3.12.2008 Korisliigaa johtava Namika Lahtikaan ei pystynyt katkaisemaan Kouvolan Kouvojen voittokulkua kotihallissaan. Kauden kaikki kotipelinsä voittanut Kouvot otti keskiviikkokierroksella seitsemännen kotivoittonsa 108-86 (56-43) -tuloksella.
Kouvot johti peliä koko ajan eikä Namika Lahti päässyt avausneljänneksen jälkeen kunnolla enää iskuetäisyydelle.
- Saimme peliin hirveän latauksen ja se näkyi kentällä positiivisena energiana. Molemmat joukkueet heittivät hyvin, mutta pallon liike ja tuo energialataus käänsivät pelin meille, kommentoi Kouvojen valmentaja Jukka Toijala.
Kouvot osui kotikoreihinsa huimalla tarkkuudella, kun 25:stä kolmen pisteen heitosta upposi 16.
Nilkkansa loukannut Brian Swift heitti voittajille 28 pistettä ja Ronny LeMelle 21. Kouvoilta puuttui nivusvaivainen Jukka Kataja.
Neljä edellistä peliään voittaneiden lahtelaisten tehot keskittyivät 25 pistettä heittäneen Sami Pekkolan ja 19 pistettä keränneen Bilal Abdullahin käsiin.
Namika Lahden takana sarjataulukossa oleva K-kolmikko Kataja-Kouvot-KTP on nyt tasapisteissä, kun Joensuun Kataja kukisti kotipelissään KTP:n 84-79 (47-40).
Peli eteni tasaisesti Katajan parin korin johdossa eikä KTP päässyt edelle toisen neljänneksen puolivälin jälkeen. Viimeisellä minuutilla tosin kotkalaiset kävivät pariinkin kertaan kolmen pisteen päässä.
Sarjan korikunkku Jeremiah Wood oli taas Katajan tehokkain 22 pisteellä ja 16 levypallolla. Larry Blair heitti 20 pistettä. Kataja pelasi pitkästä aikaa parhaalla kokoonpanollaan, kun Petri Virtanen ja Quinnel Brown palasivat peliin seitsemän ja kahdeksan pisteen tehoin.
KTP:n tehoparin muodostivat 20 pisteen miehet Damon Williams ja Steve Smith.
FoKoPo pelasi jo kauden neljännen jatkoaikansa, kun se otti Lappeenrannan NMKY:stä täpärän kotivoiton 99-98 (85-85, 35-40) -tuloksella.
Vieraat veivät ensimmäisen neljänneksen peräti 30-12, mutta FoKoPo pääsi peliin mukaan ja nousi kolmannella jaksolla johtoon. Kotijoukkue johti 27 sekuntia ennen neljännen jakson loppua neljällä pisteellä, mutta LrNMKY:n Demtrius Brown venytti ratkaisun jatkoajalle nostettuaan korin summerin soidessa.
Samalla lailla peli ratkesi summerin soidesssa jatkoajalla, kun Ray Cunningham nosti FoKoPon voittokorin.
Cunningham nousi pelin hahmoksi 32 pisteellä ja 16 levypallolla. Mikko Jalonen teki FoKoPolle 18 pistettä.
LrNMKY:stä HL Coleman keräsi kovat 30 pistettä ja Brown sekä Chanan Colman 21 pistettä mieheen.
Tampereen Pyrintö onnistui katkaisemaan yli kuukauden kestäneen kuuden pelin tappioputkensa, kun Team Componenta kaatui Tampereella 95-88 (47-44) -tuloksella.
Tasainen peli ei revennyt missään vaiheessa loppunumeroita suurempaan eroon ja johtoasemakin vaihtui peräti 16 kertaa. Componenta roikkui voitonsyrjässä vielä viimeisen minuutin 90-88 -tilanteessa, mutta Pyrintö teki viimeiset viisi pistettä.
Componenta heitti 12 kolmosta Pyrinnön kuutta vastaan, mutta kotijoukkue hallitsi korinalustoja vietyään levypallotkin 47-29.
Chris Hester nousi Pyrinnön parhaaksi 26 pisteellä. Antero Lehto heitti 22 pistettä.
Darrel Waters teki Componentalle 20 ja Frank Richards 19 pistettä.
ToPo otti kauden ensimmäisen vierasvoittonsa, kun se voitti sarjan jumbopelissä Porvoossa Tarmon 73-62 (36-25).
ToPo hallitsi peliä eikä päästänyt Tarmoa toisen neljänneksen jälkeen enää voittokamppailuun. Vierasjohto kasvoi viimeisen neljänneksen alukupuolella jo ratkaisevasti 20 pisteeseen.
James Allen heitti ToPolle 22 pistettä ja Panu Majala 13.
Viidennen peräkkäisen tappion kärsineen Tarmon tehokkaimpia oli E.J. Drayton 19:llä ja Emmanuel Messy 11 pisteellä.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.