24.2.2007 Namika Lahti pöllytti lappeenrantalaista kaimaseuraansa Korisliigan lauantaikierroksella. LrNMKY kärsi roiman kotitappion, kun sarjapisteet lähtivät Lahteen 64-99 (37-41) -lukemin. Peli repesi kolmannella jaksolla, jonka vieraat voittivat peräti 25-8. Viimeisellä neljänneksellä ero kasvoi vielä 14 pisteellä.
Lahtelaisvoittoa vauhditti seitsemän kolmosta upottanut ja kauden piste-ennätyksensä 36 tehnyt Augenijus Vaskys. Lee Scruggs heitti 16 pistettä.
Vaisusta kotijoukkueesta pääsivät yli kymmenen pisteen vain Steve Smith 19:llä ja Marco Sanders 17:llä. Edellispelien pistetykki Glenn Stokes jäi nyt kahteen pinnaan.
Kouvot otti tärkeän kotivoiton Korihaista tuloksella 94-80 (44-48) kamppailussa viimeisestä pudotuspelisijasta ja putoamiskarsintapaikasta.
Tasainen peli alkoi kääntyä Kouvoille kolmannella jaksolla, jonka se voitti 25-11. Korihait nousi vielä neljän pisteen päähän, mutta ei päässyt ohi.
Wayne Bernard heitti Kouvoille 27 pistettä ja Sami Laaksonen 20. Kolmanneksi tehokkain oli 13 pisteellään tuorein vierasapu, ruotsalais-israelilainen laitahyökkääjä Jonathan Skjöldebrand. Korihaiden tehoparin muodostivat jälleen Ed Nelson 24:llä ja William Copeland 19 pisteellä.
ToPo piti alkuvuodesta voitokkaasti pelanneen Tampereen Pyrinnön kurissa ja otti 91-79 (47-41) -kotivoiton.
Peli eteni koko ajan kotijohdossa, mutta Pyrintö pyristeli kolmannella jaksolla kahden pisteen päässä ja toiseksi viimeisellä minuutilla kuuden pisteen tuntumassa.
ToPon yhdysvaltalaispelurit muodostivat tehokvartetin lukemin Alex Wesby 24, Omari Westley 18, John Thomas 17, Shawn Simpson 15 pistettä.
Myös Pyrinnön korinteosta vastasivat vierasavut, kun Dennis Harrison keräsi 24, James Wright 21 ja Mike King 18 pistettä.
Team Componenta kartutti vaihteeksi pistepussiaan, kun putoamiskarsintaan jo vähitellen valmistautuva Pussihukat kärsi Vantaalla kotitappion 64-71 (36-37) -tuloksella.
PuHu roikkui voitonsyrjässä päätösneljännekselle asti 57-57 -tilanteeseen, jonka jälkeen Karkkila nykäisi kolmiminuuttisen ratkaisevasti 12-1 -lukemin.
Chris Davis kunnostautui karkkilalaisten tehomiehenä 26 pisteellä. Roope Suonio heitti 12 pistettä. PuHu jatkoi vaatimatonta kaukoheittopeliään osuttuaan vain kerran kotikoreihin kolmoskaaren takaa. Willie Mitchell teki 20 ja Panu Majala 17 pistettä.
(STT)
Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?