Perttu Blomgrenin ura jatkuu Balkanilla, uusi seura KK Bosna

12.7.2024 12:05 Viime kaudella Slovenian liigaa ja Adrianmeren kakkosliigaa Helios Domzalen paidassa pelannut Lapuan Kobrien kasvatti Perttu Blomgren, 22, jatkaa uraansa Balkanilla. Blomgrenin uusi seura on kovin satsauksin tulevaan kauteen lähtevä perinteikäs bosnialaisseura KK Bosna, joka tähtää kaudella niin Bosnian liigan kuin Adrianmeren kakkosliigankin mestaruuksiin.

Perttu Blomgren aloittaa toisen kautensa vanhan Jugoslavian alueella. Kuvat: Ville Vuorinen / Susijengi & Korisliiga.

Blomgrenin rekrytoi sarajevolaiseen KK Bosnaan joukkueen uusi päävalmentaja Zoran Kascelan, joka vakuuttui suomalaistakamiehen osaamisesta viime kauden pelien perusteella.

- Puolitoista viikkoa sitten valmentaja otti ensimmäisen kerran yhteyttä. Juttelimme muutaman kerran ja mitä enemmän aikaa kului, sitä parempia asioita kuulin niin seurasta kuin valmentajastakin ja aloin kokea tämän olevan oikea siirto urallani, Blomgren taustoittaa.

KK Bosnan historia ulottuu kauas ja on monivaiheinen. Joukkue voitti Euroliigan mestaruuden keväällä 1979, juhli kolmea Jugoslavian mestaruutta 1970–80-lukujen taitteessa ja voitti Bosnian kansallisen liigan mestaruuden viimeksi 2008.

Seura oli vuosien ajan alamaissa, mutta tekee nyt uutta tulemista, mistä osoituksena viime talven Bosnian cupin mestaruus.

- KK Bosnan tavoite on voittaa ensi kaudella kaikki mahdollinen, eli Bosnian kansallinen liiga, Bosnian cup ja Adrianmeren kakkosliigan mestaruus, joka oikeuttaisi paikkaan Adrianmeren liigassa seuraavalla kaudella, Blomgren linjaa.

- Keskustelujen perusteella minulle on tiedossa isot peliminuutit combo-takamiehen roolissa ja paljon vastuuta. Joukkueen rakentaminen on vielä kesken, mutta minulle kerrotun perusteella isoja verkkoja on vesillä ja omaa sopeutumistani helpottaa se, että valmentaja halusi minut Sarajevoon ensimmäisten rekryjen joukossa.

Blomgren hyppäsi vuosi sitten ikään kuin suureen tuntemattomaan vaihtaessaan tutun Korisliigan ja Salon Vilppaan vanhan Jugoslavian alueen koripalloon. Kausi Helios Domzalessa alkoi yskähdellen, mutta talven aikana Blomgren alkoi kotiutua sikäläiseen pelitapaan ja vaatimuksiin niin, että hän uskoo olevansa nyt merkittävästi valmiimpi haasteeseen.

- Olen varmasti kauden alusta alkaen fiksumpi ja valmiimpi kuin vuosi sitten. Tunnen ympäristön, tiedän, mitä ulkomailla eläminen ja pelaaminen vaatii ja sarjatkin ovat entuudestaan tuttuja.

Lapualta Märskyyn, Vilppaasta Balkanille

Blomgren pelasi Korisliigaa kasvattajaseuransa Lapuan Kobrien edustusjoukkueessa teini-ikäisenä vuosina 2016–18 ennen siirtymistään Pohjanmaalta HBA-Märskyn riveihin Divari A:han vuosiksi 2018–20. Toisella kaudellaan Märskyssä Blomgren kirjautti joukkueelleen 9,4 pistettä, 4,5 levypalloa, 2,4 syöttöä ja 2,0 riistoa ottelua kohden.

Blomgren palasi divarista Korisliigaan kaudeksi 2020–21 vahvistamaan Salon Vilpasta. Salossa vietetty kolmevuotinen oli menestyksekäs, sillä Blomgren saavutti salolaisjoukkueen kanssa SM-kultaa 2021, cupin hopeaa 2022 ja SM-hopeaa 2022 samalla, kun hänelle myönnettiin vuoden kehittyneimmän pelaajan (2022) ja vuoden puolustuspelaajan (2023) palkinnot.

Toistaiseksi viimeisellä kaudellaan Korisliigassa ja Vilppaassa Blomgren merkitsi joukkueelleen 8,2 pistettä, 4,5 syöttöä, 3,3 levypalloa ja 1,7 riistoa ottelua kohden.

Blomgren siirtyi Salosta vuosi sitten Slovenian pääsarjaa ja Adrianmeren kakkosliigaa pelaavaan Helios Domzaleen, jonka riveissä hän saavutti Slovenian kansallisen liigan hopeaa. Blogmren urakoi joukkueelleen Slovenian liigassa 11,8 pistettä, 3,0 levypalloa ja 2,9 syöttöä ottelua kohden.

Suomen juniorimaajoukkueissa Blomgren pelasi 51 maaottelua. Lisäksi hänellä on tilillään seitsemän ottelua Susijengissä sekä 15 haastajamaaottelua. Blomgren kuului Suomen joukkueen avainpelaajiin vuoden 2023 kesäuniversiadeissa Chengdussa, joissa Suomi sijoittui viidenneksi.

Henkilöt

 
10.7.2025 11:27 Susijengi

Mikko Larkas Trefl Sopotin päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksella

Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.

5.7.2025 16:29 Susijengi

Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa - Iisalo johdattaa Memphis Grizzliesia

Susijengin avainpelaajiin kuuluva Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 25, edustaa Portland Trailblazersia NBA:n vuotuisessa Las Vegasin kesäliigassa. Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo puolestaan toimii joukkueensa päävalmentaja kesäliigassa.

3.7.2025 11:42 Susijengi

Mikael Jantunen Euroliigan mestari Fenerbahcen riveihin

Viime vuosina Paris Basketballin niin Ranskan liigan, Ranskan cupin kuin Eurocupinkin mestaruuksiin johdattanut Susijengin kulmakivi Mikael Jantunen, 204 cm ja 25 vuotta, siirtyy kaksivuotisella sopimuksella hallitsevan Euroliigan mestarin ja Turkin mestarin, istanbulilaisen Fenerbahcen paitaan.

28.6.2025 15:51 Susijengi

Olivier Nkamhouan ura jatkuu Italian pääsarjassa

Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.

27.6.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenin kauteen mahtui haasteita – ”Oli kaikennäköistä”

Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.

26.6.2025 17:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni näki kauden aikana kolme erilaista koripallomaata

Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.

25.6.2025 14:24 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtosella vahva kausi putoamisesta huolimatta – ”Pystyin pelaamaan hyvällä tasolla"

Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.

25.6.2025 09:54 Susijengi

Mikael Jantunen kruunasi kautensa Ranskan mestaruuteen

Susijengin luottomiehiin lukeutuva Mikael Jantunen päätti seurajoukkuekauden 2024–25 satukirjalopetuksella, kun hänen edustamansa Paris Basketball kaatoi AS Monacon Ranskan finaalien viidennessä osaottelussa lukemin 99–93 (54–50). Jantunen sai kunnian viimeistellä pariisilaisjoukkueen historian ensimmäisen mestaruuden vapaaheittoviivalta loppusekunneilla.

13.6.2025 22:48 Susijengi

Sasu Salin kruunasi kautensa Romanian mestaruuteen!

Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.

11.6.2025 08:55 Susijengi

Ilmiömäinen Salin pakotti Romanian finaalit viidenteen otteluun

Susijengin kapteeni Sasu Salin pelasi yhden kauden parhaista peleistään tärkeimmällä mahdollisella paikalla, kun hän upotti 21 pistettä ja kauhoi yhdeksän levypalloa Cluj-Napocan kaataessa Romanian liigan neljännessä finaaliottelussa Oradean pistein 92–83 (41–40). Romanian mestaruus ratkeaa viidennessä finaalissa perjantai-iltana.

Näytä lisää vastaavia