Naisten jatkosarjat käyntiin täydellä teholla

28.1.2005 Naisten ylempi jatkosarja pyörähti käyntiin jo keskiviikkona, jolloin Pantterit hakivat pisteet Vantaan Pussihukilta. Viikonloppuna starttaa myös alempi jatkosarja. Seuraavassa valmentajien kommentteja tulevasta viikonlopusta.

Seppo Kurki, PeKa:
Huima on aina kova vastus ja kotisalissaan vaikea voitettava. Robinson, Gabrielsson ja Jämsen on kova kolmikko, joka täytyy saada kuriin. Jos vielä Pekkarinen ja kumppanit saavat kaukoheittonsa putoamaan, on pisteitten vieminen Äänekoskelta kovan työn takana. Onneksi Sanna Keskisen nilkka kestää jo täyspainoisen harjoittelun, joten koko joukkue on valmiina Huiman kaatoon. 

Pussihukat sen sijaan tulevat Karhulaan levänneinä (PuHu-Pantterit pelattiin keskiviikkona). Äänekosken ottelu ja myöhäinen kotiinpaluu varmasti rasittavat pelaajiamme, joten tiedossa on kova kamppailu. Hukkien peli pyörii paljolti kolmikon Kausaite-Bies-Pasola varassa. Heille on ainakin edellisissä peleissä löytynyt pysäyttäjät. Entisessä kotisalissaan pelaava Tiina Lehto on myös kova kaukoheittäjä, jota ei saa päästää vauhtiin. 

Markus Makkonen, PuHu: 
Päästyämme ylempään loppusarjaan tunnelma joukkueessa on vapautunut. Olemme harjoitelleet kaksi viikkoa erittäin hyvin ja hyökkäyspelimme sekä puolustuspelimme on parantunut. Riittäkö se, jää nähtäväksi, mutta varmasti olemme kovemmalla asenteella kentällä kuin viime Karhulan reissulla. 

Ilpo Rantanen, Pyrintö: 
Riento otti avausvoittonsa SM-sarjassa pari viikkoa sitten ja on kehittynyt koko kauden ajan. Meille taas alempaan loppusarjaan jääminen oli lievä pettymys, josta olemme yrittäneet päästä yli harjoittelun avulla, olemmehan yhtä ottelua lukuun ottamatta pelanneet joulutauon jälkeen varsin hyvin. Avainsana Rientoa vastaan on oma peli, Pieti Poikolaa ei saa päästää sotkemaan peliä taktisilla muutoksilla. Myös Riennon levypallopeli on viime otteluissa ollut erittäin vahvaa, sillä osastolla on myös pärjättävä. Olemme aiemmissa otteluissa saaneet pakotettua Riennon lukuisiin pallonmenetyksiin, siihen pyrimme nytkin. Mutta helppoa ottelua ei taatusti ole luvassa. 

Hilpi Savikko, Espoo Team: 
Meillä hieman hämmennystä ja epävireyttä aiheutti ”jenkin" tulo /meno.  Akatemia haluaa "mummojen "nahkaa, eli peli ei tule olemaan meille helppo. Oma peli tulee säilyttää maltillisesti puolustaen. Kaikille pisteet ovat tärkeät! 

Forssan ja Teamin edellisen kamppailun perusteella on molemmilla joukkueilla paineita voittaa. Forssa hävisi upean alun jälkeen tiukan kampailun. Meidän on pelattava kurinalaista joukkuepuolustusta, koska vastustajalla on joukkueessa upeita pelureita, jotka kaikki osaavat ratkaista. Hyökkäyksemme on pidettävä `free-lance`kuvioissa kurissa - ei sooloilua, mutta haastaa pitää. 

Pieti Poikola, Riento:
Lauantaina saamme nälkäisen Forssan vastaamme, joukkue tähtää mitalipeleihin. Oman puolustuspelimme parantumisen myötä, olemme pystyneet saattamaan hyviäkin joukkueita vaikeuksiin. Tähän pyrimme myös lauantaina 

Pyynikin koripallopyhättöön on aina hienoa mennä. Nyt kun valmentajavelho Ilpo Rantanen on huhujen mukaan laittanut hyökkäyspelin kokonaan uusiksi. Joudumme huomioimaan tämän käymällä läpi muutaman yksittäistilanteen läpi puolustuksessa.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
22.7.2025 10:53 Pääjuttu

Delanie Crawford Peli-Karhuihin

Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.

19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

16.7.2025 15:34 Naisten Korisliiga

Lotta Vesiluoma palaa Naisten Korisliigaan ToPon paidassa

ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.

15.7.2025 09:11 Naisten Korisliiga

Raiana Brown Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.

8.7.2025 12:18 Naisten Korisliiga

Tayanna Jones Bell Kouvottarien ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.

14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

Näytä lisää vastaavia