21.6.2023 09:52 Tuore Suomen mestari Helsinki Seagulls ja 26-vuotias Sakari Laakso ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

Sakari Laakso pääsi nostamaan Pantteri-patsasta kauden jälkeen. Kuva: Vera Suihko
194-senttinen hyvinkääläistaustainen laitapelaaja on edustanut Seagullsia kaudesta 2017-18 lähtien.
- Hyvin onnellinen ja otettu jatkosta Seagullseissa! Valmennus, pelikaverit ja organisaatio teki päätöksen jatkosta helpoksi. Kokonaispakettina optimaalinen yhtälö itselle koripallon ja koulun yhdistämiseksi. Nähdään kisiksellä!” Sakari Laakso kommentoi seuran tiedotteessa.
Seagulls-urallaan Laakso on saavuttanut SM-kultaa (2022-23) sekä kolme SM-pronssia (2017-18, 2020-21 ja 2021-22). Lisäksi hänellä on kolme Suomen Cupin voittoa (2019-20, 2020-21 ja 2021-22) sekä yksi hopea (2022-23). Seitsemän Korisliiga-kautensa aikana Laakso on pelannut 139 ottelua, joissa hän on kerryttänyt keskimäärin 1,9 pistettä ja 1,8 levypalloa ottelua kohti. Koripallouransa ohella Laakso opiskelee lääketiedettä Helsingin yliopistossa.
- Sakella on korkea työmoraali, erinomainen käsitys pelisysteemistämme ja suuri sydän. Olen todella tyytyväinen, että jatkosopimus syntyi, päävalmentaja Vesa Vertio avaa.
Helsinki Seagullsin sopimukset kaudeksi 2023-24: Timo Heinonen, Okko Järvi, Sakari Laakso, Elias Leskinen, Henri Mennander, Lassi Nikkarinen ja René Rougeau.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.