21.6.2023 09:52 Tuore Suomen mestari Helsinki Seagulls ja 26-vuotias Sakari Laakso ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

Sakari Laakso pääsi nostamaan Pantteri-patsasta kauden jälkeen. Kuva: Vera Suihko
194-senttinen hyvinkääläistaustainen laitapelaaja on edustanut Seagullsia kaudesta 2017-18 lähtien.
- Hyvin onnellinen ja otettu jatkosta Seagullseissa! Valmennus, pelikaverit ja organisaatio teki päätöksen jatkosta helpoksi. Kokonaispakettina optimaalinen yhtälö itselle koripallon ja koulun yhdistämiseksi. Nähdään kisiksellä!” Sakari Laakso kommentoi seuran tiedotteessa.
Seagulls-urallaan Laakso on saavuttanut SM-kultaa (2022-23) sekä kolme SM-pronssia (2017-18, 2020-21 ja 2021-22). Lisäksi hänellä on kolme Suomen Cupin voittoa (2019-20, 2020-21 ja 2021-22) sekä yksi hopea (2022-23). Seitsemän Korisliiga-kautensa aikana Laakso on pelannut 139 ottelua, joissa hän on kerryttänyt keskimäärin 1,9 pistettä ja 1,8 levypalloa ottelua kohti. Koripallouransa ohella Laakso opiskelee lääketiedettä Helsingin yliopistossa.
- Sakella on korkea työmoraali, erinomainen käsitys pelisysteemistämme ja suuri sydän. Olen todella tyytyväinen, että jatkosopimus syntyi, päävalmentaja Vesa Vertio avaa.
Helsinki Seagullsin sopimukset kaudeksi 2023-24: Timo Heinonen, Okko Järvi, Sakari Laakso, Elias Leskinen, Henri Mennander, Lassi Nikkarinen ja René Rougeau.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Kouvot on solminut kuluvan kauden loppuun ulottuvan sopimuksen 198-senttisen Devontae Blantonin kanssa. Blanton pelasi täydet viisi kautta Eastern Kentuckyn yliopistossa.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.