Peli-Karhut taisteli kuilun partaalta Suomen mestariksi

12.4.2011 21:57 Kotkan Peli-Karhujen naisjoukkue voitti koripallon Suomen mestaruuden. Neljännessä finaalikohtaamisessa Catz Lappeenranta kaatui lukemin 60–56 (19–32). PeKa vei finaalit otteluvoitoin 3–1 ja palautti Kotkaan mestaruuden, jonka seura vei viimeksi vuonna 2008. PeKa voitti myös runkosarjan.

Krystal Vaughn sai kunnian noutaa pokaali Peli-Karhujen Suomen mestaruuden kunniaksi.

PeKa voitti edellisen kerran SM-kultaa vuonna 2008. Kuvassa kuitenkin Suomen mestarit vuosimallia 2011.

Linda-Lotta Lehtoranta (vas.) sai valmentajansa kehut Catzin Reetta Piiparin (oik.) paimentamista. Kuvat Kai Kilappa.

Kevään finaaleissa ehti jo muodostua tavaksi, että kotijoukkue lähtee parketilta voittajana. Peli-Karhut mursi tämän myytin, vaikka välillä voitto näyttikin karkaavan emännille.

Peli-Karhut ei osoittanut Lappeenrannan urheilutalolla tippaakaan vieraskoreutta, kun se jo tutuksi tulleeseen tapaansa aloitti ottelun terävästi ja voitti avausjakson 15–11. PeKa vaikutti toisen jakson perusteella kuitenkin jäävän täysin Catz-lauman jalkoihin. Jakso oli PeKalta täysi pannukakku: se onnistui tekemään vain neljä pistettä, kun Catz takoi samassa ajassa tauluun peräti 19 pistettä. Puoliajalle siirryttiin Catzin johtaessa 32–19.

Peli-Karhuja valmentava Seppo Kurki sai puoliajalla heräteltyä joukkonsa taistelemaan tarjottimella olevasta Suomen mestaruudesta.

- Tämä oli hirvittävän kovan taistelun tulos. Täytyy sanoa, että mestaruus noin huonon toisen jakson jälkeen on melkoinen suoritus. Me konttasimme, mutta Catz ei päässyt dominoimaan. Puoliajalla joukkueessa heräsi valtava voitontahto, Peli-Karhut mestaruuteen luotsannut Kurki sanoi juhlahumun keskeltä.

Kolmannella jaksolla PeKa nousi pyörremyrskyn lailla. Amanda Lassiter (18/15) toi PeKan jakson alkupuolella jo kahden pisteen päähän (37–35), minkä seurauksena Catz otti aikalisän. PeKa oli kuitenkin saanut otteen pelistä, ja se pysytteli Catzin kannassa pillin vihellykseen saakka. Jakson viime hetkillä Lisa Lee (23/14) upotti kolmosen ja viimeiselle neljännekselle lähdettiin Catzin hienoisessa johdossa 42–40.

- Päätimme ottaa Reetta Piiparin pois pelistä koko kentän mitalta. Linda Lehtoranta teki tässä loistavaa työtä. Hän pelasi upeasti eikä väsynyt millään, Kurki selvitti ylpeänä.

Vasta viimeinen vapari vapautti

Viimeisen neljänneksen alkupuolella Amanda Lassiter upotti kakkosen korin alta ja PeKa siirtyi johtoon lukemin 48–46.  Hyvään vireeseen yltyneen PeKan siirtyessä 59–54-johtoon Lassiterin vapaaheitoilla reilut puoli minuuttia ennen pelin päätössummeria, otti Catz-luotsi Mika Haakana aikalisän. PeKan pelaajat saattoivat jo kuitenkin maistaa mestaruuden, ja huippuvireessä ollut Krystal Vaughn (17/11) vielä kaunisteli lukemat Hanna Vapamaan virheen jälkeisestä vapaaheitosta voittonumeroihin 60–54.

- Mestaruuteen uskoin ensimmäisen kerran vasta siinä vaiheessa, kun Vaughnin viimeinen vapari upposi, Kurki kuvaili loppuhetkien jännitysnäytelmää.

Catzin materiaalin kapeus näkyi siinä, että se oli taas liikaa Leen pisteiden varassa. PeKa puolestaan onnistui joukkueena, vaikka tutut nimet Vaughn ja Lassiter nousivatkin selvästi joukkuetovereidensa edelle. Linda-Lotta Lehtoranta ylsi tehoihin 11/2.

- Kyllä tämä kulminoitui siihen, että Lee yritti pelata liikaa itselleen sekä siihen, että Linda otti Piiparilta tehot pois. Tänään kohtasi kaksi todella väsynyttä joukkuetta, joista me olimme nyt energisempi ja aktiivisempi. Pelaajille kiitos, he päättivät voittaa mestaruuden ja tekivät sen, Kurki kiitteli.

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
26.10.2025 17:37 Naisten Korisliiga

Vedolle vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.

24.10.2025 19:30 Naisten Korisliiga

HBA kaatoi EBT:n perjantain päiväpelissä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.

22.10.2025 20:43 Naisten Korisliiga

Kujala johdatti Pyrinnön voittoon paikallispelissä - Hongalle vieraspisteet Kouvolasta

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.

18.10.2025 20:15 Naisten Korisliiga

Erika Mace tehokkaana EBT:n voitossa - Peli-Karhut vei juhlaottelun ja jatkaa tappioitta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.

17.10.2025 20:59 Naisten Korisliiga

Kauden ensimmäinen Helsingin paikallinen HBA:n nimiin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.

15.10.2025 22:04 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut piti BC Nokian kurissa

Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.

11.10.2025 20:37 Naisten Korisliiga

PeKa ja Pyrintö jatkavat puhtaalla pelillä - Hongalle ja ViVe:lle ensimmäiset voitot

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

4.10.2025 19:54 Naisten Korisliiga

EBT vei kauden ensimmäisen paikalliskamppailun - Pyrintö avasi kautensa voitolla

Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.

3.10.2025 21:10 Naisten Korisliiga

PeKa:lle kahden voiton viikko

Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.

Näytä lisää vastaavia