15.3.2006 Koripallon naisten SM-sarjassa hallitseva Suomen mestari BC Nokia on selkä seinää vasten kotikentällään. Välieräsarja Panttereita vastaan on tilanteessa 2-0, joten tänään kotikentällä Nokian on voitettava jatkaakseen taistelua finaalipaikasta.
Samassa tilanteessa on hallitseva Suomen cupin mestari Kotkan Peli-Karhut, jonka pitää ottaa kotikentällään voitto Äänekosken Huimasta venyttääkseen välieräsarjan ratkaisun viikonlopulle.
BC Nokian tehokkain pelaaja pudotuspeleissä tähän asti on ollut Jenni Laaksonen, joka heittänyt pisteitä 24,5 pisteen keskiarvolla. Korkein pistemäärä syntyi välieräavauksessa kotikentällä, jolloin Laaksonen tehtaili 26 pistettä.
Peli-Karhujen paras pisteiden tekijä on ollut kipeästä selästään huolimatta Karin Hoogendam, joka on onnistunut 18,5 pisteen keskiarvolla. Sentterin pudotuspeliennätys on 24 pistettä.
Äänekosken Huiman tähti on ollut Kenya Robinson, joka tykittänyt 24,5 pisteen keskiarvolla. Pudotuspeleissä Robinsonin ennätys on ollut peräti 39 pistettä.
Panttereiden tehokkain pelaaja tähän mennessä on ollut Hanna Rotinen. Rotinen on heittänyt 16,8 pistettä ottelua kohden ja kirjauttanut parhaassa ottelussaan 21 pistettä.
|
11.03. |
BC Nokia |
- |
Pantterit |
64-75 |
|
11.03. |
PeKa |
- |
Huima |
77-82 |
|
12.03. |
Pantterit |
- |
BC Nokia |
77-68 |
|
12.03. |
Huima |
- |
PeKa |
87-68 |
Kolmansista ratkaisevista välierätaistoista ei tunnetta tule puuttumaan ja koripallo on parasta paikan päällä. Lähde katsomaan, miten suosikkijoukkueellesi käy. Taistelu finaalipaikasta käy kuumana tänään niin Nokialla kuin Kotkassakin.
|
Ke |
15.03. |
BC Nokia |
- |
Pantterit |
Nokian palloiluhalli |
19:00 |
|
Ke |
15.03. |
PeKa |
- |
Huima |
Karhulan liikuntahalli |
18:30 |
Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.