25.8.2019 10:32 Viimeisen kahden kauden ajan Helsinki Seagullsia vahvistanut Hyvinkään Pontevan kasvatti Sakari Laakso, 22, jatkaa helsinkiläisjoukkueessa myös kaudella 2019-20.

Viime kaudella Laakso pelasi Gulls-paidassa 25 ottelua 7,5 minuutin, 2,1 pisteen ja 1,3 levypallon ottelukohtaisilla keskiarvoilla. Yhden ottelun ennätyksekseen Laakso upotti kymmenen pistettä Karhu Basketia vastaan ensimmäisessä puolivälieräottelussa.
Seagullsin lisäksi Laakso pelasi viime kaudella miesten Divari A:ta Helsingin NMKY:ssa 10,9 pisteen ja 6,1 levypallon keskiarvoin.
- Hyvillä fiiliksillä kohti uutta kautta Gullseissa. Meillä on kova nippu kasassa ja on siistiä päästä tekemään hommia yhdessä, Laakso kommentoi.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.🔊PELAAJASOPIMUSUUTISIA🔊
— HELSINKI SEAGULLS (@GullsBasketball) August 23, 2019
Sakari Laakso jatkaa Seagullsissa! 🔥🌟
”Hyvillä fiiliksillä kohti uutta kautta Gullsseissa. Meillä on kova nippu kasassa ja on siistiä päästä tekemään hommia yhdessä!”. @laaksosakari
Lets go Sakke! 💛🙌🏼💙#Korisliiga #Gullsnation pic.twitter.com/Wnni3zE5v7
Seagullsilla on voimassa sopimukset alkavasta 2019-20-kaudesta Kazembe Abifin, Timo Heinosen, Shawn Huffin, Kári Jónssonin, Antti Kanervon, Tuukka Kotin, Sakari Laakson Daniel Lindnerin, Elijah Stewartin, Sami Tahvanaisen, Richie Williamsin, Erik Waxlaxin ja Ricky Waxlaxin kanssa. Joukkuetta valmentavat Jussi Laakso ja Vesa Vertio.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.