Pyrinnön naiset vaihtavat vahvistusta

23.12.2004 Tampereen Pyrinnön naisten SM-sarjan koripallojoukkue vaihtaa joulutauolla amerikkalaisvahvistusta. Alkukauden joukkuetta edustaneen DeVonda Williamsin sopimus on purettu yhteisymmärryksessä. Korvaaja löytyi läheltä, sillä Äänekoskella väliaikaisessa pestissä ollut Jennifer Youngblood on Pyrinnön uusi vahvistus.

Koti-ikävästä kärsinyt Williams ei pystynyt auttamaan Pyrinnön joukkuetta kummankaan osapuolen toivomalla tavalla. Hänen tehomerkinnät jäivät vahvistukselle vaatimattomiksi; 10,3 pisteeseen ja 8,1 levypalloon.  

Huimassa loukkaantunutta Kenya Robinsonia yhdeksän ottelun ajan tuurannut Jennifer Youngblood, 22, ehti sen sijaan antaa Äänekoskella tarvittavat näytöt. 

- Kartoitettuamme pelaajamarkkinat Youngblood oli lopulta paras vaihtoehto. Uskon vahvasti,  että hän tuo meille niitä asioita, joita Williamsin piti tuoda - sekä kentällä että sen ulkopuolella. Pyrinnön kausi alkaa nyt alusta, kertoi Pyrinnön valmentaja Ilpo Rantanen.

Youngblood oli syyskaudella SM-sarjan toiseksi paras levypallopelaaja keskiarvolla 13,1 ja kolmanneksi tarkin kahden pisteen heittäjä hyvällä 58,7 prosentin tarkkuudella. Pistekeskiarvo oli 14,3, jonka lisäksi Youngblood kirjautti mm. 2,11 riistoa ottelua kohden. 

- Heittoprosentti kertoo siitä, että Jennifer pystyy tuomaan meille myös korintekovoimaa. Huiman kovassa joukkueessa hänen ei tarvinnut ottaa kovin montaa heittoa ottelua kohden. 

Vahvistuksen valintaan vaikutti myös Youngbloodin vahva yliopistoura. Northern Illinois -yliopistossa hänet valittiin joukkueensa arvokkaimmaksi pelaajaksi ja konferenssinsa tähdistöviisikoihin kaikkina neljänä edustusvuotenaan. 

- Youngblood teki yliopistossa kaikkiaan 37 tupla-tuplaa (kaksinumeroiset lukemat sekä pisteissä että levypalloissa) ja SM-sarjassa yhdeksässä ottelussa kahdeksassa sekä otti yliopistourallaan kaikkiaan yli 1000 levypalloa. Eiköhän niitä muutama tartu kouraan meilläkin, lateli Rantanen. 

Naisten SM-sarja jatkuu Pyrinnön osalta tammikuussa tärkeillä otteluilla Pussihukkia ja Forssan Alkua vastaan. Youngblood on käväisemässä kotimaassaan, mutta liittyy tulevien otteluiden merkityksen vuoksi Pyrinnön vahvuuteen mahdollisimman pikaisesti.  

Pyrintö oli joulutauolle lähdettäessä naisten SM-sarjassa seitsemäntenä voittosuhteella 6-8. Se mielii viiden joukkoon, joka merkitsee pääsyä ylempään SM-jatkosarjaan. Pyrinnön edellä ovat voittosuhteilla 7-7 niin PuHu kuin Alkukin.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
9.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Kouvottarille vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.

6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

26.11.2025 21:20 Naisten Korisliiga

PeKa vei kärkikamppailun - ToPo:lle kauden toinen voitto

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

24.11.2025 14:45 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja Nicole Ogun: ‘’Jenkeissä pelaaminen on ollut unelmani jo pienestä asti’’

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.

23.11.2025 19:58 Naisten Korisliiga

HBA vahvan puolustuspelin siivittämänä vierasvoittoon

Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.

22.11.2025 19:15 Naisten Korisliiga

ViVe takaisin voittokantaan

Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.

Näytä lisää vastaavia