21.11.2005 Miesten Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen ame-rikkalaisen laitahyökkääjän Rashard Leen kanssa. Sopimus sisältää aluksi kahden viikon koeajan. Rashard Lee siirtyy Korihaihin Espanjan LEB -liigasta Caja Rioja seurasta.
Ammattilaisena 28-vuotias Rashard Lee on pelannut viisi kautta Euroopassa Ranskan, Israelin ja Sveitsin liigoissa kovilla tehoilla. Sveitsissä mies valittiin vuoden pelaajaksi 2004 ja vuonna 2001 hän oli ranskalaisen Chalonin joukkueen kanssa häviävänä osapuolena Saporta Cupin finaalissa.
Mielenkiintoinen yhteensattuma on 198-senttisen Leen viime kauden pesti Ranskassa Mauriennen joukkueessa, jossa hän pelasi yhdessä Korihaissa kaudella 2003/2004 vakuuttavasti esiintyneen BJ McFarlanin kanssa. Rashard Leen tilastot Mauriennessa olivat 33 pelissä keskimäärin 18,6 pistettä (2p 43,1%, 3p 35,6%), 5,7 levypalloa, 2,9 syöttöä ja 1,7 riistoa.
Rashard Lee saapui Suomeen Madridista myöhään viime perjantaina.
Korihait joutui vaihtamaan amerikkalaispelaajaansa, kun loukkaantuneen Stacy Harrisin korvaajaksi palkattu Llewellyn Smalley joutui lähtemään takaisin kotiin perhesyiden vuoksi vain kolmen ottelun jälkeen. Smalleyn piti palata Suomeen viime maanantaina, mutta kotipuolessa käynnistynyt oikeudenkäynti pitänee miehen kotimaassaan aina vuoden loppuun saakka. Näin ollen Smalleytä ei näillä näkymin nähdä enää tällä kaudella Korihaiden paidassa.
Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.
Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.
Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.
Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Lauantailta 1.2. siirretyn ottelun uusi ajankohta on selvinnyt. Bisons Loimaa ja Salon Vilpas kohtaavat 12. maaliskuuta.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan välinen Korisliiga-ottelu lauantailta 1. helmikuuta on siirretty uuteen ajankohtaan Loimaan liikuntahallin käyttökiellon takia.