1.4.2019 10:24 Naisten Korisliigan lopulliset välieräparit selvisivät viime perjantaina. Runkosarjavoittaja Hyvinkään Ponteva aloittaa välieräurakkansa Martinhallista ja saa vastaansa kestomenestyjäjoukkue Catzin. Hallitseva mestari Peli-Karhut pääsee omaan ottelusarjaansa levänneenä ja kohtaa pitkän puolivälieräurakan käyneen Kouvottaret. Otteluparin sarja aloitetaan Kotkan Karhuvuoresta.
Titta-Riina Lepistö kuuluu Pontevan kokeneiden pelaajien kaartiin. kuva: Ville Vuorinen.
Runkosarjavoittaja Hyvinkään Ponteva kaatoi vastustajansa HBA:n puolivälierissä 3-0 ja on saanut viime maanantaista asti odotella välierävastustajaansa valmistautumalla eri tavoin.
– Alkuviikosta ensin huilattiin ja otettiin virtaa. Tämän jälkeen tehtiin jotakin ihan muuta, jonka jälkeen hiottiin omia asioita vielä kuntoon ja nyt ollaan valmistauduttu tulevaan vastustajaan, Miikka Sopanen kertoo.
Vastaan välierissä joukkueelle asettuu kestomenestyjäjoukkue Catz, joka on ollut mitaleilla putkeen huikeat 12 vuotta. Catzista Sopanen odottaa kokenutta ja kovaa vastustajaa, jota vastaan pärjää toteuttamalla joukkueen omaa pelitaktiikkaa:
– Catz on erinomainen joukkue, joka on erittäin kokenut pudotuspelivastustaja. Joukkue on laadukas ja erittäin hyvin valmennettu. Catz on meille pahin mahdollinen vastustaja tähän kohtaan ja jos me lähdemme pelaamaan heidän näköistä peliään, niin se on sama kuin antaisi avaimet suoraan käteen. Meidän pitää pelata heitä vastaan HyPo-korista ja uskon, että meillä on parempi joukkue, jolle tiivis ottelutahti sopii hyvin.
Sopanen kertoo joukkueen odottavan jo innokkaana ja itsevarmana lähtökuopissaan tulevia pelejä.
– Me olemme ehjiä, nälkäisiä ja kunnossa. Ihan sama kuka tulee vastaan, me haluamme voittaa kaikki. Mahtavaa päästä taas pelaamaan!
Lappeenrannan Catz selvitti tiensä välieriin Espoo Basket Teamia vastaan, joka sijoittui pykälän ylemmäs runkosarjassa ja pääsi näin ollen aloittamaan pelit kotiedun turvin. Catz asetettiin ennen pudotuspelejä ottelusarjassaan altavastaajan asemaan, mutta kissat kasasivat etenkin puolustuspäässä rivejään ja kaatoivat espoolaiset lopulta selvästi 3-1. Mika Haakanan mukaan joukkue tarvitsee lisää juonia vielä hyökkäyspäähän:
– Me pelasimme hienosti EBT:tä vastaan puolustuspäässä ja sen varaan on nyt hyvä rakentaa. Nyt on tietysti sarjan kovin joukkue vastassa, joka koostuu huikeasta materiaalista ja jossa kokeneita pelaajia on paljon. Me tarvitsemme ehdottomasti lisää onnistumisia hyökkäyspäässä. Heidän voittamisensa vaatii täydellistä suoritusta, mutta uskon, että meillä on sauma, jos tässä onnistutaan.
Catzin kokoonpano kapeni puolivälierien aikana jälleen, kun Tinna Rantalainen kärsi loukkaantumisen ja joukkueen tuorein vahvistus on muiden syiden vuoksi ulkona kokoonpanosta. Haakanan mukaan turhia paineita menestymiselle on turha ottaa, vaikka joukkue onkin tottunut menestymään:
– Iso pettymys se tietysti on, jos emme jatkoon pääsee, se on selvä. Ei tässä kuitenkaan voi turhia paineita ottaa, kun asiat eivät ole menneet kauden aikana täysin niin kuin piti.
– Tinna Rantalainen on nyt alaraajavamman takia sivussa loppukauden, eikä Curtyce Knoxia nähdä kokoonpanossa perhesyiden takia, sen voin vahvistaa. Ollaan kuitenkin olosuhteisiin nähden pelattu hienosti kauden aikana ja pärjätty joukkueella, joka on koostunut välillä pääasiassa kahdesta jenkistä ja A-tytöistä. Nuoret pelaajat ovat hienosti täyttäneet paikkansa ja aina sieltä on pystytty astumaan tarvittaessa esiin, joukkueen kokenut päävalmentaja kiittelee nuoria pelaajia.
Kouvottaret sai vääntää pitkän puolivälieräsarjan Forssan Alkua vastaan. Kiihkeä ja tasaväkinen ottelusarja venyi aina viidenteen otteluun saakka, mutta lopulta Kouvottaret onnistui nousemaan voittoon täpötäyden kotiyleisön edessä ja etenemään ensi kertaa seuran liigahistorian aikana välieriin. Päävalmentaja Mika Hartonen ruoti pitkän ottelusarjan plussia ja miinuksia seuraavasti:
– Aika näyttää sen, kuinka paljon pelaajien jaloissa lopulta painaa. PeKa on tietysti saanut nyt huilata, me olemme puolestaan vuoroin palautuneet ja pelanneet. Henkisesti olemme joutuneet jo koviin suorituksiin ja toivon, että siitä on hyötyä meille jatkossa. Me olemme pystyneet menemään jatkuvasti eteenpäin, josta todistuksena se, että hävisimme Forssan Alkua vastaan kaikki runkosarjapelit.
Välieriin Kouvottaret saa vastaansa naapurikaupungin Peli-Karhut Kotkasta. Hartosen mukaan odotettavissa on kova kokoonpano, joka laittaa kouvolalaisten puolustuksen tiukoille.
– Peli-Karhut on kova joukkue ja koko sarjan paras kolmen pisteen heittäjä, heidän heittojaan meidän pitää pystyä ottamaan ainakin pois. PeKa myös juoksee paljon ja heidän materiaalinsa on laadukas, se laittaa varmasti meidän puolustuksemme koville.
– Lähdemme haastamaan heitä omalla pelillämme. Perussapluuna on kasassa, mutta toki elämme tarvittaessa tilanteen ja pelin mukaan. Paineet ovat hallitsevalla mestarilla ja me tulemme tähän ottelusarjaan haastajina. Kouvolassa on nyt mahtava fiilis katsomon puolella ja meillä pelaajilla ja valmentajilla halu näyttää, meillä on pelivalmius kunnossa, Hartonen kertoo.
Hallitseva mestari Peli-Karhut voitti oman puolivälierävastustajansa Tapiolan Hongan puhtaalla saldolla 3-0 ja pääsi lepuuttelemaan pelaajistoaan loppuviikoksi. Roope Mäkelän mukaan pitkä runosarja on tuonut rutiinin ja pelivalmiuden joukkueella, eikä pelivalmius ole kärsinyt.
– Meillä on paljon pelejä runosarjassa alla, eikä pelitauko loppujen lopuksi liian pitkä ole ollut. Ollaan huilattu ja treenattu, sekä annettu pidempää palautumisaikaa vaivoista kärsineille pelaajille. Vastustajaa saimme pitkään odotella, joten siihen ei ole tietenkään pystytty valmistautumaan etukäteen ennen perjantaita.
Mäkelän mukaan odotettavissa on hieno ottelusarja, joka palvelee molempien kaupunkien faniryhmiä puolin ja toisin.
– Odotettavissa on hienoa paikallisvääntöä. Fanit varmasti liikkuvat molempiin suuntiin ja yleisömäärät ovat todennäköisesti suuret.
– Kouvottaret on kova joukkue, joka on pelannut ehjän ja hyvän kauden ja joka ansaitsee paikkansa neljän parhaan joukossa. Heidän vahvistuksensa ovat älyttömän hyvin valittuja eri paikoille ja joukkueessa on paljon hyviä heittäjiä. Me olemme toki miettineet pelitaktiikkaamme, mutta tässä kohtaa ei kannata mitään liian radikaalia muutosta tehdä. Meillä on oma tapamme pelata ja sillä mennään. Kaikki haluavat voittaa ja nyt katsotaan, kuka siinä onnistuu, Mäkelä päättää.
Ensimmäiset välieräpelit pyöräytetään käyntiin tänään maanantaina 1.4. klo 18:30. Hyvinkään Ponteva aloittaa ottelusarjan Catzia vastaan Martinhallissa kotiedun turvin. Peli-Karhut pääsee puolestaan emännöimään Kouvottaria Kotkan Karhuvuoreen ja otteluparin sarja on katsottavissa kokonaisuudessaan Elisa Viihde Sport -kanavalta.
Neljäskin puolivälieräsarja käynnistyi keskiviikkona. Tapiolan Honka piti kotonaan Pyrinnön aisoissa ja vei ottelun 91-56.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät. BC Nokia, EBT ja PeKa nappasivat ensimmäiset kiinnitykset välieräpaikkoihin.
Viime keväänä Suomen mestaruuden kasvattajaseuransa Torpan Poikien riveissä voittanut Taru Tuukkanen, 47, ilmoitti naisten Korisliigan pudotuspelien kynnyksellä, että kulunut kausi jää hänen viimeisekseen pelaajana.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tänään tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oman sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä PeKa, HBA, Kouvottaret ja EBT.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oma sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä ToPo, BC Nokia, Tapiolan Honka ja Tampereen Pyrintö.
Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja on ottanut isoja kehitysaskeleita Kouvottarien riveissä. Tälläkin kaudella otteet ovat parantuneet kauden edetessä ja seuraavaksi Stone johdattaa joukkueen puolivälieräsarjaan EBT:tä vastaan.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin päätökseen lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, Honka, EBT sekä BC Nokia.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella alemman jatkosarjan ottelulla. Illan voittajia olivat pudotuspelipaikkansa varmistanut BC Nokia ja alempaa jatkosarjaa hallitseva EBT. Viimeinen kierros ennen pudotuspelejä pelataan lauantaina.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät ToPo ja Peli-Karhut.
Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Päivän voittajia olivat Kouvottaret, Honka ja EBT.