Namika Lahti heitti KTP:n nurin

8.10.2007 Namika Lahti otti Korisliigan maanantaisessa TV-pelissä sarjakauden ensimmäisen voittonsa, kun KTP kaatui Lahdessa lukemin 86-67 (52-35). Lahtelaiset karkasivat ensimmäisen neljänneksen lopulla hyvällä heittopelillään, joka kasvatti jo toisen neljänneksen puolivälissä kotijohdon yli 20 pisteeseen.

Aneemisesti pelanneet kotkalaiset eivät saaneet kunnon kiriä aikaan ja Namika pääsi venyttämään johtonsa suurimmillaan 31 pisteeseen.

- Onnistuimme ennen kaikkea puolustuksessa. Pelasimme ajoittain tosi hyvin, mutta lopussa suoristimme selän vähän liian aikaisin, totesi päävalmentajana ensimmäisen liigavoittonsa ottanut Namika Lahden uusi valmentaja Sami Toiviainen.

Voittajien tehokkaimpana erottui kovalla prosentilla 25 pistettä heittänyt Ed Williams. Vasta perjantaina Lahteen saapunut Davont Jackson pussitti 16 pistettä ja Vesa Mäkäläinen 13.

- Meille tuli liikaa menetyksiä, eräillä pelaajilla oli surkea asenne ja sisäpelimme oli olematonta, tiivisti kauden toisen kotkalaistappion valmentaja Ray Ailus.

Viimeksi viisi vuotta sitten Lahdessa voittanut KTP ja etenkin sen yhdysvaltalaiskolmikko esiintyi todella silmiinpistävän vaisusti. Vierasavut saivat pelin puoliväliin mennessä aikaan yhteensä vain kuusi pistettä ja koko pelissä 25. Pelinrakentaja Jermaine Spivey istui pitkään penkillä, mutta pääsi viime minuuttien kolmosillaan keräämään 12 pistettä. Toni Ilmonen vastaavasti heitti kaikki 14 pistettään kahdella ensimmäisellä jaksolla. 

(STT) 

Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, http://www.basket.fi/.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

Näytä lisää vastaavia