Pyrintö kotivoitolla mitalipeleihin, KTP kaatui saappaat jalassa

18.4.2012 Viimeisenä kahtena keväänä Suomen mestaruutta juhlinut Tampereen Pyrintö nähdään mitalipeleissä jo neljäntenä perättäisenä keväänä. Pyrintö päihitti Korisliigan puolivälierien ratkaisevassa viidennessä ottelussa KTP:n kotikentällään Pyynikillä lukemin 97–83 (52–39).

Kenneth Lowe mätti 26 pistettä ratkaisevassa puolivälierässä.

Antti Nikkilä ja Pyrintö kohtaavat välierissä Biisonit. Kuvat: Kai Kilappa.

Neljän intensiivisen ottelun paino näkyi molempien joukkueiden otteissa, mutta Pyrintö oli siitä huolimatta pelin joka osa-alueella hivenen KTP:ta parempi.

 

Avauspuoliskolla Pyrinnön kolmiohyökkäys jauhoi liukuhihnalta vapaita tai puolivapaita heittopaikkoja, joista hallitseva mestari takoi pisteitä hurjalla prosentilla. Toisessa kenttäpäädyssä sai Antonio Crockeria lukuun ottamatta KTP:n kovat yksilöt kuriin.

 

Kolmannella jaksolla KTP sai heittopelinsä uomiinsa ja kiipesi 13 pisteen takaa kahden pisteen johtoon. Jakson lopussa vieraiden peli kuitenkin sekosi Timothy Bluen neljänteen virheeseen, ja Pyrintö karkasi tasoista kymmenen pisteen johtoon. Minuuttien käydessä vähiin KTP:lla ei ollut enää keinoja kääntää peliä puolelleen, ja Pyrintö vapautti kotiyleisönsä lauluun upottamalla kymmenestä viimeisestä vapaaheitostaan kahdeksan.

 

– Opiskelimme ottelu ottelulta yhä enemmän yksityiskohtia KTP:n pelistä ja tänään olimme taas pykälää oppineempia. Pystyimme ottamaan KTP:lta likipitäen kaikki helpot korintekopaikat pois lukuun ottamatta kolmannen jakson alkua, jolloin puolustuksessamme oli yksi ratkaiseva matchup-virhe, arvioi ottelua Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola.

 

– Viimeisen neljän vuoden aikana olemme olleet ottelusarjoissa sitä parempia, mitä pidemmälle sarjat ovat edenneet, eikä tämäkään ottelusarja tehnyt poikkeusta sääntöön, jatkoi Poikola.

 

Poikolalta tunnustusta KTP:lle

 

Pyrinnön välieräpaikan varmistajina kunnostautuivat viime kevään mestaruuksien takuunimet.

 

Kenneth Lowe (26/3/6 syöttöä) oli kahden vaisumman ottelun jälkeen kotkalaispuolustukselle pitelemätön. Damon Williams (19/16/6 syöttöä/5 blokkia) muistutti KTP:ta olemassaolostaan kentän jokaisessa kolkassa. Kolmas vahva lenkki oli Antwine Williams (21/8/3 syöttöä), jonka heitot tippuivat sukkaan aina KTP:n pyrkiessä kannoille.

 

Kotkalaisten tehoista vastasivat Bojan Sarcevic (18/2/7 syöttöä), vasta kolmannella jaksolla vauhtiin päässyt Timothy Blue (24/9) sekä jälkipuoliskolla Pyrinnön puolustuksen satimeen jäänyt Antonio Crocker (17/3).

 

Poikola kehui ottelun tauottua KTP:ta jopa yllättävinkin äänenpainoin.

 

– Näiden neljän vuoden aikana, joina olen Pyrintöä valmentanut, tämä KTP-ottelusarja oli tasoltaan ehdottomasti kovatasoisin. Siitä ei kahta sanaa, ylisti Poikola, jonka Pyrintö-vuosien pudotuspelivoittoihin kuuluvat mm. puolivälierävoitto Hongasta 2010 (3-1), finaalivoitto ToPosta 2010 (3-2) ja finaalivoitto Katajasta 2011 (3-2).

 

– KTP teki tästä playoff-sarjan reagoimalla jokaiseen pelilliseen muutokseemme nopeasti. Lisäksi Tim Blue ja Antonio Crocker ovat Obie Trotterin (ToPo 2009/10) ohella kovimpia 1-1-pelaajia, joita vastaan olemme joutuneet suunnittelemaan puolustustamme, Poikola jatkoi.

 

Sarjassa kulminoitui myös kotikenttäedun merkitys. Viimeisen neljän kevään aikana Pyrintö on voittanut 20 pudotuspelien kotiottelustaan 18. Tuleviin välieriin Nilan Bisonsia vastaan Pyrintö lähtee kuitenkin ilman kotietua, kun ottelusarja alkaa lauantaina Loimaalla.

 

– Mikään ei ole parempaa valmistautumista välieriin kuin päästä pelaamaan näin kovatasoista joukkuetta vastaan, kuittasi Poikola kysymyksen Bisonsin pitkästä valmistautumistauosta ennen välieriä.

 

Korisliigan välierät käynnistyvät lauantaina 21.4. otteluilla Joensuun Kataja-Torpan Pojat ja Nilan Bisons-Tampereen Pyrintö, joista jälkimmäinen televisioidaan URHOtv:lla. Finaaleihin edetään kolmella voitolla.

 

Lisätietoja: Korisliiga


 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia