13.11.2013 Loimaa Bisonsin Eurocup-kauden toinen vierasottelu oli hallitsevalle Suomen mestarille kauden toistaiseksi vaikein koitos. Bisons ajautui varhain virhevaikeuksiin ja notkahti kolmannen jakson puolenvälin tienoilla 15 pisteen takaa-ajoasemaan, eikä onnistunut enää nousemaan fyysisten ateenalaisten rinnalle. Panionios lähetti Bisonsin kotimatkalle lukemin 74–62 (38–32).
Antto Nikkarinen pelasi hyvät minuutit, mutta Bisons taipui Ateenassa.
Tuukka Kotti ajautui virhevaikeuksiin toisella kymmenminuuttisella.
Greg Gibson otti joukkueensa välttävän pelisuunnitelman toteuttamisen omaan piikkiinsä.
Biisoni tömistelee lattiaa seuraavan kerran perjantaina Korihaita vastaan. Kuvat: Tytti Nuoramo.
Panionios ja Bisons vaihtoivat iskuja tasaisesti puolin ja toisin pelin ensimmäisen 15 minuutin ajan.
John Williamsonin, Frank Robinsonin ja Antto Nikkarisen vahvojen esitysten piiskaama biisonilauma johti numeroissa 25–26, kunnes loimaalaisten korttipakka alkoi vähitellen hajota käsiin Williamsonin ja korinalustaa vartioineen Tuukka Kotin virhevaikeuksien myötä. Momentum siirtyi Panioniosille, joka lähti koppiin 38–32-taukojohdossa.
Kotin viihtyessä vaihtopenkillä kolmen virheen rasittamana kolmannen jakson alussa pääsi Panionios halkomaan loimaalaispuolustusta ajoillaan ja oikea-aikaisilla syötöillään hyvää työtä tehneille ateenalaisheittäjille. Kun Bisonsin hyökkäyspelaaminen jähmettyi eivätkä loimaalaiskolmoset uponneet hyvällä tahdollakaan, Panionios kasvatti johtonsa parhaimmillaan 15 pisteeseen.
Bisons teki kuitenkin vielä loppurynnistyksensä neljännellä jaksolla. Erinomaisia otteitaan jatkanut Antto Nikkarinen sai puhallettua joukkueeseensa henkeä rohkealla pelillään ja Tuukka Kotti otti korkojen kera takaisin vaihtopenkillä viettämänsä ajan. Kotijoukkueen Marc Carterin ja Errick McCollumin oikea-aikaiset kolmoset raivasivat lopulta Panioniosille tien 12 pisteen voittoon.
Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson näki joukkueensa toisen neljänneksen lopun virhesuman pelin ratkaisuna.
– Meiltä lähti pelituntuma, kun ison pään pelaajamme saivat kolmannet virheensä. Annoimme Panioniosin riepotella meitä korin alla ja annoimme muutaman vihellyksen mennä päämme sisään, Gibson harmitteli.
– Hyökkäyksessä emme toteuttaneet pelisuunnitelmaamme, minkä otan pitkälti omaan piikkiini. John Williamson antoi meille niin paljon hyviä asioita, etten malttanut lepuuttaa häntä tarpeeksi, vaikka hän ei ole vielä täysikuntoinen eikä täysin sisällä pelikirjassamme. Meidän oli tässä yhtälössä ajoittain todella vaikea saada haluamiamme heittoja.
Biisoneiden lopun kirivaiheen käynnistänyt Kotti-Nikkarinen-kaksikko keräsi kehut Gibsonilta, joka painotti tuttuun tapaan omiensa henkistä kestävyyttä.
– Tuukka oli tänäänkin tärkein pelaajamme molemmissa päissä kenttää, ja hänen poissaolonsa toisen jakson lopussa ja kolmannen jakson alussa näkyi. Antto on kehittynyt Billy Keysin kanssa pelatessaan päivittäin ja hän pelaa jo nyt aivan uudella tasolla, Gibson arvioi pelaajiaan.
– Osoitti myös jotain tämän joukkueen luonteesta, että nousimme vielä vieraskentällä päätösjaksolla 15 pisteen takaa parin heiton päähän kauden huonoimpana heittoiltanamme. Saatoimme hävitä tämän ottelun, mutta emme ole lyötyjä.
Bisons matkustaa torstain aamulennolla Helsinki-Vantaalle ja sieltä bussilla Loimaalle, missä joukkue kohtaa perjantaina Korihait ja lauantaina Korisliigan kärkijoukkueen, tappiottoman Tampereen Pyrinnön.
– Seuraavaksi vuorossa on Korihaiden scouttaus ja perjantaiaamuna vedämme valmistavat harjoitukset Korihait-peliin, Gibson kertoo.
– Lauantaina vuorossa on ottelu Korisliigan tämän hetken parasta joukkuetta vastaan, missä on meille haastetta riittämiin.
Eurocupia Bisons pelaa seuraavan kerran keskiviikkona 20.11. Liettuan pronssijoukkue Neptunas Klaipedan vieraana.
Eurocupin H-lohkoa johtaa Besiktas Istanbul (4 voittoa/1 tappio) perässään KK Radnicki Kragujevac (3/2), Panionios (3/2), Loimaa Bisons (2/3), Pietarin Spartak (2/3) ja Neptunas Klaipeda (1/4).
Bisons: John Williamson 13/7, Tuukka Kotti 13/4, Frank Robinson 11/4, Mikko Koivisto 10/0, Antto Nikkarinen 9/2/7 syöttöä, Ralph Sampson 4/1, Matti Nuutinen 2/2, Billy Keys 0/4, Carl Lindbom 0/0, Ville Mäkäläinen 0/0, Ilpo Pehkonen.
Panionios: Kevin Langford 19/4, Landon Milbourne 14/7, Errick McCollum 14/2/4 syöttöä, Marc Carter 12/3.
Kahden nukutun yön jälkeen Susijengin kapteeni Sasu Salin, 34, kertoo sisäistäneensä lauantain myöhäisillan Serbia-voiton todellisen merkityksen. Kun keskiviikon EM-puolivälierään on samaiset kaksi yötä, kapteeni toivoo joukkueeltaan samanlaista latausta ja tarkkuutta kuin Serbiaa vastaan ja suomalaisfaneilta ryntäystä Riikaan tekemään yhdessä historiaa.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on vahvistanut ensi viikolla pelattavien EM-puolivälierien otteluajat. Susijengi ja Georgia ottavat yhteen omassa puolivälieräkamppailussaan keskiviikkona 10.9. klo 17.00 alkaen.
Kaksikymmentä vuotta sitten Suomi ja Georgia pelasivat yhdessä vastakkain Euroopan B-divisioonassa. Ensi viikon keskiviikkona joukkueet kohtaavat Latvian Riiassa EM-puolivälierässä, johon Susijengi selvitti tiensä shokeerattuaan mestarisuosikki Serbian ja Georgia nujertamalla sunnuntaina olympiahopeamitalisti Ranskan.
Susijengin keskiviikon puolivälierävastustaja ratkeaa tänään sunnuntaina 7.9. Riian Xiaomi Areenalla pelattavassa neljännesvälierässä Ranskan ja Georgian välillä. Georgia on saapunut EM-kisakentille jo viime vuosista tutulla, NBA- ja Euroliiga-pelaajien tähdittämällä miehistöllään, kun taas Ranska on läpikäynyt arvokisatasolla nuorennusleikkauksen.
Lauantain myöhäisillan neljännesvälieräottelussa mestarisuosikki Serbian sensaatiomaisesti kaatanut Susijengi jatkaa EM-kisataivaltaan kolmen välipäivän jälkeen keskiviikkona, kun joukkue kohtaa puolivälierässä Riiassa Ranskan ja Georgian välisen ottelun voittajan. Liput otteluun ovat myynnissä.
EM-kisojen Round of 16 -vaiheessa Riiassa Susijengi toteutti yhden kaikkien aikojen isoimmista yllätyksistä EM-koripallohistoriassa, kun olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbia kaatui 86-92 (48-44). Susijengi eteni täten EM-puolivälieriin.
Pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisat pelataan 7.–12. syyskuuta Samokovissa, Bulgariassa. Panokset ovat kovat: turnauksen kaksi parasta joukkuetta nousee ensi kaudeksi B-divisioonaan. Suomen joukkue lähtee kisoihin uudistuneena, valmistautuneena ja kirkas tavoite mielessään.
Saman sukupolven koripallosuuruuksina Lauri Markkanen ja Nikola Jokic ovat kohdanneet toisensa jo toistakymmentä kertaa NBA- ja maaottelukentillä. Markkanen kehuu Jokicia maailman tämän hetken parhaaksi koripalloilijaksi, jonka korintekokykyäkin vakuuttavampaa on hänen kykynsä saada joukkuetoverit peliin mukaan.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA otti kesän 2015 EM-kisoissa käyttöön nykymuotoisen turnausformaatin, jossa alkulohkojen kuusitoista parasta joukkuetta asetetaan vastakkain ”kerrasta poikki”-asetelmalla pelattavissa neljännesvälierissä. Jo ensimmäinen vuosikymmen uudessa formaatissa on tarjoillut koko joukon neljännesvälierävaiheen yllätyksiä.
Tampereen EM-alkulohkon jälkeen Riiaan EM-jatkopeleihin siirtynyt Susijengi jatkaa mittelöitään maailman huippujoukkueita vastaan. Maailmanmestari Saksan jälkeen Susijengin seuraava koetinkivi on EM-neljännesvälierässä vastaan asettuva olympiapronssimitalisti ja MM-hopeamitalisti Serbia maailman parhaan pelaajan Nikola Jokicin johdolla.