3.3.2013 ToPon luottosentteri Niina Laaksonen, 28, teki sunnuntaina historiaa nousemalla vasta seitsemäntenä pelaajana kautta aikain naisten SM-sarjassa 2000 levypallon rajalle.

Niina Laaksonen teki sunnuntaina naisten SM-sarjan levypallohistoriaa. Kuva: Tytti Nuoramo.
185-senttinen Helsingin NMKY:n kasvatti kauhoi Lappeenrannan Catzia vastaan 13 levypalloa, joka nosti sentterin 2000 levypalloa napsineiden pelaajien joukkoon. SM-sarjan levypallomääriä on tilastoitu kaudesta 1979/80 alkaen.
Yhden ottelun ennätyksekseen Laaksonen on rohmunnut peräti 27 levypalloa. Laaksonen on pelannut urallaan 189 runkosarjaottelua ja hänen uran levypallokeskiarvonsa on 10,6.
Ammattilaisena Saksassa, Italiassa ja Espanjassa pelannut Laaksonen on palkittu naisten SM-sarjan vuoden pelaajana 2008 ja 2010. Kuluvalla kaudella hänet nimettiin SM-sarjan lokakuun pelaajaksi.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.
Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.
Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.