11.2.2014 Tampereen Pyrinnön runkosarjaurakka Baltian liigassa kiertyy umpeen tiistaina ja keskiviikkona, kun alkulohkonsa ylivoimainen ykkösjoukkue pelaa perättäiset ottelut Latvian liigan ykköstä ja kakkosta vastaan. Voittamalla otteluistaan edes toisen Pyrintö varmistaa lohkovoiton.

Antero Lehdon Pyrintö voi varmistaa Baltian liigan lohkovoiton yhdellä voitolla. Kuva: Matti O. Koskinen.
Pyrintö-luotsi Pieti Poikola painottaa, että kyseessä ei ole hupireissu. Vaikka Pyrinnön edelliset kohtaamiset latvialaisia vastaan päättyivät tamperelaisvoittoihin, Jekabpils ja Valmiera ovat varteenotettavia vastustajia.
– Yhdellä voitolla varmistaisimme lohkovoiton ja kaksi voittoa antaisi mahdollisuuden tapella koko runkosarjan ykkössijasta huomioiden myös muut lohkot, Poikola painottaa.
– Sekä Valmieralla että Jekabpilsillä on kokoa ja fyysisyyttä. Ja kumpikin joukkue pelaa palloa organisoidusti sisään joko palloscreeneistä tai post-tilanteista. Näissä pelissä on erityishuomio levypallopelaamisessa sekä solidissa peruspuolustamisessa. Kuten tuttua, pehmeällä pelillä ei Baltiassa pistepussi ropise.
Valmiera on vahvistunut edellisen Pyrintö-kohtaamisen jälkeen Italian Serie A:ssa pelanneella Ernest Kalvella ja Riiassa Eurocupia pelanneella Iljins Viktorsilla. Joukkueen johtotähti on monipuolinen Janis Kaufmanis, joka on takonut Baltian liigassa 19,6 pistettä ottelua kohden.
Jekabpilsin iskunyrkin muodostavat viime kaudella Vilppaassa pelannut Troy Barnies sekä Rinald Sirsnins ja Cameron Runders.
Valmiera ja Pyrintö kohtaavat tiistaina 11.2. klo 18:30. Jekabpils isännöi Pyrintöä keskiviikkona 12.2. klo 19:30.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Oulu kärsi ensimmäisen tappionsa miesten I divisioona A:ssa ja Kipinä Basket oli vahvempi Äänekosken paikallisderbyssä. Pyrintö Akatemia jatkaa tappiottomana naisten I divisioonassa. Miesten I divisioona B:ssa Pantterit jatkaa vahvaa alkukautta Aaron Ekweren johdolla.
Susijengin kapteeninnauhaa jo neljättä vuotta kantava helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatti Sasu Salin, 34, jatkoi vääjäämätöntä nousuaan historiankirjoihin marraskuun MM-karsintaikkunan aikana.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengi tarjoili 6683-päiselle Espoo Metro Areenalle taas kerran klassikon. Olympiahopeamitalisti Ranska hallitsi MM-karsintaottelun jälkipuoliskoa rutiinilla, mutta Susijengi vei viimeisen viisiminuuttisen näytöstyyliin 18-6 yllätysnimien Perttu Blomgrenin ja Mustapha Amzilin tarjotessa petolaumaan lisäkynsiä ja -hampaita.
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.
Viikonlopun SUSI All Stars Cup päättyi sunnuntaina Kisakallion Susi Training Centerissä jännittäviin finaaleihin. Mestaruuspokaalia pääsivät kannattelemaan Team Pelander ja Team Huff.
Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Esiintyjälistalle on saatu täydennystä, kun Jussi Immonen ja Janne Hänninen ovat lupautuneet avaamaan ajatuksiaan.
Susijengi sai perjantaisessa MM-karsinta-avauksessaan muistutuksen nöyryyden merkityksestä, kun parhaimmillaan 26 pisteen karkumatkalla käynyt Unkari haki yllätysvoiton suomalaisvieraistaan. Susijengin avainmiehistöön kuuluva Edon Maxhuni kertoo joukkueen oppineen läksynsä ja saapuvansa maanantaina kentälle aivan uudella ilmeellä.
Susijengi ja Ranska ovat vahvistaneet miehistönsä maanantaina Espoossa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Susijengi lähtee Ranskaa vastaan samalla kokoonpanolla kuin perjantaina Unkaria vastaan, kun taas Ranska on tehnyt tusinaansa tilaa Euroliiga-miehille Matthew Strazelille ja Bodian Massalle.