PuHu otti kiinnityksen SM-pronssiin

1.4.2003 Vantaalaisseura Pussihukkien ensimmäinen miesten SM-mitali on lähellä. PuHu hankkiutui ensimmäisessä pronssiottelussa 15 pisteen johtoasemaan (107-92) vieraissa kotkalaisjoukkue KTP:a vastaan. Toinen osaottelu pelataan Pussihukkien kotikentällä Myyrmäen Urheilutalolla torstaina 3.4. klo 18.30 alkaen.

Jo avauspuoliskolla kävi selväksi kumpi joukkueista janoaa pahemmin mitalia. Tasaisen, KTP:n hyväksi 29-28 päättyneen, ensimmäisen neljänneksen jälkeen alkoi tapahtua. Pussihukat sai juoksupeliinsä uuden vielä uuden vaihteen ja sen otteista huokui taistelutahto. PuHu karkasi nopeisiin ja pääsi herkuttelemaan donkeilla. KTP:lle puolustukseen paluu ei maistunut. Vantaalaiset veivät toisen jakson 33-16.

KTP:n peli koki herätyksen vasta, kun James Head nakkasi kolme kolmosta peräkkäin kolmannen neljänneksen puolivälissä. Sitä ennen PuHu ehti johtaa jo 25 pisteellä (74-49). KTP:n pelaamiseen toi piristystä myös Joni Harjula, joka jäi ottelussa kylläkin pisteittä, mutta pelasi ennakkoluulottomasti. Voitosta taistelemaan PuHu ei sentään kotkalaisia päästänyt, vaikka hieman ennen kolmannen jakson lopussa ero oli kaventunut 12 pisteeseen (75-87). PuHu voitti lopulta lukemin 107-92.

Ottelun tilastollisiin erikoisuuksiin kuului se, että PuHu menetti pelissä pallon 28 kertaa, mutta voitti silti sen. Hyvän heittopelinsä ja levypalloylivoimansa ansiosta PuHu välttyi suuremmilta sydämentykytyksiltä. PuHu heitti 73 pelitilanneheitostaan sisään 42, josta onnistumisprosentiksi muodostuu erinomainen 57,5. Levypallot se vei nimiinsä 45-27.

PuHu:n tehomiehenä hääri 23 pistettä, peräti 18 levyriä kaapinut ja viisi syöttöä antanut Philip Hickey. Erron Maxey kokosi teholukemat 25/11. Vantaalaisista myös nuori Nanayaw Awuah-Addae jatkoi pirteitä otteitaan. Kimi Klingberg piti "hukkalauman" pelin koossa vaikeimilla hetkillä.

Mäkelä pelasi sadannen pudotuspelinsä

Kotijoukkue KTP:n paras oli juhlaottelun pelannut Roope Mäkelä. 29-vuotias Mäkelä pelasi uransa sadannen pudotuspelin. Merkkiottelussa syntyi 21 pistettä, jonka lisäksi hän jakeli seitsemän koriinjohtanutta syöttöä ja riisti viidesti.

Mäkelä on esiintynyt 11. kautena peräkkäin SM-pudotuspeleissä. Sadassa playoff-ottelussaan hän on heittänyt yhteensä 1.546 pistettä eli 15,5 ”pinnan” ottelukohtaisella keskiarvolla. Mäkelästä tuli SM-Koriksen historian seitsemäs pelaaja, joka on saavuttanut sadan pudotuspelin rajapyykin. Eniten playoff-vääntöjä on koossa jo uransa päättäneellä Kari-Pekka Klingalla (126).

Asiat

 
12.3.2026 10:00 Susijengi

Susijengin Unkari-pelin julkinen lipunmyynti käynnistynyt – otteluun myyty yli 10 500 lippua

Susijengi saa jälleen kotiyleisön täyden tuen taakseen heinäkuun 3. päivä, kun joukkue kohtaa MM-karsintojen alkulohkovaiheessa Unkarin Veikkaus Arenalla Helsingissä. Viimeiset paikat viedään nyt käsistä.

11.3.2026 20:27 Korisliiga

Sijanousua hakeva Honka taivutti Vilppaan – jatkosarjavoiton varmistaneet salolaiset pelaavat ilman panosta

Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.

11.3.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Pyrinnölle tärkeä voitto – runkosarjan voitto ratkeaa lauantaina

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.

11.3.2026 12:59 Nuorten SM-sarjat

Juniorisarjojen Vuoden muuvi -kilpailu on taas täällä!

Saitko videolle huikean suorituksen junioripelissä? Ketterä crossover, älytön blokki, buzzer beater, nerokas syöttö tai pihtimäinen puolustuspeli – nyt etsitään taas juniorisarjojen kauden näyttävimpiä suorituksia.

11.3.2026 11:01 Valmentajat

Mika Haakanan ja Petri Jaakkolan Shanxi Flame juhli Kiinan cupin mestaruutta

Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.

10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

10.3.2026 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier johdatti Galatasarayn Euroliigan välieriin

Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.

9.3.2026 14:28 Koripalloliitto

Lisenssiennätys rikki – koripallon vahva vire näkyy kentillä ja katsomoissa

Koripallon lisenssipelaajien kaikkien aikojen ennätys 22 682 rikkoutui perjantaina. Lisenssiennätys on tärkeä virstanpylväs suomalaiselle koripallolle ja vahva viesti siitä, että lajin kasvu jatkuu.

9.3.2026 10:09 NCAA

Albina Syla loisti, kun Rhode Island voitti konferenssimestaruuden – Elina Aarnisalon ja Elsa Lemmilän yliopistot jäivät välieriin

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.

Näytä lisää vastaavia