23.6.2003 SM-Koriksen vuoden pelaajana palkittu Petri Virtanen vaihtaa maisemia. Virtanen on solminut yksivuotisen sopimuksen virolaisen A. Le Coqin kanssa. Tuleva pelikausi on vasta 22-vuotiaalle Virtaselle ensimmäinen ulkomailla.
Hienon kauden jälkeen Virtasen siirtymistä ulkomaille osattiin odottaa. Huipputasoiset pelikaverit, joukkueen mahdolliset eurosuunnitelmat ja hyvä valmentaja, Suomessakin pelaajana nähty Heino Enden, kallistivat vakaakupin A. Le Coqin suuntaan.
- Kuulin niin paljon positiivisia asioita A. Le Coqin joukkueesta ja valmentaja Endenistä. Kaikki asiat puolsivat päätöstä. Saksan kakkosbundesliigassa oli loppumetreille saakka varteenotettava vaihtoehto, mutta päädyin kuitenkin tähän ratkaisuun, Virtanen kertoi.
A. Le Coqin joukkueessa Virtanen pääsee kovaan seuraan. Liigahopeaa kuluneella kaudella saalistanut joukkue on napannut siirtomarkkinoilta muitakin kovia nimiä Virtasen lisäksi. Mestaruuden voittaneesta Tallinnan Kalevista A. Le Coqiin ovat siirtyneet pelintekijä Rauno Pehka ja amerikkalaissentteri Larry Daniels. Lisäksi seuran palveluksessa jatkavat mm. Viron maajoukkuemiehet Aivar Kuusmaa ja Andre Pärn. Kaikki em. neljä pelaajaa valittiin kauden jälkeen Viron liigan tähdistöviisikkoon Kuusmaan pokatessa vuoden pelaaja –tittelin.
Petri Virtanen tulee jakamaan peliajan A. Le Coqissa Pehkan kanssa. 34-vuotias Pehka on jo vuosia ollut Viron maajoukkueen ykköspelintekijä. Kovanluokan ”kilpakumppani” ja nimimiehiä vilisevä takakenttä ei Virtasta kuitenkaan hirvitä.
- Enemmänkin näen tämän isona mahdollisuutena oppia. Pääsen harjoittelemaan kovien ja kokeneiden miesten kanssa, ja se jos mikä tulee kehittämään. Minulla on kuitenkin sen verran vähän vielä ikää, että on tärkeää päästä ympäristöön, jossa kehittymisen mahdollisuudet ovat olemassa.
Vahvistuneella joukkueellaan A. Le Coq jahtaa tosissaan ensi kaudella Viron mestaruutta. Lisäksi seuralla on katse kohti Euroopan kenttiä. Vielä ei ole selvillä mihin sarjaan A. Le Coq on mukaan lähdössä, mutta mikäli paikka jossain sarjassa aukeaa, on joukkue mukana.
Petri Virtanen pelasi vahvan kauden BC Jyväskylän riveissä. Virtasen johdolla jyväskyläläisseura sijoittui SM-Koriksessa viidenneksi. Runkosarjassa 183-senttinen Virtanen nakutti keskimäärin 17,3 ottelua kohden, jonka lisäksi Virtanen jakoi 3,74 koriinjohtanutta syöttöä. Pudotuspeleissä pallovirtuoosin otteet vain paranivat. Ottelusarjassa KTP:a vastaan hän pussitti peräti 27,0 pistettä/ottelu. Kauden päätteeksi Virtanen äänestettiin siis SM-joukkueiden valmentajien ja kapteenien toimesta vuoden pelaajaksi. Edellisellä kaudella Virtanen palkittiin SM-Koriksen kehittyneimpänä pelaajana.
Virtanen on kautta aikojen toinen suomalaispelaaja Viron pääsarjassa. Ensimmäinen oli viime kaudella Audentesin joukkuetta vahvistanut Kari Hyökki.
Lisää Petri Virtasen mietteitä: "Koris.netin haastattelussa Petri Virtanen".
Seurasimme Lauri Markkasta parin intensiivisen päivän ajan Salt Lake Cityssa. Mitä tapahtuu, kun NBA-superstara kohdataan hänen omalla kotikentällään?
Jo muutaman kesän Susijengin vakionimiin ja EM-nelonen Andre Gustavson, 26, joutui odottamaan aina joulukuulle saakka ennen kuin ovet ulkomaille avautuivat. Lopulta seuraksi tuli Belgian mahtiseura Oostende.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat loukkaantumisen jälkeen pelikentille palannut Miro Little, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja 19 pistettä heittänyt Olavi Suutela.
NBA:ssa Utah Jazz voitti vieraissa Cleveland Cavaliersin 112-123. Lauri Markkanen keräsi 28 pisteen ja 12 levypallon tupla-tuplan.
NBA:ssa Utah Jazz sai katkaistua viiteen venyneen tappioputkensa, kun utahilaiset kaatoivat Dallas Mavericksin 116-114. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 33 pistettä, 7 levypalloa ja 4 syöttöä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa ovat käynnistyneet joulun jälkeen konferenssiottelut. Viimeisen kahden viikon suomalaisonnistujiin lukeutuu Elsa Lemmilä, joka torjui peräti 14 heittoa kolmeen otteluun.
Veera Pirttinen on pelannut Euroopassa ammattilaisena aiemmin Islannissa, Saksassa, Espanjassa sekä Slovakiassa ja otti uuden suunnan siirtyessään Iso-Britanniaan Manchester Basketballin joukkueeseen. Pirttinen on sopeutunut hyvin uuteen haasteeseen, vaikka yllättäviä ongelmiakin on ollut.
Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.
Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.
NBA:ssa Utah Jazz voitti jatkoajan jälkeen Dallas Mavericksin 140-133. Lauri Markkanen oli hurjassa vireessä tilastoiden 33 pistettä, 16 levypalloa, 5 syöttöä ja 4 riistoa.