2.1.2024 20:24 Miesten Korisliigan kärkikaksikko porskuttaa menojaan, mutta alemmille sijoille jumiutunut Tampereen Pyrintö on kohentanut myös otteitaan.
Antero Lehto oli vedossa Pyrinnön voitossa Kouvoja vastaan. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Tampereen Pyrintö nappasi toisen perättäisen voittonsa – kaudella kaiken kaikkiaan viidennen – vieraillessaan Kouvolassa. Ylemmän jatkosarjan paikkaa tavoitteleva isäntäjoukkue Kouvot joutui taipumaan tamperelaisille luvuin 74–80.
Pelin onnistujia Pyrinnön riveissä olivat muiden muassa laituri Jordan Ngatai 17 pisteellä ja viidellä levypallolla sekä pelinjohtaja Antero Lehto 15 pisteellä ja viidellä koriin johtavalla syötöllä.
– Loppu meni jännittäväksi, mutta meillä oli maltti mukana, ihan kuten oli alusta saakka. Pystyimme mielestäni tänään hallitsemaan koko peliä. Puolustuspäämme oli monin paikoin riittävän hyvä, että saimme pakotettua Kouvot heikon todennäköisyyden puolimatkan heittoihin ja keräsimme niistä levypallot, Lehto kommentoi Ruudun haastattelussa.
Kouvojen korikuningas tappiossa oli Thomas Gipson III 18 pisteellä ja kuudella levypallolla.
Helsinki Seagulls on karannut turvalliselle etumatkalle miesten Korisliigan sarjataulukossa. Tämäniltainen kohtaaminen KTP-Basketia vastaan päättyi otteluisäntä Seagullsin 101–88-voittoon.
Tilastokortin ykkösnimet voittajajoukkueessa olivat Chuba Ohams ja Mar'Qualen Grant. Ohams merkkautti 22 pistettä ja 13 levypalloa, kun taas Grant keräsi nimiinsä 24 pistettä ja seitsemän syöttöä. Vedossa oli myös Lassi Nikkarinen, joka lisäsi pakkaan 15 pistettä ja viisi syöttöä.
– Meillä on hyviä pelaajia ja toimiva pelisuunnitelma, joten kokonaisvaltainen tekeminen tuottaa tulosta. On pakko olla tyytyväinen pärjäämiseemme. Tänään nähtiin kuitenkin ensimmäisellä puolikkaalla meiltä huonoa puolustamista ajoittain, joten siihen täytyy keskittyä jatkossa. Hyökkäystilanteita täytyy myös hieman nopeuttaa, sillä meinasi mennä välillä vähän kävelyksi, Nikkarinen totesi Ruudulla.
KTP:n paras pistemies oli Roydell Brown 23 pisteellä ja seitsemällä levypallolla.
Sarjakakkonen BC Nokia paransi myös asemiaan voittamalla vierasottelunsa Salossa. Vilpas taipui illan kohtaamisessa 79–88. Vilpas kuuluu illan muiden häviäjien Kouvojen ja KTP:n kanssa samaan joukkoon, joka taistelee ylemmän jatkosarjan paikoista todella tiiviissä sumpussa.
Nokian nokkamies korinteossa oli Both Gach, jolle merkittiin 25 pistettä ja kuusi levypalloa.
Vilppaan puolella sen sijaan tahtipuikkoa heilutti Tyree Eady 18 pisteellä. Joukkuetoveri Riku Laine merkkautti kymmenen pistettä ja viisi levypalloa.
– Ottelusta kertoo oikeastaan kaiken se, että emme johtaneet sekuntiakaan. Yritimme roikkua mukana, minkä pystyimme, mutta emme kyllä olleet samalla kentällä kauhean usein. Nokia on aivan älyttömän hyvä avoimen kentän joukkue, joka tekee paljon koreja nopeista hyökkäyksistä, joten heittovalinnat olivat meillä isossa roolissa pelisuunnitelmassa, muttemme pystyneet sitä kunnolla toteuttamaan, Laine kommentoi Ruudulla.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.
Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.
Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät viikonloppuna. Lauantaina 22. maaliskuuta kohtaavat Kataja Basket (sija 3) ja Bisons Loimaa (6), ja sunnuntaina 23. maaliskuuta sarjansa avaavat Kauhajoki (2) ja Tampereen Pyrintö (7).
Korisliigan runkosarjan korikuningas oli Kataja Basketin KeShawn Curry, joka tilastoi 23,9 pistettä ottelua kohden. Seagullsin Lassi Nikkarisen nimi puolestaan komeilee kauden päätteeksi syöttötilaston kärjessä.