Nousuvireinen Himki käy Panathinaikosin kimppuun Ateenassa

9.11.2012 Lyhyen hakuvaiheen jälkeen pelinsä raiteilleen saanut BC Himki jatkaa perjantaina ensimmäisen Euroliigan vierasvoittonsa metsästämistä. Petteri Koposella ja kumppaneilla on tällä kertaa vastassaan legendaarinen kreikkalaisseura Panathinaikos, joka viime aikojen kompasteluistaan huolimatta jakaa Euroliigan A-lohkon kolmossijan Himkin kanssa.

Petteri Koposen Himki hakee perjantaina vierasvoittoa Ateenasta.

Koposella vastassa Panathinaikosin takakentällä on kreikkalaisikoni Dimitris Diamantidis. Kuvat: Getty Images/AllOver Press & FIBA Europe.

Euroopan kaikkien aikojen menestyksekkäimpiin koripalloseuroihin kuuluva Panathinaikos on tällä hetkellä muun Kreikan tavoin rakennemuutoksen kourissa.

 

Vaikka ryhmällä on edelleen riveissään eurooppalaisia eliittipelaajia kuten Dimitris Diamantidis (196 cm/32 v), Roko Ukic (196/28), Jonas Maciulis (198/27) sekä Sofoklis Schortsanitis (206/27), joukkue ei ole viime vuosien huippukunnossaan.

 

Panathinaikosin alkukautta ovat varjostaneet paitsi heittäjien puute ja takamieskaksikon Diamantidis-Ukic pelilliset yhteensopivuusongelmat, myös amerikkalaispelaajien alisuorittaminen veteraani Andy Pankoa (203/35) lukuun ottamatta.

 

Euroliigan alkulohkossaan Panathinaikos on jo kärsinyt tappiot Realille ja Fenerbahcelle, sekä Kreikan liigassa paitsi hallitsevalle mestarille Olympiakosille, myös shokeeraavasti alemman keskikastin Ikarokselle. Panathinaikos on nyt haavoittuvainen, mutta Himkin leirissä ateenalaisia ei aiota aliarvioida.

 

– Tappioistaan huolimatta Panathinaikos on todella hyvä joukkue, ja heidän kokoonpanossaan on riittämiin kokemusta. Euroopan parhaisiin pelaajiin kuuluva Diamantidis pitää joukkuetta käsissään, Himkin päävalmentaja Rimas Kurtinaitis miettii Euroliigan otteluennakossa.

 

Himki on noussut notkosta

 

Hyvin kautensa aloittaneen BC Himkin iskukykyä koeteltiin lokakuun viimeisellä viikolla, kun päävalmentaja Kurtinaitis jättäytyi kahdeksi otteluksi sivuun äitinsä kuoleman johdosta.

 

Himki taipui apuvalmentajansa Andrija Gavrilovicin komennossa Cantùlle kauden kehnoimman hyökkäyssuorituksensa myötä vieraskentällä ja yskähteli seuraavassa VTB-liigan pelissään Pietarissa Spartakia vastaan. Joukkueen edellinen Euroliiga-ottelu Olimpijaa vastaan oli kuitenkin etenkin puolustussuorituksensa vakuuttava, ja edellisessä ottelussaan Venäjän PBL:ssa ryhmä selätti Nizhni Novgorodin vieraissa.

 

Alkukaudesta Himki nojasi erityisesti hyökkäyspäässä vakaasti takapelaajien Zoran Planinicin ja Vitali Fridzonin sekä ison miehen Kresimir Loncarin suorituksiin, mutta joukkueen rotaatio on leventynyt hiljalleen. Kelvin Rivers on osoittanut kykynsä korintekijänä, James Augustine on näytellyt merkittävää osaa korinalustan lukkona ja Venäjän maajoukkuekonkari Sergei Moniakin on alkanut päästä rytmiin.

 

Perjantaina Himkillä on täydet edellytykset vierasvoittoon, mikäli joukkue saa tehtyä puolustuksellaan illasta vaikean erityisesti Diamantidisille ja Ukicille. Asetelma tietää työnsarkaa myös Petteri Koposelle, joka vuosien 2010–12 aikana tunnettiin eräänä Italian Serie A:n parhaista pallollisen puolustajista.

 

Panathinaikos-voitto nostaisi Himkin Euroliigan A-lohkon kolmen parhaan joukkoon Real Madridin ja Fenerbahcen kanssa. Lohkossa nähtiin torstaina todellinen jättiyllätys, kun Cantù rökitti Fenerbahcea pistein 82–58.

 

Pidä silmällä

 

Dimitris Diamantidis: Yhdeksättä kauttaan ateenalaisseurassa pelaava Kreikan maajoukkueikoni, kaksinkertainen Euroliigan lopputurnauksen arvokkain pelaaja (MVP), kuusinkertainen Euroliigan vuoden puolustaja, kuusinkertainen Kreikan liigan MVP. Diamantidisin meriitit ovat käsittämättömät, eikä 196-senttisen konkarin ote lipsu vieläkään, vaan hän on edelleen rakennemuutosta käynnistelevän Panathinaikosin kaikki kaikessa. Diamantidisissa kannattaa kiinnittää huomiota hänen pallottomaan pelaamiseensa, pallonkäsittelyynsä sekä verrattomaan peliälyynsä, joka enemmän kuin korvaa puutteet hänen urheilullisuudessaan.

 

Himkin suomalaistilanne


Petteri Koponen:
Lokakuun aikana Koposella oli pienoisia käynnistymisvaikeuksia uudessa joukkueessaan ja uudessa ympäristössä, mutta mennyt viikko on sujunut lupaavasti. Viikko sitten Koponen keskittyi pelinjohtoon ja puolusti erinomaisesti Olimpijaa vastaan, ja maanantaina Koposen hakusessa ollut kaukoheitto löytyi vieraspelissä Nizhni Novgorodissa. Himki on ollut koko Euroliigan alkukauden paras pallonhallintajoukkue syöttö/menetyssuhteen perusteella, ja Koponen on tehnyt tässä suhteessa oman, merkittävän osansa.

 

Euroliigaa: Panathinaikos – BC Himki pelataan perjantaina 9. marraskuuta klo 21:00 Suomen aikaa.

 

 
4.6.2025 14:37 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosen kauteen mahtui haasteita ja onnistumisia – ”Sain parannettua suorituksiani ja tasoani”

Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

30.5.2025 10:23 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsen kausi päättyi kirvelevään finaalitappioon

Anniina Äijäsen kausi Italian Serie A2:ssa päättyi. Äijäsen Treviso hävisi lohkonsa finaalissa ja näin sarjanousu jäi haaveeksi.

28.5.2025 09:50 Susijengi

Janssonin Heidelberg Bundesliigan välieriin Bayern Münchenia vastaan

Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.

26.5.2025 17:58 Suomalaiset ulkomailla

Severi Kaukiainen ratkaisi finaalin Virossa

Severi Kaukiainen on aloittanut Viron liigan finaalit vahvasti Kalev/Cramon paidassa ja ratkaisi Kalev/Cramolle toisen finaalin.

23.5.2025 09:35 Susijengi

Salinin Cluj-Napoca Romanian finaaleihin, Blomgrenin Ventspilsille Latvian hopeaa

Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.

19.5.2025 23:26 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuierin Venezia taipui ratkaisevassa finaalissa

Awak Kuierin haaveet toisesta peräkkäisestä Italian mestaruudesta kaatuivat ratkaisevan viidennen pelin 61-73-tappioon.

19.5.2025 23:09 Suomalaiset ulkomailla

Remu Raitanen pääsi tutustumaan Slovakian ja Islannin koripalloon kauden aikana

Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.

18.5.2025 11:44 Susijengi

Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta

Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.

12.5.2025 15:55 Susiladies

Finaalitappio jäi kaivelemaan Roosa Lehtorantaa – ”Eihän sitä ikinä halua finaaleissa hävitä”

Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.

Näytä lisää vastaavia