12.3.2005 Pyrbasket kykeni koripallon Sparliigan ottelussa Lappeenrannassa arvokkaaseen voittoon pistein 61-78 (33-37). LrNMKY oli jo varma runkosarjavoittaja, ja joukkue piti Chanan Colmanin, Matthew Williamsin ja Jussi Kumpulaisen kamppailusta sivussa. Myös Pasi Riihelä jäi normaaleista minuuttimääristään. Kotitappio oli lappeenrantalaisille vasta kauden toinen.
Tamperelaisille voitto saattaa muodostua kultakimpaleeksi, sillä Pyrbasket käy taistelua Salon Vilpasta vastaan siitä, kumpi joutuu karsintasarjaan. Etu on nyt Pyrbasketilla.
Jeremiah Sola ja Lamont Turner heittivät kumpikin vieraille 22 pistettä, ja Turner noukki myös peräti 19 levypalloa. Jussi Korhosen 16 pistettä olivat iloinen yllätys Pyrbasketille.
Kotietua pudotuspeleihin hamuava Pussihukat rynni 64-87 (29-41) –vierasvoittoon Porvoon Tarmosta, jonka pudotuspelipaikka jää tappion myötä riippumaan runkosarjan kahdesta viimeisestä ottelusta. Pussihukkien puolustus toimi läpi kamppailun, ja erityistä huolta kannettiin maajoukkuemies Petri Virtasesta, joka jäi Marckell Pattersonin
vartioinnissa nollille.
Tarmo oli liikaa Daryl Greenen (24/1) suoritusten varassa, kun vantaalaisten tehot jakautuivat hyvin tasaisesti: Martti Kuisma nosteli 16, Phil Hickey 16 ja Timo Heinonen 14 pistettä.
(STT)
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Kouvot on solminut kuluvan kauden loppuun ulottuvan sopimuksen 198-senttisen Devontae Blantonin kanssa. Blanton pelasi täydet viisi kautta Eastern Kentuckyn yliopistossa.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.