Rannikko johdatti Katajan kiinni Mestarien liigan pudotuspelipaikkaan

14.12.2016 Kataja Basket otti todella arvokkaan voiton Mestarien liigassa, kun se kaatoi kotonaan venäläisen Avtodor Saratovin 97-86 (51-47). Voiton avaimet olivat kurinalainen joukkuepeli sekä ilmiömäisen ottelun pelannut Kataja-kapteeni Teemu Rannikko.

Teemu Rannikko oli kentän tehokkain 26 pisteellään ja 10 syötöllään.

Revanssihengessä otteluun lähtenyt Kataja oli iskuvalmiina alusta lähtien ja kuittasi lopulta hyvän joukkuetyöskentelyn avulla sarjapisteet itselleen. Voiton myötä Kataja nousi Mestarien liigan B-lohkossa viimeiselle pudotuspelipaikalle tasapisteissä olleen Avtodorin ohi.

- Hävisimme ensimmäisen kohtaamisen rumasti Venäjällä ja Greg (Gibson) sanoi silloin, että kun kohtaamme täällä, näyttämme, että voimme voittaa. Tämä oli koko joukkueelta hieno suoritus, Rannikko kiitteli omiaan.

Hurjaan iskuun äitynyt Rannikko viimeisteli 26 pisteen lisäksi 10 koriin johtanutta syöttöä ollen kentän tehokkain pelaaja. Vaikka Katajan riveistä puuttuu yhä iso sisäpelaaja, löytyi paikkaajia useasta suunnasta. Rion Brown (18/8), Joey King (13/4) ja Daniel Mullings (14/6) täyttivät ruutunsa, ja Vesa Mäkäläinen (10/6) sekä Tommi Huolila (6/0) taistelivat suurella sydämellä isompiaan vastaan.

- Kaikki varmasti näkivät, kuinka paljon isompi vastustaja oli. Hävisimme levypallot vain kolmella, mikä kertoo hyvästä taistelusta. Heitimme tänään hyvin ja tarvitsimme sitä, koska he ovat liigan paras pistejoukkue, mutta voiton avain oli kuitenkin puolustuspeli, Rannikko sanoi ja muistutti Avtodorin olevan liigan paras hyökkäysjoukkue.

Kataja vei kaksintaistelut

Kataja aloitti ottelun näytöstyyliin kolmen pisteen viivan takaa ja heitti ensimmäisellä jaksolla kuudesta kolmosestaan peräti viisi sisään. Katajan johto oli parhaimmillaan yhdeksän pistettä tilanteessa 36-27, mutta ennen puoliaikaa Avtodor sai menetyksensä kuriin ja hilautui isäntäjoukkueen tuntumaan.

Kolmannen jakson alussa Kataja sai vieraat pidettyä pitkään pisteittä, mutta tuhri omat hyökkäyksensä ohiheittoihin ja menetyksiin. Vierasjoukkue sai pakkansa kasaan ja nousi Nicolas Minnerathin (20/8) kakkosella johtoon erän puolivälin jälkeen, kunnes päävalmentaja Gibsonin aikalisä herätti jälleen joensuulaiset.

Kolmannessa erässä nähtiin myös Mestarien liigan vaparikuninkaan ensimmäinen ohiheitto, kun siihen asti sarjassa kaikki 40 yritystään pussittanut Minnerath sortui ohiheittoon.

Päätösjaksolla Avtodor kipusi hetkeksi johtoon, mutta ratkaisuhetkillä joukkueen virhevaikeudet kostautuivat. Branden Frazierin (5/4) ja Vince Hunterin (20/6) jouduttua penkin puolelle venäläisten peli sekosi ja Kataja karkasi Rannikon johdolla voittoon.

- Olen äärimmäisen ylpeä pelaajistani. Puolustus oli tänään kaikki kaikessa. Keskityimme viimeiset päivät tähän otteluun ja siihen, että kaikessa on kyse kaksintaisteluiden voittamisesta. Joey (King) onnistui Minnerathin kanssa ja myös muut pelaajat astuivat esiin. Päätöserässä saimme tärkeät pysäytykset ja hyökkäsimme onnistuneesti. Siinä käänsimme ottelun meille, Greg Gibson summasi.

Kataja jatkaa Mestarien liigaa ensi tiistaina, kun se kohtaa Ranskassa lohkon kärkijoukkue Le Mans Sarthen. Edellinen kohtaaminen päättyi joensuulaisten yllätysvoittoon 77-76 jatkoajan jälkeen.

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

21.7.2025 16:31 Korisliiga

Vesa Vertio Rytas Vilnan valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.

19.7.2025 10:09 Korisliiga

Laituri Jalen Brooks Vilppaan kolmas amerikkalaisvahvistus

Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.

18.7.2025 11:03 Korisliiga

Innamaalle monivuotinen jatkosopimus Vilppaan kanssa

Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.

11.7.2025 18:42 Pääjuttu

Ze´Rik Onyemasta Vilppaan uusi sentteri

206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.

9.7.2025 09:58 Korisliiga

Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

7.7.2025 11:48 Korisliiga

Laituri Brian Goracke vahvistaa Korihaita

Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

Näytä lisää vastaavia