12.3.2005 Pyrbasket kykeni koripallon Sparliigan ottelussa Lappeenrannassa arvokkaaseen voittoon pistein 61-78 (33-37). LrNMKY oli jo varma runkosarjavoittaja, ja joukkue piti Chanan Colmanin, Matthew Williamsin ja Jussi Kumpulaisen kamppailusta sivussa. Myös Pasi Riihelä jäi normaaleista minuuttimääristään. Kotitappio oli lappeenrantalaisille vasta kauden toinen.
Tamperelaisille voitto saattaa muodostua kultakimpaleeksi, sillä Pyrbasket käy taistelua Salon Vilpasta vastaan siitä, kumpi joutuu karsintasarjaan. Etu on nyt Pyrbasketilla.
Jeremiah Sola ja Lamont Turner heittivät kumpikin vieraille 22 pistettä, ja Turner noukki myös peräti 19 levypalloa. Jussi Korhosen 16 pistettä olivat iloinen yllätys Pyrbasketille.
Kotietua pudotuspeleihin hamuava Pussihukat rynni 64-87 (29-41) –vierasvoittoon Porvoon Tarmosta, jonka pudotuspelipaikka jää tappion myötä riippumaan runkosarjan kahdesta viimeisestä ottelusta. Pussihukkien puolustus toimi läpi kamppailun, ja erityistä huolta kannettiin maajoukkuemies Petri Virtasesta, joka jäi Marckell Pattersonin
vartioinnissa nollille.
Tarmo oli liikaa Daryl Greenen (24/1) suoritusten varassa, kun vantaalaisten tehot jakautuivat hyvin tasaisesti: Martti Kuisma nosteli 16, Phil Hickey 16 ja Timo Heinonen 14 pistettä.
(STT)
Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.