9.6.2016 BC Nokia on kiinnittänyt ensimmäisen ulkomaalaisvahvistuksensa, kun Nokialle saapuu tulevaksi kaudeksi 194-senttinen RaAnthony ”Ray” Sanders Albanyn yliopistosta. 22-vuotias Sanders pelasi junior collegen jälkeen kaksi kautta Albanyssä. Sandersin sopimus on mallia 1+1, jossa seuralla on optio toisesta kaudesta.

Ensimmäisenä Albany-vuotenaan Sanders kirjautti keskiarvoikseen 9,7 pistettä, 4,6 levypalloa, 2,2 syöttöä ja 1,4 riistoa ottelua kohden. Kauden päätteeksi terrierimäinen Sanders valittiin America East All-Conference -kolmosviisikkoon ja All-Defensive-ykkösviisikkoon.
Seniorikaudellaan Sanders sai kunnian olla Albanyn kapteeni hänen nostaessa keskiarvonsa 12,1 pisteeseen, 4,3 levypalloon, 2,3 syöttöön ja 1,6 riistoon. Oivan kauden ansiosta Sanders pokkasi jälleen All-Defensive-viisikkopaikan ja valinnan All-Conference-ykkösviisikkoon.
- Ray on voittavasta ohjelmasta, puolustanut aina vastustajan parasta 1-3-pelipaikan pelaajaa ja myös tottunut kantamaan vastuuta levypallopelistä. Hyökkäyspäässä Ray pystyy monipuolisuutensa ansiosta jakamaan 2-3 pelipaikkoja yhtä hyvin Niko Mattilan, Henri Hirvikosken tai Eldar Skamon kanssa, kommentoi BC Nokian urheilutoimenjohtaja Ville Tuominen seuran tiedotteessa.
- Uskoisin, että hänestä tulee nokialaisten korisfanien toinen Albany-lähtöinen suosikkipelaaja Jamar Wilsonin ohella ja mikäli hommat sujuvat toivotusti, niin saamme nauttia Rayn suorituksista toisenkin kauden ajan.
22- vuotias takakentän moniosaaja on myös innoissaan sopimuksen syntymisestä.
- Ulkomailla pelaaminen on minulle ollut unelma ja kokemus, jonka voi saada vain kerran elämässä. Olen todella kiitollinen tästä mahdollisuudesta ja odotan innolla, että saan jalkani Suomen kamaralle, Sanders kertoo.
- Tuon joukkueeseen kovuutta, puolustusta ja skorausvoimaa. Teen myös paljon pieniä asioita, joita monet eivät huomaa, kuten syöksyn irtopallojen perään ja puolustan vastustajan parasta pelaajaa.
BC Nokialla on pelaajasopimukset ensi kaudesta Sandersin lisäksi Eldar Skamon, Henri Hirvikosken, Niko Mattilan, Daniel Dolencin, Ville Haapojan ja Waltteri Mäkelän kanssa. Joukkuetta valmentaa Ilpo Rantanen.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.