4.6.2024 08:27 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen seuran oman kasvatin Ronja Orpon kanssa.
Kuva: Ville Vuorinen
Tuleva kausi on Orpolle kolmas naisten Korisliigassa, sitä ennen hän vietti kuusi vuotta Yhdysvalloissa. Viime kaudelle Ronja kerrytti tilastoriviään 4,7 pisteen, 4,0 levypallon ja 1,4 syötön keskiarvolla ottelua kohden.
- Viime kausi jäi vähän kesken, mutta opetti paljon ja erilaiset vastoinkäymiset toivat uusia mahdollisuuksia pelaajille. On kiva palata taas saman ryhmän kanssa pelikentille. Toivon, että joukkueena kehitetään yhteistä kemiaa ja viedään kausi pidemmälle. Odotan innolla mitä uusi kausi tuo tullessaan, kommentoi Orpo jatkostaan seuran tiedotteessa.
- Tämän kauden joukkuetta kasattaessa jatkuvuus on ollut meille tärkeä teema ja on hienoa, että Ronja valitsi jatkaa meillä. Ronja tuo meille paljon kokemusta ja energiaa molemmissa päissä kenttää, avaa päävalmentaja Niko Nyholm.
Sopimustilanne kaudelle 2024-25: Grace Stone, Emma Lampén, Marianne Määttänen, Cierra Walker, Emma Ristola, Stella Jokela, Olivia Saarelainen, Ada Tyrni, Heli Lehto, Lilli Laine, Chalina Mäkelä
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue, kotkalainen Peli-Karhut, vahvistuu Lappeenrannan Catzista Kotkaan siirtyvällä 175-senttisellä ja 19-vuotiaalla Veera Mäntykivellä.
ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 175-senttisen ja 26-vuotiaan lahtelaisen SB-Girls kasvatin Jasmina Jonesin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Jonesille ensimmäinen Naisten Korisliigassa.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan PuHu Junioreiden kasvatti Johanna Rädyn kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Rädylle viides Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa
Peppi Lohko, 20, on palannut Sienan yliopistosta takaisin Suomeen ja liittyy Tapiolan Hongan naisten korisliigajoukkueeseen kaudelle 2025-26. SB-Girlsin lahtelaiskasvatti on pelannut viimeisen kahden kauden aikana liigatasolla Espoo Basket Teamissa ja HBA-Märskyssä. Lohko on myös tuttu kasvo nuorten maajoukkueista menneiltä kausilta, joissa hän edusti Suomea 42 nuorten maaottelussa.
Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.
Naisten Korisliigan hopeaa keväällä voittanut joukkue saa jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajiinsa, kun Sarah Gates on solminut vuoden jatkosopimuksen ToPon kanssa.
ToPo on solminut vuoden sopimukset kolmen jo viime kaudelta tutun pelaajan kanssa: takapelaajat Meri Damoiseaux ja Sini Luukkonen sekä sentteri Anni Mujunen jatkavat tähtipaidassa myös tulevalla kaudella.