29.10.2012 Korisliiga menettää erään kokeneimmista ja värikkäimmistä kotimaisista pelaajistaan, kun Namika Lahden seuraikoni Roope Suonio joutuu lopettamaan peliuransa lonkkavamman johdosta. Suonion, 30, uran viimeiseksi otteluksi jäi 12. lokakuuta Lahdessa pelattu ottelu Namikan ja Tampereen Pyrinön välillä.
Roope Suonion pääsarjaura päättyi lonkkavaivoihin.
Suonio ehti pelata kaudella 2012/13 kolme liigaottelua. Kuvat: Francois Perthuis & Kai Kilappa.
Suonion toinen lonkka leikattiin reilu vuosi sitten ja takamies pääsi takaisin pelikuntoon, mutta nyt myös toinen lonkka on rikki, eikä mahdollista enää huipputason koripalloa. Myöskään leikattu puoli ei ole toipunut täysin entiselleen.
– Vaikeaa tähän on oikein mitään sanoa, koville ottaa. Lääkäri suositteli lopettamista, jotta pystyisin elämään normaalisti myös uran jälkeen. Kaikki minua tuntevat tietävät, etten tällaista päätöstä ihan helpolla tee, Suonio kommentoi päätöstä.
– Koripallon parissa pysyn tavalla tai toisella, haluan yhä pelata edes huvikseni. Seuran kanssa olemme keskustelleet tulevaisuuden roolistani.
– Todella harmillinen tilanne. Roope on hieno pelaaja ja upea ihminen. Menetys on joukkueelle kova, kun kapteeni ja yksi ehdottomista runkopelaajista ei pysty pelaamaan, mutta nyt tietenkin tärkeää on myös se, että hän pystyy elämään urheilu-uran jälkeen mahdollisimman tervettä elämää, Namikan päävalmentaja Ilkka Palviainen miettii.
174-senttinen Suonio oli ensimmäisen kerran mukana Namikan pääsarjajoukkueessa jo kaudella 1999/2000, kun lahtelaiset voittivat ensimmäisen Suomen mestaruutensa. Kausien 2007/08 ja 2008/09 päätteeksi Suonio valittiin Korisliigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi.
Suonio ehti pelata urallaan runkosarja ja pudotuspelit yhteen laskettuna 384 ottelua, heittää niissä 2920 pistettä, jakaa 720 syöttöä ja noukkia 668 levypalloa. Vapaaheittonsa Suonio pussitti huikealla 86,8% tarkkuudella. Hän ehti saavuttaa urallaan kevään 2000 Suomen mestaruuden lisäksi kolme SM-hopeaa, yhden SM-pronssin sekä Suomen cupin mestaruuden.
Namika Lahden lisäksi Suonio pelasi uransa aikana tiensä karkkilalaisen Team Componentan, Vantaan Pussihukkien sekä Kouvolan Kouvojen fanien sydämiin.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.
Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.
Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.
Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.
206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.