Reggie Warren Lappeenrannan pitkään päähän

1.9.2008 LrNMKY on tehnyt pelaajasopimuksen amerikkalaisen Reggie Warrenin kanssa. 27-vuotias, 203-senttinen Warren siirtyy Suomen Japanista, jossa hän on viettänyt kaksi viime kautta.

Warren on valmistunut 2003 West Floridan yliopistosta, joka pelaa NCAA II divisioonassa.

Ensimmäiset ammattilaiskokemuksensa Warren sai vuonna 2004 lyhyistä yrityksistään Turkin ja Israelin liigoihin. Warren on ennättänyt lisäksi USA:n pikkuliigoihin ja Venezuelaan.

Kaksi viimeistä kauttaan Warren on pelannut Japanin BJ-liigassa Takamatsu Five Arrows -joukkueessa. Viime kauden päätteeksi Warren valittiin liigan ykkösviisikkoon ja samalla liigan parhaaksi laitahyökkääjäksi. Samassa sarjassa on muutaman vuoden pelannut myös suomalaisille tuttu Lynn Washington, joka kertoi myös Lappeenrannan valmentajille sarjasta ja Warrenista.

- Näin Warrenista nauhan joskus 2003 tai 2004, tuolloin pelaajasta jäi mieleen hurja urheilullisuus, erinomainen sisäpeli, mutta melko kömpelö pallonkäsittely ja vaatimaton heittotaito. Kun katsoo viime kauden otteluvideota, huomaa, että urheilullisuus on tallella ja että pelaajan pallonkäsittely- ja heittotaito ovat parantuneet. Warren on todella monipuolinen pelaaja. Mieleen tulee lähinnä Adrian Henning tai BJ McFarland Suomessa pelanneista laitureista, kertoo Lappeenrannan uusi valmentaja Jarmo Laitinen.

Lappeenrannan NMKY:llä on nyt sopimukset kolmen ulkomaalaisen pelaajan kanssa. Calvin Cage on 180-senttinen takamies, HL Coleman on 202-senttinen ja Warren 203-senttinen laituri. Lisäksi LrNMKY on kiinnittänyt sopimuksilla ensi kauden miehistöönsä Jouko Järvisen, Vili Kaijansinkon, Tuukka Kulhan, Janne Rekolan, Pasi Riihelän ja Viljami Vanjoen.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

25.7.2025 09:16 Korisliiga

Colin Holloway vahvistaa Kouvoja

Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.

25.7.2025 09:09 Korisliiga

Bobby Planutis tuo heittovoimaa Korihaihin

Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

22.7.2025 10:37 Korisliiga

Seagulls kiinnitti Waxlaxin ja Chukwuman

Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

21.7.2025 16:31 Korisliiga

Vesa Vertio Rytas Vilnan valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.

19.7.2025 10:09 Korisliiga

Laituri Jalen Brooks Vilppaan kolmas amerikkalaisvahvistus

Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.

18.7.2025 11:03 Korisliiga

Innamaalle monivuotinen jatkosopimus Vilppaan kanssa

Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.

17.7.2025 21:37 Korisliiga

Brandon Stroud vahvistaa Kouvoja

Kouvolalainen Kouvot on solminut tulevaa Korisliiga-kautta kattavan pelaajasopimuksen 198-senttisen ja 23-vuotiaan laitahyökkääjän Brandon Stroudin kanssa. Stroud on toisen polven amerikkalaisvahvistus, sillä hänen isänsä Derrick Stroud pelasi Suomessa 2000-luvun alussa.

Näytä lisää vastaavia