31.10.2021 19:08 BC Nokia kaatoi Salon Vilppaan pisterikkaassa kotiottelussa.
Kahron Ross pisti tuulemaan 36 pisteen esityksellä. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Ainakaan koreista ei ollut puutetta, kun Salon Vilpas vieraili BC Nokian kotihallissa. Isännät taputtelivat ottelun pitkän väännön jälkeen luvuin 100–97.
Erityisesti Nokian ulkomaalaisvahvistuksilla oli tulinen ilta. Kahron Ross tykitti tauluun huimat 36 pistettä ja jakoi kuusi koriin johtavaa syöttöä. Arnaldo Toro puolestaan osui 14 pistettä ja kahmi järisyttävät 17 levypalloa.
Vilppaan riveissä pisteistä vastasivat etupäässä kovat kotimaiset Roope Ahonen, Mikko Koivisto ja Juho Nenonen. Ahoselle merkittiin 18, Koivistolle 17 ja Nenoselle13.
– Meillä on ollut pelaaminen todella ailahtelevaa. Emme ole saaneet ainuttakaan ehjää 40-minuuttista emmekä saaneet tänäänkään. Jos kaveri tekee sata pinnaa, niin silloin on todella vaikea voittaa. Puolustus kusee tällä hetkellä, totesi pettynyt Nenonen Ruudun haastattelussa.
BC Nokialle voitto oli kauden seitsemästä ottelusta vasta toinen. Vilpas puolestaan on voittanut neljästi ja hävinnyt kolmesti.
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.
Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.
Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).