuttaret - ViVe 18:30 Tikkurilan urheilutalo

ti 18.3.2014 HyPo - Pyrintö 18:30 Martin halli

                                                               

*pe 21.3.2014 ViVe - Puhuttaret   18:30 Vimpelin liikuntahalli

*pe 21.3.2014 Pyrintö - HyPo       18:00 Tammelan koulu

                 

*su 23.3.2014 Puhuttaret- Vive 18:00 Tikkurilan urheilutalo

*su 23.3.2014 HyPo   - Pyrintö   18:30 Martin halli

 

Finaalit:

 

to 27.3.2014

su 30.3.2014

ti 1.4.2014

* pe 4.4.2014

* su 6.4.2014

 

* pelataan tarvittaessa

 

Kauden 2013–14 Naisten I Divisioonan pudotuspelien voittaja nousee suoraan Naisten Korisliigaan pelikaudeksi 2014–15 edellyttäen, että se täyttää sarjassa pelaamisen edellytykset ja sen sarjapaikka vahvistetaan.

 

Lisätietoja: Naisten I Divisioona
 
20.10.2025 20:00 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 42

Aikuisten divareissa pelattiin 22 ottelua. Äänekoskella juhlistettiin Huiman seurataivalta ja Perniössä nostettiin mestaruusviiri kattoon.

13.10.2025 22:00 Miesten I divisioona A

Divarikatsaus - Viikko 41

Aikuisten divareissa ennakkosuosikit pitivät pintansa ensimmäisellä kierroksella. Paikalliskamppailu Jyväskylässä veti paikalle 1235 katsojaa.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 17:20 Miesten I divisioona A

Aikuisten I divisioonat käynnistyvät torstaina

Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10. Kaikki aikuisten I divisioonaottelut näkyvät KorisTV:n kautta. Tällä kaudella aikuisten I divisioonia seurataan viikoittaisen divarikatsauksen muodossa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

18.4.2025 15:41 Naisten I divisioona

Puhuttaret naisten ykkösdivisioonan mestariksi

Naisten I divisioonan voittajajoukkue selvisi tänään Tapiolan liikuntahallilla, jossa Puhuttaret voitti Tapiolan Honka II:n loppunumeroin 54–63. Ratkaisevaa kolmatta finaaliottelua oli katsomassa 428 katsojaa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

7.3.2025 10:02 Koripalloliitto tiedottaa

Maila- ja pallopelien manifesti: Tytötkin pelaa – tehdään yhdessä tilaa pelikentille!

Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!

10.1.2025 12:40 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2025–26 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.

Näytä lisää vastaavia