29.3.2006 Vantaan Pussihukat otti Korisliigassa kauden ensimmäisen kotivoittonsa Joensuun Katajasta ja teki sen tärkeällä hetkellä puolivälierien toisessa ottelussa. PuHu tasoitti 101-88 (61-43) -tuloksella ottelusarjan voitot 1-1:een.
PuHu johti peliä käytännössä koko ajan ja venytti vahvan toisen neljänneksen tuloksena etumatkansa tauolle 18 pisteeseen.
Kataja pisti kuitenkin vielä pelin jännäksi nousemalla viimeisen neljänneksen puolivälissä pisteen päähän. Siinä vaiheessa PuHu löysi uudestaan taistelutahtonsa ja hoiteli loppuminuutit edukseen.
- Tahto ratkaisi tänään. Olimme ensimmäisessä pelissä Joensuussa pehmeitä, mutta nyt päätimme pistää kaikki likoon. Lopussakin tiukassa tilanteessa voitonhalumme nousi uudestaan esiin, kommentoi PuHun valmentaja Antti Papinaho.
PuHulta löytyi kaksinumeroisiin koripisteisiin yltäneitä pelureita täysi viisikko eli yksi enemmän kuin Katajalta. Marc Axton keräsi 28 pisteestään 12 vapaaheittoviivalta, josta PuHu pussitti yhdeksän pistettä Katajaa enemmän. Timo Heinonen heitti 19 ja Kimi Klingberg 16 pistettä.
Vieraiden tehokkaimpia olivat Alex Wesby 21:llä ja Bastian Kordyaka 20 pisteellä. Petri Virtanen heitti 18 pistettä, mutta takamiehen osumatarkkuus jäi nyt heikoksi, kun 21 pelitilanneheitosta osui vain kuusi.
(STT)
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.