PeKa otti toisen kiinnityksen Suomen mestaruuteen

19.4.2021 20:16 Finaalien toinen ottelu pelattiin Espoossa. Honka oli pitkään ottelussa kuskin paikalla, mutta lopulta voitto matkasi Kotkaan 82-77. PeKa:lla on mahdollisuus varmistaa Suomen mestaruus torstaina.

Zykera Rice oli jälleen avainasemassa, kun PeKa nappasi voiton. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Peli-Karhut jatkoi avausjaksolla siitä mihin jäi avausottelussa ja upotti nopeasti kolme kolmosta. Hongan peli asettui uomiinsa vähitellen ja joukkue kiri vieraiden johdon kiinni. Jakson loppupuolella vieraat sortuivat menetyksiin ja tauolle mentiin kotijohdossa 19-16.

- Meidän täytyy olla aggressiivisempia ja liikuttaa palloa paremmin. Myös puolustusta pitää toisella puoliajalla parantaa, Linda-Lotta Lehtoranta kertasi Ruudulle puoliaikahaastattelussa.

Toisella jaksolla joukkueet tekivät pisteitä tasatahtiin. Honka oli parantanut puolustuspelaamistaan huomattavasti avausotteluun verrattuna. Se teki Peli-Karhujen hyökkäämisestä hankalaa, mutta vieraat pysyivät pelissä mukana kaukoheittojen ansiosta. Puoliajalle mentiin kotijohdossa 42-37.

- Oltiin paljon valmiimpia tänään. Ollaan tänään saatu paremmin levypalloja sekä päästy juoksemaan hyvin nopeita hyökkäyksiä, Hongan Taru Tuukkanen totesi Ruudulle puoliajalla.

Kolmannella jaksolla kotijoukkueen nuori Henna Sandvik otti isompaa roolia ja upotti pisteitä hyvällä itseluottamuksella. Vieraat kuitenkin hilasivat itsensä takaisin peliin mukaan. Hongan Cierra Dillard loukkasi nilkkansa jakson loppupuolella, mutta kotijoukkue pääsi siitä huolimatta viimeiselle tauolle johdossa 60-56.

Hongan onneksi Dillard pystyi palaamaan kentälle viimeisellä jaksolla. PeKa nousi jälleen kotijoukkueen rinnalle, kun peliä oli jäljellä viisi minuuttia. Seuraavien minuuttien aikana joukkueet tekivät pisteitä vuorotahtiin.

- Honka tuli tähän peliin tosi kovaa. Onneksi tämä peli kääntyi tänään meille, Peli-Karhujen Anissa Pounds sanoi Ruudulle.

Zykera Rice upotti vapaaheitoillaan kotkalaisjoukkueen pisteen johtoon, kun pelikellossa oli jäljellä 29 sekuntia. Kun Honka ei onnistunut toisessa päässä, pääsi vierasjoukkue lisäämään johtoaan vapaaheittoviivalta. PeKa nappasi ottelusta taisteluvoiton 82-77. 

- Oltiin paljon aggressiivisimpia tänään ja johdimme peliä pitkään. Lopussa PeKa sai helppoja heittoja ja peli kääntyi heille. Meidän täytyy pystyä torstaina pelaamaan koko peli samalla tavalla, kuin tänään eka puoliaika, Hongan Elina Aarnisalo totesi Ruudulle.

Rice oli jälleen vaikea pideltävä. Hän viimeisteli 31 pistettä ja keräsi kahdeksan levypalloa. Myös Linda-Lotta Lehtoranta ylsi tupla-tuplaan. Hän pussitti 11 pistettä ja jakoi kymmenen koriin johtanutta syöttöä. Tuukkanen kirjautti 22 pistettä ja repi 14 levypalloa. Gabriella Bronson ja Dillard ylsivät 16 pisteeseen.

Kotkalaisjoukkue voi varmistaa kuudennen Suomen mestaruutensa torstaina kotikentällään.

Ottelutilasto

 
1.2.2025 19:45 Naisten Korisliiga

HBA ja EBT kasvattivat eroaan muihin alemmassa jatkosarjassa - ToPo ja PeKa jatkoivat vahvasti

Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.

29.1.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Ylemmässä jatkosarjassa tiukkaa - alemmassa voitot BC Nokialle ja HBA Märskylle

Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.

24.1.2025 17:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

22.1.2025 21:52 Naisten Korisliiga

ToPo sarjakärjessä ylempään jatkosarjaan

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.

22.1.2025 10:50 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan runkosarja päättyy keskiviikkona

Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.

18.1.2025 19:28 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigassa runkosarjan toiseksi viimeinen kierros - EBT jatkoi hyvää viikkoaan

Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.

15.1.2025 20:37 Naisten Korisliiga

Hurja päätösjakso johdatti EBT:n voittoon Peli-Karhuista - Kouvottaret dominoi kotonaan

Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Molemmissa otteluissa kotijoukkueet olivat vahvempia, kun voitot kirjattiin EBT:lle ja Kouvottarille.

11.1.2025 19:26 Naisten Korisliiga

Kotijoukkueet vahvoilla - ToPo:n sarjajohto säilyi muuttumattomana

Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Sarjapisteitä nappasivat Honka, PeKa ja ToPo.

10.1.2025 22:53 Naisten Korisliiga

HBA:lle viikon toinen voitto

Naisten Korisliigan perjantain myöhäisottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan Pyrinnön. Voitto kirjattiin helsinkiläisille 77-72.

10.1.2025 12:40 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2025–26 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.

Näytä lisää vastaavia