27.1.2017 Niina Laaksosen uran jo kerran päättänyt jalkavamma on parantunut ja sentteri palaa Naisten Korisliigaan kahden vuoden tauon jälkeen. Uusi osoite on sarjakärki Hyvinkään Ponteva.
Niina Laaksonen on nähty Naisten Korisliigassa viimeksi kaksi vuotta sitten, kun ToPo saavutti SM-pronssia. Kuva: Francois Perthuis
Laaksonen, 32, on urallaan pelannut 10 kautta Naisten Korisliigaa, kaksi kautta Saksan Bundesliigaa (Dorsten), kauden Italian Lega A:ta (Napoli) ja kauden Espanjan liigaa (Gran Canaria).
Viimeisellä liigakaudellaan ToPon pronssijoukkueessa keväällä 2015 Laaksonen oli koko liigan paras levypallopelaaja 13,4 keskiarvolla ja viidenneksi kovin pistenainen 18,6 keskiarvolla.
- Sen jälkeen, kun laitoin tossut naulaan pronssipelin jälkeen 2015, en ajatellut, että enää ikinä pukisin peliasua päälle. Nyt kun iso jalkavamma on korjattu ja olen päässyt taas treenaamaan, koris on kivempaa kuin koskaan. Pelikentille palaaminen oli iso haave, jonka en ajatellut enää toteutuvan, joten olen ihan äärettömän iloinen ja kiitollinen tästä mahdollisuudesta, Laaksonen hehkuttaa seuran tiedotteessa.
- Ei ole itsestään selvää, että pelaaja, joka on ollut pitkään pois kentiltä, otetaan mukaan menoon, varsinkaan naisten korisliigan kärkijoukkueeseen. Koko HyPon seura ja joukkue toivottivat minut kuitenkin niin lämpimästi tervetulleeksi, että koin heti kuuluvani porukkaan. Tällainen yhteishenki on täysin poikkeuksellista Suomessa ja olen kokenut vastaavaa vain pelatessani ammattilaisena Saksassa vuosia sitten.
Laaksosen palkintokaapista löytyy kuuden SM-pronssin lisäksi Suomen Cupin kultaa ja hopeaa, ja hänet on valittu kolmesti Naisten Korisliigan vuoden pelaajaksi. Naisten maaotteluja Laaksosen tilillä on 57, joissa hän on viimeistellyt lähes 10 pistettä per peli.
- Roolini joukkueessa tulee olemaan aivan erilainen kuin ikinä ennen. Päätehtäväni on tuoda energiaa treeneihin ja auttaa joukkuetta sitä kautta parempiin suorituksiin. Olen valmis tekemään kaiken, mitä pyydetään joukkueen ja seuran eteen. On ilo olla osa Hypo-perhettä!
Laaksonen liittyy HyPon pelaavaan kokoonpanoon ensi viikon keskiviikkona liigan kärkikamppailussa, kun Hypon vieraaksi saapuu sarjakakkonen Espoo United.
Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.
Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.
Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Molemmissa otteluissa kotijoukkueet olivat vahvempia, kun voitot kirjattiin EBT:lle ja Kouvottarille.
Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Sarjapisteitä nappasivat Honka, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain myöhäisottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan Pyrinnön. Voitto kirjattiin helsinkiläisille 77-72.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.