12.2.2007 Korisliigan jumboksi jääneen Vantaan Pussihukkien ahdinko syveni, kun joukkue hävisi maanantain kotipelissään Uudenkaupungin Korihaille selvästi lukemin 55-75 (28-33). Viidennen peräkkäisen tappion kärsinyt PuHu on tällä tahdilla joutumassa karsimaan paikastaan Korisliigassa.
Pussihukkien ero edellä olevaan toisen putoamiskarsijan paikalla olevaan Tampereen Pyrintöön on venynyt jo kuuteen pisteeseen ja karsintasarjan yläpuolelle on tällä hetkellä matkaa kahdeksan pistettä.
PuHu jäi maanantain heti altavastaajaksi, kun Korihait vei ensimmäisen neljänneksen peräti 23-9. Vierasjohto kasvoi toisella neljänneksellä 17 pisteeseen ennen kuin PuHu lämpeni ja nousi jakson lopulla kolmen pisteen päähän.
Kotijoukkueen kiri ei kantanut enää kolmannelle jaksolle ja Korihait pääsi kasvattamaan johtoaan helposti lopulliseen 20 pisteen eroon.
- Meiltä oli tärkeä pelaaja Ben Perkins pois, mutta aiemmin pienemmissä rooleissa pelanneet kaverit täyttivät hänen paikkansa hyvin. Etenkin Niilo Lehtilä onnistui erinomaisesti. Pelkäsin etukäteen miten meidän käy levypalloissa, mutta voitimme nekin, kehui Korihaiden valmentaja Jyri Lehtonen.
Korihait on voittanut tammikuussa valmentajakseen siirtyneen Lehtosen johdolla yhdeksästä pelistään kuusi.
Ed Nelson oli Korihaiden tehokkain 24 pisteellä ja 18 levypallolla. Lehtilä heitti 13 pistettä.
Heikolla prosentilla uusiin kotikoreihin osuneesta PuHusta pääsivät yli viiden pisteen vain Bilal Salaam 18:lla ja Marwan Gaines 16 pisteellä.
(STT – Koris.net)
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.