Naisten Korisliiga-ennakko 2/3: EBT, FoA, Honka

27.9.2023 12:00 Viime kauden keskikastin joukkueet lähtevät haastamaan ennakkosuosikkeja tulevalla kaudella. Espoolaisseurojen EBT:n ja Tapiolan Hongan juniorimyllyt tuottavat pelaajia liigatasolle, kun taas Forssan Alku naarasi riveihinsä viime kaudella Kouvottarissa hienoa jälkeä tehneen Heta Äijäsen. Naisten Korisliiga käynnistyy 29.9.

Espoo Basket Teamin Venla Määttänen on valmis jatkamaan hienoa kehityspolkuaan. Kuva: Ville Vuorinen

EBT tuottaa tulevaisuuden tähtiä

Espoo Basket Team pursuaa tulevaisuuden nimiä. 22-vuotias Venla Määttänen kuuluu nuoresta iästään huolimatta joukkueen kokeneempaan kaartiin. Päivittäinen kehittyminen on keskiössä Espoossa.

- Haluan tällä kaudella olla enemmän hyödyksi joukkueelle omalla pelaamisella. Haluan parantaa erityisesti levypallopelaamista ja oikean ratkaisun valitsemista.

Harjoituskausi on sujunut positiivisissa merkeissä.

- Olemme harjoitelleet kovaa ja päästy pelaamaan pari harjoitusottelua, joissa olemme päässeet harjoittelemaan oman pelitavan tärkeimpiä tekijöitä. Harjoituksissa on ollut hyvä meininki, joten lähdemme luottavaisin mielin kauden avaukseen, Määttänen sanoo.

EBT:llä on riveissään kahdeksan omaa kasvattia. Sanni Tuomistolle, Määttäselle ja Kiia Mäntylälle on tarjolla isoa roolia. Kesällä alle 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen kanssa loistavasti EM-kisoissa esiintyneiltä Nicole Ogunilta ja Erika Macelta voidaan odottaa seuraavia askelia urillaan.

- Parketilla tullaan tällä kaudella näkemään erilainen EBT kuin viime kaudella. Näen tässä paljon mahdollisuuksia. Olemme nuori joukkue, jonka pelitapa on aktiivinen ja nopeatempoinen. Se on suurin vahvuutemme joukkueena.

EBT:ssä panostetaan yksilöiden kehitykseen.

- Ensisijaisena tavoitteena on pelaajien kehitys yksilöinä ja sitä kautta myös kehittyminen joukkueena. Tavoitteena on, että jokainen pelaaja ottaa vastuuta ratkaisutilanteissa ja kehittyisi tässä entisestään.

Suurimmiksi mestarisuosikeiksi Salon Vilppaan kasvatti nostaa viime kauden finaalikaksikon.

ToPo ja PeKa ovat suurimmat mestarisuosikit, Määttänen päättää.

EBT 23-24 pähkinänkuoressa

Forssan Alku kauteen uusiutuneena

Forssan Alku sijoittui viime kaudella neljänneksi. Joukkue on mennyt täksi kaudeksi täysin uusiksi. Päävalmentajaksi hyppää Tero Niskanen, joka on aikaisemmin valmentanut HyPo:n hopealle naisten Korisliigassa.

- Kauden alla on odottavaiset fiilikset. Päästään vihdoin pelaamaan ja saadaan sarja käyntiin, Niskanen sanoo.

Joukkueen valmistautuminen on sujunut hyvin pienistä takaiskuista huolimatta.

- Aloitimme joukkueharjoitukset syyskuussa. Muutaman viikon ajan olemme vetäneet kahdet treenit päivässä. Olen tyytyväinen siihen miten olemme harjoittelleet.

FoA:n on tarkoitus pelata kolmella amerikkalaisella. Tällä hetkellä joukkueella on sopimukset Jayda Jansenin ja N’Dea Flyen kanssa.

Kouvottarista siirtyneet Johanna Timperi ja Heta Äijänen ovat tärkeässä roolissa. Jatkuvuutta edustaa Nenna Lindström, joka jatkaa viime kaudesta. Kauden aikana FoA:n riveissä tullaan näkemään myös junioreita Feeniks Basketista.

FoA pyrkii tulevalla kaudella pelaamaan nopeaa korista.

- Toivottavasti uskallamme työntää palloa rohkeasti eteenpäin. Puolustuspäässä haluamme olla aktiivisia joukkuepuolustuksessa. Tietysti myös vastustaja vaikuttaa ja pyrimme mukauttamaan peliämme sen mukaan, Niskanen sanoo.

Kauden alla FoA:lla ei ole niin paljoa yhteisiä kokemuksia kuin joillain muilla joukkueilla.

- Meidän pelaajamme eivät ole pelanneet keskenään aikaisemmin. Pyritään parantamaan tapahtuma kerrallaan kohti kevättä. Kaikki harjoitukset ja pelit täytyy käyttää hyväksi.

Suurimmiksi mestarisuosikeiksi Niskanen nimeää viime kauden finalistit.

- Peka ja ToPo ovat suurimmat mestarisuosikit. Uskon, että kauden edetessä muutkin pystyvät heitä haastamaan. Toivottavasti pelit menevät ristiin ja saadaan tasainen sarja.

Tapiolan Honka lähtee voittamaan jokaista ottelua

Vahva juniorityö näkyy viime kaudella kuudenneksi sijoittuneen Tapiolan Hongan kokoonpanossa. Kokoonpanossa on peräti seitsemän omaa kasvattia. Joukkueella on allaan onnistunut harjoituskausi.

- Olemme päässeet harjoittelemaan aika pitkään suhteellisen ehjällä rosterilla. Pieniä loukkaantumisia meillä on ollut, mutta pääsemme aloittamaan lähes ehjänä sarjakauden, päävalmentaja Niko Nyholm sanoo.

Jo viime kaudella Espoossa ihastuttanut Cierra Walker jatkaa joukkueessa myös tällä kaudella. Toisena amerikkalaisena nähdään Tayanna Jones, jolle kausi on ensimmäinen Euroopassa. Mielenkiintoisia paluumuuttajia ovat Maija Kuisma ja Petra Noponen, jotka olivat viime kaudella pelaamatta. Nuoret Emma Ristola ja Olivia Saarelainen ovat vuoden kokeneempia ja valmiimpia isompaan rooliin.

- Olemme taisteleva ja mielenkiintoinen joukkue. Emme ole yhden tai kahden tähden varassa, vaan joukkuepelaaminen on meidän vahvuutemme. Meillä on paljon pelaajia, jotka ovat valmiita ottamaan seuraavia askeleita urillaan.

Espoolaisjoukkue on nuori ja energinen. Vauhtia heidän otteluistaan ei tule puuttumaan.

- Lähdemme voittamaan jokaista ottelua. Jos ei lähdetä voittamaan, niin on turha kilpailla. Pyrimme kehittämään pelaajia niin ihmisinä kuin koripalloilijoina siinä samalla.

Sarjan suurimmat mestarisuosikit löytyvät Nyholmin mukaan Helsingistä ja Kotkasta.

- PeKa ja ToPo ovat selkeimmät mestarisuosikit. Toivottavasti saamme myös oman pelimme sellaiselle tasolle, että olemme taistelemassa mestaruudesta, Nyholm päättää.

Tapiolan Honka 23-24 pähkinänkuoressa

 
22.2.2025 18:57 Naisten Korisliiga

Sarjakärjet voittoihin molemmissa jatkosarjoissa - BC Nokia vahvasti kiinni viimeisessä pudotuspelipaikassa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.

19.2.2025 20:59 Naisten Korisliiga

Kouvottaret vei Kymenlaakson derbyn - alemmassa jatkosarjassa kärkijoukkueet voittoihin

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.

15.2.2025 20:46 Naisten Korisliiga

Pyrintö avasi voittotilinsä ylemmässä jatkosarjassa - FoA kavensi eroa Vetoon

Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.

14.2.2025 20:02 Naisten Korisliiga

EBT jatkoi vahvaa menoaan alemmassa jatkosarjassa

Ystävänpäivän ainoassa ottelussa EBT vieraili Nokialla. Vierasjoukkue voitti ottelun 79-73.

13.2.2025 21:31 Naisten Korisliiga

Kouvottaret katkaisi ToPo:n voittokulun

Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta yhdellä ottelulla. Ylemmän jatkosarjan kamppailussa Kouvottaret kaatoi kotonaan ToPo:n 105-74.

11.2.2025 15:04 Naisten Korisliiga

Carmen Tyson-Thomas naisten Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 naisten Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Tyson-Thomasille jo kauden kolmas.

1.2.2025 19:45 Naisten Korisliiga

HBA ja EBT kasvattivat eroaan muihin alemmassa jatkosarjassa - ToPo ja PeKa jatkoivat vahvasti

Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.

29.1.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Ylemmässä jatkosarjassa tiukkaa - alemmassa voitot BC Nokialle ja HBA Märskylle

Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.

24.1.2025 17:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

22.1.2025 21:52 Naisten Korisliiga

ToPo sarjakärjessä ylempään jatkosarjaan

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.

Näytä lisää vastaavia