22.4.2014 Kotkalainen Peli-Karhut voitti Naisten Korisliigan finaalien kolmannen ottelun Lappeenrannassa Catziä vastaan 57-72 (30-39). Tappio oli Catzille ensimmäinen sitten joulukuun 2012 ja loppuottelusarja on täten 2-1 lappeenrantalaisille.
PeKan Taru Tuukkanen loisti hyökkäys- ja puolustuspäässä Catziä vastaan.
Reetta Piipari nousi viiden syötön myötä Naisten Korisliigan pudotuspelien kaikkien aikojen syöttökärjeksi. Kuvat: Matti Koskinen.
Mykistyttävät 56 ottelua putkeen Naisten Korisliigassa voittanut Catz aloitti hyvin, mutta toisella neljänneksellä Reetta Piiparin kolmonen vei vierasjoukkueen johtoon 25-27 ja kotkalaiset jatkoivat jylläystään loppusummeriin saakka. PeKan pelin sydän oli armoton puolustus, joka teki kissalauman hyökkäyksen tukkoiseksi.
Yksilötasolla PeKan taistelutahdon ilmentymä oli Taru Tuukkanen, joka yksinkertaisesti kieltäytyi häviämästä, oli mukana jokaisessa irtopallossa ja rynni lappeenrantalaisten keskeltä 20 pistettä, nappasi 17 levypalloa ja torjui kolmesti.
- Muutettiin tähän peliin hieman viisikkoa laittamalla Laura Lehtoranta aloitukseen. Ensimmäisen kerran tällä kaudella pelattiin ehjät 40 minuuttia, PeKan päävalmentaja Seppo Kurki kommentoi.
- Saimme Catzin heittämään huonoja heittoja tänään ja voitettiin pienemmällä viisikolla levypallotkin. Tämä oli puolustuksen voitto, Kurki jatkoi.
Ottelusarjassa ennakkoon avainasemaan povatut levypallot PeKa vei nimiinsä 37-48.
Tuukkasen lisäksi Andrea Barbourista (21/11) suorastaan huokui voitontahtoa. Kapellimestari Piipari (10/2/5 syöttöä) ja kolme tärkeää kolmosta upottanut Lehtoranta (12/4) esiintyivät myös mainiosti.
Alexandria Anderson (14/9) ja Elena Reshetko (12/9) olivat Catzin pirteimmät.
Viiden syötön myötä Piipari on kaikkien aikojen eniten syöttöjä Naisten Korisliigan pudotuspeleissä antanut pelaaja yhteensä 221:llä syötöllä. Taakse jäivät mm. Kenya Robinson (218), Sanna Jämsen (160), Lea Hakala (143) ja Auli Nyman (107).
Mestaruus on katkolla torstaina Kotkan Steveco Areenalla kello 18.30.
Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.
ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.
Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.