Pyrintö ja ToPo välierävoittoihin

18.4.2010 20:55 Korisliigan välierät alkoivat sunnuntaina koti- ja vierasvoitoilla, kun Tampereen Pyrintö voitti kotonaan KTP:n niukasti 91-89 (41-40) -tuloksella, mutta Torpan Pojat haki Kouvolan Kouvoista reilumman 85-65 (52-37) -voiton.

Damon Williamsin tuplatupla (21/17) turvasi Pyrinnölle voiton välieräavauksessa.

KTP:n Ian Youngilla oli loppuhetkillä useampikin mahdolilsuus voittokorin tekoon, muttei onnistunut.

Hanno Möttölä ja ToPo hakivat kotiedun itselleen Kouvolasta.

Tuoreilla jaloilla juossut Obie Trotter (kuvassa) teki ToPolle 23 ja Möttölä 22 pistettä. Kuvat: Tytti Nuoramo & Kai Kilappa & Matti Koskinen.

KTP johti Tampereella tasaista peliä suuremman osan ajasta. Parhaimmillaan vierasjohto kasvoi toisen neljänneksen puolivälissä 11 pisteeseen. Pyrintö tasoitti pelin puoliväliin mennessä, jonka jälkeen toinen puolisko kamppailtiin lähes kori korista.

Ian Young heitti toiseksi viimeisellä minuutilla KTP:n pisteen johtoon ja saman miehen käsistä lähtivät myös viimeisen minuutin ratkaisut. Young ehti heittää viimeisellä minuutilla kolme kolmostaan ohi, mutta ratkaisevin ohiheitto tuli neljä sekuntia ennen loppua, kun takamiehellä oli 90-88 -tilanteessa tilaisuus venyttää vapaaheitoillaan peli jatkoajalle. Young sai vain ensimmäisen vaparinsa koriin, joten Pyrintö piti johtonsa.

- Teimme pitkin peliä pieniä henkilökohtaisia virheitä, joista KTP rankaisi. Olemme valmistautuneet tiukkaan ottelusarjaan, jossa pisteen kotivoitotkin riittävät meille, korosti Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.

Chris Hester heitti Pyrinnölle 30 pistettä. Damon Williams keräsi 21 pistettä sekä 17 levypalloa ja pirteästi aloittanut Antero Lehto 15 pistettä.

- Meille tuli muutama nukahdus ja toisen jakson loppuun pelin huonoin vaihe, kun Pyrintö tavoitti johtomme. Lopussa meille jäi Ryan McDaden, Eric Washingtonin ja Clifton Jonesin virhetilien täyttymisen vuoksi liian pieni viisikko, kommentoi KTP:n kakkosvalmentaja Sauli Lanki.

Young heitti KTP:lle kaikkiaan 34 pistettä. Mikael Holme ja Washington päätyivät 15 pisteeseen.

ToPo vahva korin tuntumassa

Kouvot jäi ToPoa vastaan alakynteen toisen neljänneksen puolivälissä, kun helsinkiläiset kasvattivat 32-29 -johtonsa parissa minuutissa 44-29 -lukemiin. Peli ratkesi lopulta tuohon nykäykseen, sillä Kouvot ei päässyt enää missään vaiheessa 12 pistettä lähemmäs.

Tappio oli Kouvoille tämän kauden suurin kotihallissa, jossa joukkue oli voittanut tämän vuoden puolella 14 kotipelistään 12.

ToPo murskasi Kouvot lähietäisyydeltä, kun se teki kahden pisteen heitoilla 56 pistettä Kouvojen jäätyä 30 pisteeseen. ToPo vei myös levypallot ylivoimaisesti 42-26.

- Puolivälierät Katajaa vastaan olivat väsyttäneet Kouvoja sen verran, että pääsimme tähän peliin tuoreimmin jaloin. Pelasimme aggressiivisesti ja toteutimme hyvin pelisuunnitelmaamme. Pallo liikkui hyvin ja olimme vahvoja levypalloissa, luetteli ToPon valmentaja Tomi Kaminen.

- Tämän pelin tuottama hyvän olon tunne pitää kuitenkin unohtaa pian ja keskittyä tiistain toiseen kohtaamiseen, etenkin kun Kouvot on tunnettu piristymisistään, Kaminen huomautti.

ToPon tehoparin muodostivat 23 pistettä heittänyt Obie Trotter ja 22 pistettä tehnyt Hanno Möttölä. Trotter keräsi jo puoliväliin mennessä 17 ja Möttöläkin 15 pistettä.

- Emme saaneet hyökkäyspeliimme syvyyttä ToPon paikkapuolustusta vastaan. ToPo napsi levypallot, josta se pääsi juoksemaan nopeita hyökkäyksiä, tiivisti tappion Kouvojen valmentaja Jukka Toijala.

Kouvoista pääsivät yli kymmenen pisteen vain Kyle Shiloh 17:llä ja Ajene Moye 12 pisteellä.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot

 
11.3.2026 20:27 Korisliiga

Sijanousua hakeva Honka taivutti Vilppaan – jatkosarjavoiton varmistaneet salolaiset pelaavat ilman panosta

Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.

10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

Näytä lisää vastaavia