Pantterit kiinnitti tyttöjen valmennuspäällikön

30.5.2008 Itähelsinkiläinen koripalloseura Pantterit jatkaa uudistuksiaan. Seura on kiinnittänyt uudeksi tyttöjen valmennuspäälliköksi 28 vuotta eri ikäisiä tyttö- ja poikajoukkueita valmentaneen Esko Huotilaisen.

Huotilainen aloittaa Pantteri-tyttöjen valmennuspäällikkönä kesäkuun alussa. Hänen toimenkuvanaan on kehittää seuran toimintaa yhteistyössä muiden seuran toimijoiden kanssa sekä valmennuksen että koulutuksen saralla. Lisäksi Huotilainen valmentaa vuosina 1996 ja 1999 syntyneitä poikia.  

Panttereiden toiminnassa työskentelevät Huotilaisen lisäksi mm. poikien valmennuspäällikkö Tomi Moberg, aluetoiminnanjohtaja Ari Lähdekivi, aluevalmennuksen päällikkö Mitko Boshkov ja tuore toiminnanjohtaja Pekka Hartikainen.  

- Tulemme jatkossa panostamaan valmentajakoulutuksen kautta uusien ”huippuvalmentajien” nousuun sekä mm. aluetoiminnan kehittämisellä pyrimme haastamaan valtakunnallisesti muut maamme suurseurat kilpailuun paikasta auringossa, listaa Hartikainen Panttereiden tavoitteita.  

- Jatkossa tavoitteenamme on mm. aikuisten nousu takaisin maamme pääsarjatasolle sekä kehittämällä toimintaamme takaamaan itähelsinkiläisen koriksen näkyminen valtakunnallisesti, Hartikainen jatkaa. 

Pantterien organisaatio on viimeisten vuosien aikana toiminut kolmen eri organisaation voimin. Tytöt ja naiset ovat toimineet Pandatytöt ry:n alaisuudessa. Miesten joukkue Pantterit Helsinki ry:n ja poikajuniorit Pantterit Koripallo ry:n alla. Pantteri-perhe ilmoitti aiemmin aikomuksensa yhdistää organisaatiot yhdeksi kokonaisuudeksi.

Lue myös artikkeli "Pantteri-perhe tiivistää toimintaansa - Hartikaisesta toiminnanjohtaja".

 
22.7.2025 15:49 Seura tiedottaa

Pajulahti- turnaus 2014-2015-syntyneille tytöille 20.-21.9.2025

Lahti Basketball Junioreiden U12-11 tytöt ja Kolmen kampuksen urheiluopisto järjestävät yhdessä kauden aloitusturnauksen U12-11 tytöille (2014-2015-syntyneet) Pajulahdessa 20.-21.9.2025

17.7.2025 10:41 Seura tiedottaa

Tommi Tatti YMCA Tampere koripallon fysiikkaharjoittelun koordinaattoriksi

Tommi Tatti, 34, aloittaa elokuussa YMCA Tampere koripallon fysiikkaharjoittelun koordinaattorina.

15.7.2025 20:41 3x3

Kerää jengi kasaan Tampereen 3x3-turnaukseen

Kesän toinen 3x3 SM Tour järjestetään Tampereella 26.7.2025 Koulukadun legendaarisella kentällä. Turnauksessa on naisten ja miesten Pro-sarjojen lisäksi amatöörisarjat naisille ja miehille. U14 tytöt ja pojat saavat myös huikean mahdollisuuden päästä mukaan turnausmeininkiin, kun heille on tarjolla omat sarjat.

14.7.2025 22:03 Seura tiedottaa

Vilppaan Korisjunioreiden kauden 2025–2026 päävalmentajat on julkaistu

Salon Vilppaan Korisjunnujen kauden 2025–2026 joukkueiden päävalmentajat on julkaistu. Uuteen kauteen lähdetään kolmentoista joukkueen voimin. Lisäksi suositut harrastekoriksen, korisleikkikoulun ja palloilukoulun ryhmät jatkuvat tuttuun tapaan.

10.7.2025 10:03 Seura tiedottaa

Vilppaan juniorivalmennus uudistuu – Valmennusnyrkki rakentaa tulevaisuutta

Salon Vilpas Koripallo ry uudistaa juniorivalmennuksensa toimintakaudelle 2025–2026. Uudistuksen keskiössä on uuden seitsemänhenkisen Valmennusnyrkin perustaminen, joka kokoaa yhteen vahvaa asiantuntemusta niin koripallosta kuin sen ulkopuoleltakin.

8.7.2025 09:34 Seura tiedottaa

Kataja Basket Academy nimesi päävalmentajat kaudelle 2025-2026

Kataja Basket Academy lähtee kauteen 2025–2026 uusien päävalmentajien johdolla. Miesten joukkueen vetovastuun ottaa kokenut Jarkko Mäki ja naisten joukkuetta luotsaa seuran valmennuspäällikkö Jose Salo. Molemmat valmentajat tuovat mukanaan vahvan sitoutumisen nuorten pelaajien kehittämiseen osana uudistuvaa akatemiatoimintaa.

4.7.2025 09:15 Seura tiedottaa

Tuu siäki pelaa Meripäiväkorikseen

Tervetuloa perinteiseen Meripäiväkorikseen! La 26.7.2025 klo.11:30 laitetaan pallot ilmaan ja tunnelma kattoon, kun perinteinen Meripäiväkoris tekee paluun Kantasatamaan (Tornaattorintie 51) kymmenien vuosien jälkeen! Sarjoja on tarjolla kaikenikäisille junnuista firmakorikseen.

16.6.2025 17:23 Seura tiedottaa

HoNsUn kauden 2025-2026 päävalmentajat julkaistu

HoNsUn tulevan kauden 2025-2026 juniorijoukkueiden päävalmentajat on julkaistu.

13.6.2025 10:14 Seura tiedottaa

YMCA Tampere koripallo mukana Erasmus+ Sport -hankkeessa

YMCA Tampere koripallo on saanut avustusta kansainvälisestä Erasmus+ Sport -hankkeesta. Hankkeen kesto on 1,5 vuotta ja hankkeen tavoitteena on käydä tutustumassa kolme eri eurooppalaisen seuran toimintatapoihin sekä saada näin uutta kansainvälistä oppia omaan toimintaan ja sen kehittämiseen.

13.6.2025 09:52 Seura tiedottaa

ToPo palkittiin vuoden helsinkiläisenä urheiluseurana

Torpan Pojat on valittu vuoden 2025 helsinkiläiseksi urheiluseuraksi. Helsingin kaupungin vuosittain myöntämä tunnustus nostaa esiin urheiluyhteisöjä, jotka tekevät pitkäjänteistä ja merkityksellistä työtä helsinkiläisen liikunnan ja urheilun hyväksi.

Näytä lisää vastaavia