9.5.2007 Maajoukkuetakamies Petri Virtanen vahvistaa tulevalla kaudella eurokentille aikovaa Lappeenrannan NMKY:tä. Kaksi kertaa Korisliigan vuoden pelaajana palkittu Virtanen on solminut lappeenrantalaisseuran kanssa kauden 2007-08 kattavan sopimuksen.
Virtanen siirtyy Lappeenrantaan Joensuun Katajasta, jota hän edusti kaksi viime kautta saavuttaen SM-hopeaa ja –pronssia.
183-senttinen ja 26-vuotias Virtanen on Lappeenrannan tuorein kotimainen vahvistus. Aiemmin seura on haalinut siirtomarkkinoilta maajoukkuemiehet Juha Stenin ja Aki Ulanderin. Lisäksi LrNMKY kaappasi Stenin (Saksa) ja Ulanderin (Ruotsi) lailla ulkomailta koti-Suomeen paluun tekevän Roni Leimun (Islanti) sekä Kouvoista nuoren Jouko Järvisen.
Viime kauden joukkueesta jatkosopimukset löytyvät Tuukka Kulhalta ja Pasi Riihelältä. Lappeenrannan valmentajana ja toiminnanjohtajana jatkaa Mika Turunen. Kulunut kausi oli Turuselle 18. LrNMKY:n päävalmentajana ja kuudes pääsarjatasolla.
- Kauden jälkeen ensimmäinen tavoitteeni oli saada joukkueelle suomalainen takamies. Nyt takalinjoilta löytyy maajoukkuemiehet Virtanen ja Sten. Molemmat pystyvät rakentamaan peliä ja ratkaisemaan niitä. Tulemme pelaamaan kahdella takamiehellä, jonka pitäisi helpottaa myös Virtasen harteilla viime kaudet ollutta taakkaa, suunnitteli Turunen.
- Olen erittäin tyytyväinen kaikkiin hankintoihimme, joiden saamisessa Riihelän Pasilla on ollut merkittävä rooli keskusteluiden avaajana. On erittäin hienoa, että kotimainen liiga saa paluumuuttajia Euroopan kentiltä ja erityisen iloinen olen siitä, että he ja Pete (Virtanen) valitsivat Lappeenrannan, Turunen riemuitsi.
Säynätsalon Riennon kasvattama Virtanen pelasi kuluneella kaudella runkosarjassa 16,9 pisteen ja 3,7 koriin johtaneen syötön keskiarvoilla. Pudotuspeleissä Virtanen oli toiseksi paras korintekijä 20,1 pisteen keskiarvollaan edellään ainoastaan puolivälierissä Katajaa vastaan karsiutuneen Team Componentan Rakim Hollis (21,0).
Vuoden pelaaja –tittelillä Virtanen on palkittu vuosina 2003 (BC Jyväskylä) ja 2006 (Kataja). Lisäksi mies on urallaan pokannut sarjan kehittyneimmän pelaajan (2002, BC Jyväskylä) ja I divisioonan parhaan pelaajan (1999, SäyRi) palkinnot. Kauden 2003-04 Virtanen vietti ulkomailla Virossa ja Ruotsissa. Hän oli voittamassa A. Le Coqille Viron cupia 2004.
Maaotteluita Virtasella on tilillään 57. Viime syksynä pallotaituri upotti EM-karsintojen tärkeimmässä ja voitokkaassa koitoksessa 27 pistettä nimivahvaa Georgiaa vastaan. Lukema jäi kolmen pisteen päähän Virtasen ennätyksestä (30), jonka hän heitti Belgiaa vastaan 2005.
LrNMKY voitti kuluneella kaudella Suomen cupin, mutta jäi pudotuspelien avauskierroksella KTP Basketin jalkoihin. Suomen mestaruudet 2005 ja 2006 haalinut lappeenrantalaisseura aikoo osallistua tulevalla kaudella kansainvälisen koripalloliiton järjestämään eurocupiin.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.