17.7.2008 Korisliigan kevään 2008 hopeajoukkue Kouvolan Kouvot on kiinnittänyt uudeksi amerikkalaisvahvistuksekseen 196-senttisen ja 26-vuotiaan Ronny LeMellen. LeMelle tulee Kouvoihin samasta konferenssista kuin keväällä 2008 Korisliigan parhaana ulkomaalaispelaajana palkittu Corey Smith.
LeMellen ja Corey Smithin tilastotkin ovat lähes identtiset. Viimeisenä yliopistokautenaan 2005/2006 LeMellen keskiarvot olivat 12,8 pistettä, 3,8 levypalloa, 2,3 syöttöä ja 1,4 riistoa ottelua kohden. Hänet nimettiin kauden päätteeksi Auburnin yliopiston arvokkaimmaksi pelaajaksi ja näyttävimmäksi hyökkääjäksi.
Ensimmäisenä ammattilaisvuotenaan LeMelle pelasi Espanjan LEB2-liigaa CB Ourensen riveissä 9,4 pisteen ja 3,8 levypallon keskiarvoilla. Viime kauden LeMelle pelasi USA:ssa IBL- ja SEBL-liigoissa.
- Olen iloinen, että saamme ensimmäisen ulkomaalaiskiinnityksen jo näin varhaisessa vaiheessa. Ronny LeMelle on erinomainen ja monipuolinen pelaaja. Hän tuo meille ratkaisu-uhkaa sekä kaaren takaa että lähempää koria. Uskon, että hänen pelityylinsä sopii Kouvojen liikkuvaan ja vauhdikkaaseen hyökkäyspeliin, kertoo Kouvojen päävalmentaja Jukka Toijala luottavaisin mielin.
- Tehty hankinta on suunnitellun mukainen. Uskon, että pystymme julkaisemaan lisää ulkomaalaissopimuksia seuraavan kahden viikon kuluessa. Suunnitelmamme on täydentää joukkuetta vielä kahdella amerikkalaispelaajalla, kommentoi Kouvojen puheenjohtaja Matti Laaksonen.
Kouvoilla on jo sopimukset kotimaisten Tuomas Iisalon, Jukka Katajan, Tero Laitisen, Roope Suonion, Antti Kanervon, Samu Kaaresvirran ja Matti Nuutisen kanssa. Joukkueen kesäharjoittelu alkoi toukokuun lopussa ja sen perusteella joukkueeseen nostetaan mahdollisesti kaksi KoriKouvojen pelaajaa.
Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.