”Ponttis” Mirolybov KTP-Basketin peräsimeen

27.3.2014 Perinteikäs kotkalainen KTP-Basket on solminut kaudesta 2014/15 alkavan 1+1-vuotisen päävalmentajasopimuksen Suomen naisten koripallomaajoukkueen päävalmentajan Anton Mirolybovin, 36, kanssa.

Anton Mirolybov siirtyy juhannuksen jälkeen KTP-Basketin peräsimeen. Kuva: Francois Perthuis.

 Nuoresta iästään huolimatta Mirolybov on jo kokenut valmentaja, joka on toiminut päävalmentajana mm. Kouvolan Kouvoissa ja Saksan Bundesliigassa.

 

Suomen naisten maajoukkueen päävalmentajan tehtävän lisäksi Mirolybov on valmentanut tällä kaudella Saksan Pro B:ta pelaavaa UBC Hannover Tigersiä. Mirolybov aloittaa KTP:n päävalmentajana juhannuksen jälkeen.

 

KTP-Basketin hallituksen puheenjohtaja Jyrki Lindström on tyytyväinen ilmoittaessaan uuden päävalmentajan nimen.

 

– Meillä on ollut tapana ottaa sellaisia pelaajia ja valmentajia, jotka itsekin todella haluavat tänne. Mirolybov ilmaisi heti kiinnostuksensa ja asiat etenivät nopeasti, Lindström kertoo.

 

– Olen tosi iloinen sopimuksesta. On hienoa tulla niin perinteikkääseen koriskaupunkiin, jossa tehdään hyvää työtä. Kotkassa on mahtavat fanit ja kulttuuri, joten on selvää, että menestystä lähdetään hakemaan, Mirolybov suunnittelee.

 

Mirolybov on tehnyt pitkän päivätyön Suomen juniorimaajoukkueissa ja nuorten pelaajien kehittäminen olikin iso syy Mirolybovin valintaan.

 

– Vanhasta viisastuneena sopimus on mallia 1+1, mutta tarkoituksena on saada Mirolybovista pitkäaikainen päävalmentaja. Hän on valmentanut nuorisomaajoukkueissa myös Michael Poundsia ja Samuli Vanttajaa, joten tuttuja pelaajiakin joukkueesta löytyy, valottaa Lindström.

 

– Tulen tekemään kaikkeni sellaisten pelaajien kehityksen eteen, jotka itse haluavat kehittyä, Mirolybov toteaa.

 

Mirolybov seuraa KTP:n päävalmentajana Sami Toiviaista, joka ilmoitti maaliskuun alussa siirtyvänsä kauden jälkeen muualle.

 

Lisätietoja: KTP-Basketin tiedote
 
22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

Näytä lisää vastaavia