23.3.2003 Espoo Basket Team voitti historiansa toiset SM-mitalit sunnuntaina. EBT lähti toiseen SM-pronssiotteluun Pussihukkia vastaan 17 pisteen johtoasemasta, jonka se hankki ensimmäisestä osaottelusta. Johto piti ja lopulta EBT voitti myös toisen osaottelun, mutta täyden iltapuhteen espoolaiset joutuivat PuHu:n kanssa tekemään.
SM-pronssiotteluiden yhteistulos merkitään historiankirjoihin lukemin 179-152 EBT:n hyväksi.
Sunnuntaisen ottelun ensimmäisellä puoliajalla Pussihukat osoitti erinomaista taisteluhenkeä. Joukkue oli selvästikin päättänyt vielä taistella mitaleista. Kun heittopelikin kulki ja EBT:n tehopelaaja Jurgita Kausaite sai kolmannen virheensä toisen neljänneksen alussa, oli toivettakin ilmassa. Puoliaikaan mennessä PuHu oli saanut kavennettua kokonaistilannetta yhdeksän pistettä. Se johti peliä 20 minuutin jälkeen 43-34. Espoolaisjoukkuetta piti pinnalla Eva Mäkelä henkilökohtaisilla suorituksillaan.
Kolmannella jaksolla osat vaihtuivat. EBT sai pelinsä pyörimään ja onnistumisia alkoi sadella. Kotiyleisönsä edessä pelannut EBT tälläsi jakson alkuun viisi kolmen pisteen heittoa, joista kolme oli konkari Katja Mäntylän käsialaa. Espoolaiset pääsivät johtoasemaan, eikä antanut enää mahdollisuuksia ’hukkalaumalle’. Lopulta EBT voitti ottelun 86-76.
Mäntylä oli EBT:n iloinen yllättäjä. Hän teki ottelussa kaikkiaan 17 pistettä, noukki seitsemän levypalloa, antoi neljä koriinjohtanutta syöttöä ja riisti kolmesti. Kausaite kokosi lopulta 19 ja Heidi Adler 18 pistettä. Pussihukkien ykkönen oli vahvasti korinalustoilla työskennellyt Niina Laaksonen (21/12).
EBT:n edellinen SM-mitali, pronssinen sekin, on peräisin vuodelta 2001. Kulunut kausi oli espoolaisille hyvä. Se selviytyi Suomen Cupissa loppuotteluun, josta käteen jäi hopeiset mitalit.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Sacramento Kingsille 105-104, kun Domantas Sabonis nosti hyökkäyslevypallon kautta loppulukemat kuusi sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen heitti Jazzille 33 pistettä.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Koripalloliiton liittokokous käsitteli perjantaina liiton edellistä tilikautta. Koripalloliiton puheenjohtajana 2013–19 toiminut Antti Zitting valittiin liiton kunniapuheenjohtajaksi. Heidi Adler valittiin ehdollepanotoimikunnan puheenjohtajaksi.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Hallitseva olympiahopeamitalisti Ranska on julkistanut neljäntoista miehen leiritysryhmänsä marras-joulukuun MM-karsintaikkunaan, joka pyöräyttää käyntiin Qatarin vuoden 2027 MM-kisoihin huipentuvan rupeaman. Susijengi toivottaa Ranskan tervetulleeksi kotikentälleen Espoo Metro Areenalle maanantaina 1. joulukuuta klo 18.30 alkaen.
Andre Gustavson on 26-vuotias koripalloilija ja Ensiapujoukkueen pelaajakeulakuva. Andre lähti mukaan pelaajakeulakuvaksi hyvän asian takia ja hän allekirjoittaa ensiapukoulutuksen perusajatuksen: harjoittelemalla ja varautumalla pystyy toimimaan paremmin.
Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Riku Laanti esiintyy tammikuun seminaarissa aiheenaan "Kultturien kohtaaminen".
Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.