19.4.2007 Joensuun Kataja otti hentoisen otteen Korisliigan pronssimitaleista. Välierien katkeran tappion Namika Lahdelle niellyt Kataja voitti ensimmäisen osaottelun Kotkassa KTP Basketia vastaan pisteen eron turvin 81-80 (36-40). Pronssimitalit ratkeavat kahden ottelun yhteistuloksella. Toinen osaottelu pelataan perjantaina Joensuussa.
Katajan yllätyskortti ensimmäiseen pronssipeliin oli Ville Vesala. Joensuulaisluotsi Timo Heinonen päästi niukasti pudotuspeleissä peliaikaa saaneen Vesalan kirmaamaan kentälle jo avausjaksolla. Vesala kiitti luottamuksesta ja pommitti neljä kolmosta jo puoliaikaan mennessä. Kaikkiaan Namika Lahden kasvatti heitti 20 pistettä, joka oli ottelun korkein pistemäärä.
Ottelun ratkaisi Katajalle Vesala ja Marc Axton. Vesala onnistui kolmen pisteen heitossaan, kun vajaa puoli minuuttia oli peliä jäljellä. Kori toi Katajan pisteen päähän (80-79) kotkalaisisännistä. Marc Axton sai KTP:n ohiheiton jälkeen vielä vapaaheitot, joissa hän ei erehtynyt – molemmat sisään ja voitto Katajalle.
KTP oli kolmannella jaksolla suurimmillaan kymmenen pisteen (50-40) karkumatkalla. Joukkueen tehokkaimpana hääri sormivammaisena pelaava Jerald Fields, joka teki 18 pistettä. Häntä säestivät Jermaine Spivey (12/4) ja kymmenen pistettä mieheen heittäneet Toni Ilmonen ja Andre Foreman.
Vesalan ohella Katajan parhaimmistoa oli välieräsarjassa pimentoon jäänyt Axton (18/10) ja Petri Virtanen (15/2/5 syöttöä).
Kataja jahtaa pronssipeleissä viidettä SM-mitaliaan viimeisen kuuden vuoden sisällä. KTP puolestaan hakee toista mitaliaan sitten perinteikkään seuran viimeisen Suomen mestaruuden, jonka se voitti 1994. Kaudella 2003-04 kotkalaisten kaulaan ripustettiin pronssiset mitalit kauden päätteeksi.
Toinen pronssiottelu käynnistyy perjantaina (20.4.) klo 18:30 Joensuu Areenalla.
Ottelutilastot ja koko suomalaisen huippukoripallon tilastopalvelu osoitteessa http://www.basket.fi/.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.
Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).
Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.